| Yparisa a întrebat:

Cat dioxid de carbon produc 40 de copaci?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Copacii absorb dioxid de carbon, nu produc.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

Copacii nu produc dioxid de carbon ci îl consumă pentru a-și produce hrana. În procesul de fotosinteză, copacul absoarbe energia solară în cloroplaste, apoi împarte apa provenită din pământ în moleculele componente, oxigen și hidrogen. După aceea, copacul absoarbe dioxidul de carbon din aer și îl combină cu hidrogen rezultând hrana plantei. Oxigenul care nu mai este necesar este apoi eliminat în atmosferă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate raspunde la intrebarea asta. Copacii iau acel carbon sa faca scoarta doar ca atunci cand mor, ies din nou gazele din cauza descompunerii.

| NunuNini a răspuns:

Poate vrei sa intrebi "Cat dioxid de carbon consuma 40 de copaci?"