| cosmincuriosu97 a întrebat:

Vreau sa ma duc la schii la localitatea malini, respectiv partia de schii malini
1.este zapada buna de schiat
2. e buna pentru incepatori
3.cat costa inchirierea de schii, mancarea etc.etc.
doresc raspuns urgent

4 răspunsuri:
| Moshu59 a răspuns:

Atata timp cat la Malini nu-si intretin partia cum trebuie eu unul nu mai vin pe acolo.Ma uitam pe web adineauri si vedeam oameni cu sania pe partia de schii! Pai eu am dat 22.000.000 lei pe echipament ca sa-l stri la Malini ...Nu!
Altceva: La Borsec pe gerurile astea desi este zapada suficienta au dat drumul la tunurile de zapada( isi intretin partia, isi iau masuri de siguranta pentru atunci cand temperaturile vor fi mai ridicate)
Tot la Borsec la ora 14si 30 min s-a oprit teleschiul si a intrat ratrackul pe partie a nivelat-o, a facut-o coala de hartie! BRAVO LOR!
Sunt din Neamt, imi placea la Malini insa prefer sa merg ceva ceva mai departe si sa schiez pe partii ingrijite decat sa-mi stric schiurile pe partii care au administratori LENESI!

| cosmincuriosu97 explică:

Si cat costa inchirierea de schiuri la malini, si cat la borsec

| timisoara a răspuns:

Vezi pe webcam pe jurnalul.ro la sectiunea webcam munte. Funda?

| schiuridevanzare a răspuns:

Comuna Malini beneficiaza de un cadru natural deosebit de frumos, ceea ce a facut ca actuala administratie a comunei sa se preocupe în mod deosebit si de valorificarea potentialului turistic al zonei.În acest sens, au fost create conditii pentru vânzarea mai multor loturi de teren, în vederea înfiintarii a doua sate de vacanta, iar pentru sezonul hibernal s-a amenajat o pârtie de schi cu teleschi, drept o invitatie pentru schiorii din localitatile învecinate. Pârtia de schi si teleschiul sunt amplasate în partea de sud a comunei, si anume în satul Valeni, la iesirea spre pasul Stânisoara, pe un versant nordic, pe partea dreapta a pârâului Suha Mare.

Pârtia de schi este de categorie usoara spre medie si are o lungime de 800 m. Traseul pârtiei se desfasoara pe partea stânga (în sensul de coborâre) a teleschiului ce o deserveste având o forma aproximativ semicirculara fata de axul teleschiul.Statia inferioara a teleschiului se afla la o altitudine de circa 603 m. iar statia superioara este amplasata la o altitudine de aproximativ 706 m. Traseul teleschiului uneste în linie dreapta cele doua statii.

Program de functionare :

VINERI: 10 00 – 22 00

SÂMBATA: 10 00 – 22 00

DUMINICA: 10 00 – 22 00

SARBATORI LEGALE: 10 00 – 22 00

Proiecte de viitor : – dotarea pârtiei de schi cu 4 tunuri de zapada

- realizarea unei noi pârtii de schi de categorie medie, dotata cu nocturna, în lungime de 700 m.

CARACTERISTICI PÂRTIE DE SCHI

Lungime = 800 m.

Diferenta de nivel = 106 m.

Panta medie = 19 %

Latime medie = 40 m.

(toate datele sunt reale si sunt furnizate de Primaria comunei Malini)

CARACTERISTICI TELESCHI

Lungime = 508 m.

Diferenta de nivel = 103 m.

Viteza = 3, 20 m/s

Capacitate transport= 1000 pers/h

Tipul teleschiului = teleschi cu agatatori ficsi – bipost