| JanaBucov a întrebat:

Cu cateva zile in urma mii s-a spus ca sunt o curva, o vagaboanta si ca in cativa ani nu o sa mai fie nimeni ca mine. Tebuie sa mentionez ca am 13 ani, si chiar nu e frumos din partea colegiilor de scoala sa-mi spuna asa ceva. Ei considera ca daca o fata arata foarte bine, daca poarta tocuri, isi lasa parul desfacut spun ca esti o panarama si pun intrebari gen " Cat iei pe ora", " Te duci la schimbul 3 ", "Ai luat fite de pe centura". Frate la 13 ani nu cred ca e nimeni sa faca asa ceva. Si nu sunt singura careia ii se spune asa. M-am saturat. Ce e de facut? Oricum nu o sa ma schimb numai sa nu ii aud pe unii ca mananca rahat. Acesti ratati din scoala in loc sa scpuna " esti draguta " spun ceva de genu " mama ce curva esti". Si e super naspa daca mai aud si altii care nu te cunosc isi fac o parere nasoala despre tine. Nu vreau sa aud sfaturi gen " Vorbeste cu parintii tai" Oricum pe ei ii dor in fund de ce imi spun prostii aia la scoala

16 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Copiii, mai ales la 13-14 ani, sunt imaturi și idioți, o bună parte din ei. O parte se mai maturizează pe parcurs, le mai vine mintea la cap, iar alții rămân așa. Mai ales la școală, nu gândesc ce spun și jignesc, nu empatizează deloc... Nu e ok deloc să îți spună așa ceva, chiar și dacă asta ar fi adevărat, nu le afectează viața lor cu nimic. Acum... tu porți tocuri la 13 ani? Really? Chiar e nevoie, mai ales la școală? Dacă mergi la un eveniment, ceva, atunci nu zic nu. Dar la școală nu e potrivit, plus, sunt și incomode și o să ai mari probleme de la deformarea picioarelor. Dacă porți rar, atunci e ok, dar dacă faci din asta o obișnuință, atunci vor exista consecințe. Also, nu știu cât de "foarte bine" arăți tu, adică la vârsta asta nu ești nici dezvoltată, în cel mai bun caz abia începe procesul și asta până pe la 17-18 ani.
Concluzia e că și ei spun prostii și nu ar trebui să îi iei în seamă prea mult, indiferența e cea mai bună, însă nici tu nu ar trebui să arăți prea mult, pentru că peste câțiva ani chiar așa o să fii luată, curvă, chiar dacă tu nu ești așa, asta poate să fie impresia, dacă cineva nu te cunoaște. Cum te îmbraci, ce arăți, ce nu arăți, ce atitudine ai, e o carte de vizită și îți faci părerea asupra cuiva întâi după asta, apoi după ce gândește. Îi poți spune dirigintei ce se întâmplă, colegii te jignesc, și-o să îi calmeze rapid. Apoi nici că nu îi bagi în seamă, nu merită.

| aviii a răspuns (pentru aliceinchains):

Sunt de scord cu tine, dar in fraza aia cu nu stiu cat de dezvoltata esti tu, nu prea ai dreptate, am in clasa si in scoala o multime de fete din astea de 11-13 ani PREA dezvoltate. nu stiu ce se intampla cu acestea, dar zici ca sunt de 17 ani(la corp doar)...

| FemeiaPisică a răspuns:

Spun ei cu un motiv, nu cred că se luau aşa de tine. Dacă la 13 ani te îmbraci ''subţire'', normal că ei cred că tu eşti uşuratică.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu stiu de ce da' am impresia ca sunt genu' de cocalari in devenire care or sa ia c. urvele cu un BMW luat la mana a 4 care ramane pe loc daca nu le dau parintii bani de benzina...

| mihai69 a răspuns:

„...Frate la 13 ani nu cred ca e nimeni sa faca asa ceva."
Soro, habar n-ai în ce eroare ești. Dacă nu crezi, e suficient să dai câteva search-uri chiar aici pe TPU.
În fine, poate o să crezi că sunt doar un moș de modă veche, cu nostalgii comuniste - da' tot spun: când erau uniforme și un cod de conduită în ceea ce privește aspectul elevilor din școli, nu erau chestii din astea. Acum, judecați și voi. E drept, se „oprimă" dreptul la propria imagine și la liberă exprimare. Dar la fel de drept că nu intervine peste tot acea îngrădire, ci doar în incinta școlii și doar pe parcursul orelor.
Ați vrut libertate totală - suportați consecințele!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru mihai69):

Te invit atunci sa te duci in Coreea de Nord la comunisti sa retraiesti vremurile glorioase de alta data.

| mihai69 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu mulțumesc. Te las pe tine, văd că știi drumul.

| T0T a răspuns:

Ai 13 ani, sa te imbraci asa denota multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le sa isi vada de treaba lor. Ei sunt gelosi ca tu nu ii bagi in seama. Asta e tot! Eu iti recomand sa-i inviti ''sa te pupe drept in fund''. Daca totusi ei nu inceteaza, roaga-l pe prietenul tau sa-i puna la punct. Funda?

| aviii a răspuns (pentru anonim_4396):

Prieten, la 13 ani?! O avea, n-am nimic impotriva, dar sa ii puna la punct?! Cine ar fi el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aviii):

Pai tu nu crezi ca asa ar fi normal?!

| aviii a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi normal... cei care comenteaza sunt niste nesimtiti, dra, ce sa le ceri. frumos e sa nu ii bage in sama sa ii evite, dar prietenul, nu are dreptul sa 'ii puna la punct'' din pacate.big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru aviii):

De acord cu tine. Eu am vorbit in situatii extreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai, tu la 13 ani poti sa mergi pe tocuri?
Aia de la scoala iti dau voie cu tocuri?
Cuvintele pe care ti le spun colegii tai sunt exagerate, dar, cum a spus si GreyN, felul cum te imbraci denota multe.

| JanaBucov explică (pentru anonim_4396):

Da, la scoala avem voie cu tocuri pentru ca este o scoala de fite, mai cool, unde se permit multe, adica de mine nu prea se i-au profesorii dar in schimb de altii cam da si cred ca si asta e un motiv...

| anonim_4396 a răspuns (pentru JanaBucov):

Cat de ciudat si penibil.
Inveti la privat?