| Romeoiubitoruldenatura a întrebat:

Care copaci produc cel mai mult oxigen?

Răspuns Câştigător
| rrrp a răspuns:

Cei mai mari si cu mai multe frunze tongue.
in zona noastra probabil stejarul s ar incadra aici.

toti copacii produc oxigen si conteaza mai mult marimea lui decat un anumit tip.

unul care produce si noaptea ar fi asta dar nu creste la noi:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_religiosa

3 răspunsuri:
| Romeoiubitoruldenatura explică (pentru rrrp):

Mulțumesc,am un unchi in baia mare si el a pus intrebarea nu eu, deci ce specie ar fi cea mai buna pentru Baia Mare?

| rrrp a răspuns:

Pai nu e mai buna sau mai rea. stejarul creste mare (deci un stejar adult ar fi perfect).
daca e un stejar mic atunci un brad adult (sau un conifer) o sa produca mai mult oxigen.

fotosinteza (procesul care transforma CO2 in O2) se face in frunze deci cu cat are mai multe frunze cu atat transforma mai mult.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Toti