| Albert_Trocan_1992 a întrebat:

puteti sa-mi ziceti parerea voastra despre ecologie? adica ce este ea ( fara sa-mi dati definitia ei) si sa-mi spuneti obiceiuri bune si obiceiuri proaste pe care le fac oamenii in legatura cu ea?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Ecologia inseamna sa fii cat mai responsabil cu natura si mediul inconjurator - sa consumi cat mai putine resurse (da, nu toate nevoile inchipuite trebuiesc satisfacute neaparat) si sa produci cat mai putina poluare.

Obiceiuri bune:
- nu arunci deseuri greu degradabile (plastic, metal, sticla) in mediul inconjurator ci le reciclezi/colectezi selectiv si arunci in locuri special amenajate;
- nu arunci produse electrocasnice in mediul inconjurator;
- nu arunci substante toxice in apa sau mediu;
- mergi cat mai putin cu masina, avionul, autobuzul, trenul (orice are nevoie de curent sau combustibil) si cat mai mult pe jos sau pe bicicleta (dar si asta polueaza cand este facuta). Nu ne putem intoarce cu 500 de ani in urma si sa mergem doar pe jos sau pe cal dar ai prins ideea.

Obiceiuri proaste: inversul obiceiurilor bune.

Pe scurt, ecologia presupune un stil de viata prin care sa afectezi (= distrugi) cat mai putin planeta.