| irafgt a întrebat:

Buna,vreau sa incep sa spun ca mi-a fost greu sa am curajaul de a scrie pe acest sit, m-am temut sa nu fiu criticata.deci cei care vor sa rada sau sa spuna lucruri rele ii rog sa se lipeseasca.
Am impresia de un timp, ca sufar de o boala mintala.gen depresie,schizofrenie,si vreau sa spun daca cineva ma poate ajuta sa imi zic daca da sau nu.
Ei bine,plang zilnic,lucrurile sunt numai negre,vreau sa ma sinucid,uneori vorbesc cu mine insami,mi-e frica de ceilalti oameni,si mereu ma port ca si as avea o sora geamana care ma ghideaza,va rog sa imi spune-ti daca am ceva, ca daca e cazul voi consulta un psihiatru. Daca am gresit categoria ma scuzati am pus-o pe prima.

5 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Probabil doar varsta sau eventual, schimbrea anturajului (ti-ai schimbat scoala sau ai intrat la liceu, te-ai mutat sau nu stiu ce) Am avut si eu faze din astea oh go on De un craciun cand am primit laptopu` stateam pana tarziu si citeam articole despre categorii de oameni in care credeam ca ma incadrez. Astfel incepeam sa fac chestii ca sa seman cu aia laughing stiu tampenii, da` mi-a trecut cam in vreo 2-3 luni. Nu vreau sa fac acum pe psihologul si sa incep sa zic ca ai nu stiu ce, sa incep sa iti dau sfaturi si nu mai stiu ce cand nici nu te cunosc si nici nu stiu prea multe despre tine oh go on Da` incearca si tu sa petreci mai mult timp cu prieteni, colegi, daca cu ei nu te intelegi bine cauta alte persoane din apropiere (vezi, aici ajuta mult facebook.ul) Nu o sa iti revii imediat, dar daca esti panicata din cauza asta vorbeste cu parintii si du-te la cineva (nu te duce singura ca oricum vor afla si ai tai)
Bafta

| mysteriouswoman6905 a răspuns:

Buna! Nu cred ca ai o problema mintala. Colegii mei vorbesc cu multe greseli si se exprima urat si sunt perfect sanatosi.Iar tu te-ai exprimat corect si politicos.
Poate treci printr-o perioada grea(daca ti s-a intamplat ceva rau de curand). Poate e varsta. Oricum, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu unul din parintii tai si eventual sa consulti un psihiatru, care te-ar puta ajuta sa fi putin mai optimista.
Nu uita:Viata este asa cum vrei tu sa o vezi!
Multa sanatate si succes in viata!

Răspuns utilizator avertizat
| xAmphetamină a răspuns:

Si eu ma simt asa.
De cand mi-a murit sora vorbesc singura, mi-e sila sa plec la scoala.
Am frica de orice om...Ma simt ca si cum as stii totul. Nu stiu ce mi se intampla.

| Iftimuţ_Patricia_1996 a răspuns:

Buna. DA, cel mai bine ar fi sa consulti un pshiastru cu care sa vorbesti cat se poate de deschis. Si, incearca sa nu iti imaginezi tot felul de lucruri care duc la imaginarea altor lucruri si tot asa.
Cred si ca, ar fi bine sa te descarci in fata unei bune prietene care dupa parerea ta, te intelege si iti este mereu alaturi. Sper ca te-am ajutat intr-un fel. happy