| Dreemurr_Mathew_2003 a întrebat:

Care e diferenta dintre un parc national si o rezervatie naturala?

2 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Rezervatia naturala protejeaza organisme si procese naturale in starea lor initiala, pentru a avea exemple reprezentative de comunitati biologice pentru studii stiintifice, educatie, monitorizarea mediului si mentinerea variabilitatii genetice. Ele includ rezervatiile stiintifice (stabilite pentru monitorizarea mediului sicercetari stiintifice) si zonele salbatice (mentinute pentru recreere, activitati economice de subzistenta si pentru protejarea proceselor naturale). Aceasta categorie cuprinde in prezent circa 5201 situri, care acopera 1 922 831 km patrati la nivel mondial.

Parcurile nationale sunt suprafete intinse de peisaje naturale de importanta nationala si internationala care sunt mentinute pentru utilizarea stiitifica, educationala si turistica. De obicei nu sunt utilizate pentru extractia de resurse cu valoare comerciala. Include cca. 3 383 situri, acoperind aprox. 4 mil. kilometri patrati.

(Extras din "Clasificarea ariilor protejate conform criteriilor IUCN" - manualul de "Fundamentele Conservarii Diversitatii Biologice", Richard B. Primack & Laurentiu Rozylowich, Maria Patroescu si Cristian Ioja - fostii mei profesori)

Exemple de Rezervatii Naturale in Romania: Tinovul Poiana Stampei, Finetele Clujului-Coparsaie, Lacul Sf. Ana, Codrii Seculari de la Slatioara.
Exemple de Parcuri Nationale in Romania: Retezat, Piatra Craiului, Muntii Rodnei, Muntii Calimani, Domogled-Valea Cernei, Macin.

| Sofer a răspuns:

Pai într-un parc poți sta iar la rezervatie e cu bani.