| DenisaBianca29 a întrebat:

Vreau sa merg la mare vara asta, cu prietenul meu poate. As vrea sa stiu..de la cei care au fost sau sunt bine informati, cat costa un bilet cu trenul din oradea..si unde m-as putea caza ca sa fie mai ieftin. M-am gandit sa merg la eforie nord. Eu sunt eleva inca,mai am ceva reducere la tren? Un pret estimativ pentru o saptamana as vrea, va rog.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Http://www.infofer.ro/

si aici iti gasesti si trenul si pretul.

cazare decenta la mai putin de 100ron pe noapte nu cred ca vei gasi, poate prin vama veche sau prin 1 mai sau la cort.

Estimativ pe o saptamana, depinde, unde mancati, ce mancati, cat mancati, daca vreti prin cluburi samd

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Daca esti eleva, ai reducere 25 % parca la biletul de tren si inca o reducere daca il cumperi dus- intors ( asta trebuie sa stii cu siguranta cand te intorci), un pret la tren nu am cum sa iti spun, deoarece vara se face un pic mai scump trenul, dar gasesti pe site-ul cfr pretul de acum la bilet http://www.mersultrenurilorcfr.ro/imtif/rute.aspx?lng=ro
Legat de cazare, e un pic mai complicat, conteaza in ce luna te duci, augustul o sa fie cel mai scump deoarece este sf marie si atunci este full. Asta vara m-am ocupat cu inchiriatul apartamentului meu pe timp de vara, luna iunie-iulie luam cam 120-150 de lei pe noapte ( apartament aproape de mare, la 5 min distanta, fara aer conditionat dar cu toate condiriile, inclusiv net )iar in august 250-300 de lei pe noapte.
La hotel o sa fie mai scump, poate sa depaseasca si 300 de lei pe noapte si in august si 500 de lei, depinde de cate stele are.
Un pret pe o saptamana nu am cum sa iti spun, vara langa mare este totul scump, exemplu, o cutie doza de bere depaseste 10 lei, nu mai spun de mancare. De preferat este sa te cazezi la un hotel cu all time ( adica sa fie si cazarea dar si masa incluza, ai dimineata si seara mancare la discretie).