| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu mai multe detalii despre Tenerife... plizz crying.

Răspuns Câştigător
| esir01 a răspuns:

Tenerife este cea mai mare din Insulele Canare din Oceanul Atlantic, aparţinând Spaniei. Insula are o lungime de 80 de km, o lăţime de 50 de km şi o suprafaţă de 2.034,38 de km². Insula are 839.000 de locuitori (recensământ din 2006).

Santa Cruz de Tenerife este al doilea oraş ca mărime din arhipelag, fiind capitala insulei şi reşedinţa de guvern al insulei. Insula deţine Universitatea din La Laguna, fondată în anul 1792.

Puncte de atracţie:
-partea de oraş vechi din La Laguna (patrimoniu mondial al UNESCO)
-partea de oraş vechi din La Orotava
-Valea Orotava
-Jardín de aclimatación de La Orotava, grădina botanică din La Orotava
-peisajul vulcanic de la Teide
-pădurea Mercedes din Muntele Anaga
-valea din Masca
-stâncile de la Los Gigantes
-râpa Barranco del Infierno, lângă Adeje
-copacul milenar Drago milenario din valea Icod de los Vinos
-Piramidele din Güímar
-portul şi oraşul vechi din Santa Cruz de Tenerife
-Auditorio de Tenerife din Santa Cruz de Tenerife
-cartierul Antiguo Hospital Civil
-parcul Loro Parque, cu cea mai mare colecţie de papagali din lume

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc kiss

| RamonaMn a răspuns:

Mi-a facut placere sa te ajut! kiss

| theo_5334 a răspuns:

Http://www.tenerife-online.ro/

Gasesti si bilete avion low-cost.

| dana28 a răspuns:

Am fost in Tenerife in luna noiembrie, mi-a placut la nebunie. daca ar fi dupa mine as vrea sa locuiesc acolo tot restul vietii. Este o insula frumoasa, cel mai mult imi place clima, eu am fost in Costa Adeje ( aprox 20 km de la aeroportul din sud ), unde este cald tot timpul anului. In 22 noiembrie temperaturile erau de 28 - 30 grade, seara peste 20 c. Daca mergeti in Tenerife va recomand sa vizitati vulcanul Teide! Si neaparat o masina de inchiriat, sunt ieftine. eu am luat pentru ultimele trei zile de concediu cu 60 euro ( au si varianta loganlaughing ), fara masina e putin cam plictisitor.in sensul ca mergi cu autobuzele ( sunt unele gratuite) insa au distante mari intre statii.
Sa nu ratati Siam Park, este cel mai frumos parc de distractii in care am fost vreodata ( am vizitat si alte parcuri in spania insa acesta din tenerife este mult mai intersant - a fost inaugurat in 2008).
Singurul lucru care nu mi-a placut este momentul in care te plimbi pe langa plaje.sunt o multime de restaurante iar chelnerii sar pe tine sa poftesti in restaurant. chiar daca unu te intreaba si refuzi. urmeaza altul si altul si tot asa, ei observa ca au incercat si "vecinii" de la celalalt restaurant insa tot insista - sunt enervanti!
Atentie la cumparaturile din magazinele de langa plaja, par ieftine dar asa e si calitatea, am avut noroc ca nu am cumparat de acolo aparate foto si camere care auzisem de la altii ca s-au fript.
La anul o sa merg din nou, o sa vizitez insula la gomera care am auzit ca e f draguta, cat si celelalte insule. Ce regret e faptul ca nu am mers sa vad balenele si delfinii in larg, sunt excursii la tot pasul ...am stat prea putin ca sa le fac pe toate, nu recomand nimanui sa mearga pentru doar 7 zile, minim 2 saptamana, merita! in 7 zile nu am apucat sa vad prea multe dar sincer m-am indragostit de acea insula. Acolo se vb spaniola, insa cred ca 90 % vorbesc si engleza. plus ca sunt f multi britanici.
Va recomand sa vizitati Tenerife!

| emigranti in tenerife a răspuns:

Daca vrei sa te lamuresti cum e cu Tenerife, poti frunzari blogul nostru. Suntem deja de mai bine de o luna pe insula pe care am ales-o ca loc de emigrare

| alltenerife a răspuns:

Citeste tot ce trebuie sa stii despre Tenerife pe www.alltenerife.ro

Oricum o saptamana nu iti va fi de ajuns. Trebuie neaparat sa vezi Loro Prque, Siam Park, vulcanul Teide, orasul Masca, orasul Garachico, copacul Drago din Icod de los Vinos si multe multe altele.

Lasa loc in bagaj pentru parfumuri... foarte ieftine. Si hainele sunt mai ieftine ca in Romania, iar daca ajungi in perioada reducerilor... nu te poti abtine, bluzite si la 2-3 euro de la Zara si alte firme cunoscute.

Noi te putem ajuta cu biletele de avion. Vrei mai mult confort? zboara cu charter de la Bucuresti sau Budapesta. Sau daca vrei sa iesi cat mai ieftin posibil alege varianta low-cost. Noi iti spunem pentru ce perioada sa faci rezervarea ca sa nu platesti mai mult de 200e/persoana dus-intors.
Practic un sejur in Tenerife nu trebuie sa te coste mai mult de 500 - 600 de euro pentru doua persoane, cu tot cu masina inchiriata.Plus ce cheltui acolo. Dar nu te speria, preturile nu sunt mari la mancare, alcool si tigari.

Te putem ajuta cam cu orice fel de informatie sau rezervare legata de Tenerife.
Intra pe www.alltenerife.ro

Daca ai intrebari iti putem raspunde si aici.
Vacanta placuta in insula eternei primaveri :)