| ilovemusic a întrebat:

Cine credeti ca a inventat scoala? De ce?

Răspuns Câştigător
| deejayra a răspuns:

Ce copii pe aici pe TPU...auzi cica scoala a fost inventata ca sa ne chinuie.In primul rand scoala este un mediu de socializare, legi prietenii, discuti, razi.In al doilea rand e o pregatire pentru viata, te invata ce inseamna sa fii responsabil, sa gandesti matur si nu in ultimul rand o pregatire profesionala.
Dar copiii fara viitor ce sa inteleaga, daca au in cap numai manele sau mai stiu eu ce telenovela.
Si eu sunt la liceu si imi place, ma simt tanar si in largul meu, mai rebel, asta e viata de liceean.Parca nici nu mai vreau sa se termine, dupa aia voi fii nevoit sa ma angajez, o sa lucrez in stres, etc.
Vi se pare grea scoala? De ce? Pentru ca va pune sa invatati 2 ore pe saptamana? Daca ati avea putin cap si ati invata logic, ar fi foarte usor

| MarinelTimidul a răspuns (pentru deejayra):

Pai cat timp esti copil te duci la scoala, dupa ce se termina scoala trebuie sa te angajezi, dar nu trebuie pusa problema asa!
ia gandeste-te ca daca nu ar fi existat scoala ai fi avut timp pana la 18 ani sa faci ce vrei, copilaria ar fi fost mult mai frumoasa, in loc sa fi mers la scoala ai fi avut numai timp liber

| GeorgeX1999 a răspuns (pentru deejayra):

Si mie imi place la scoala. Dar acolo ar trebui sa ne invete si sa nu fie cu note sau daca af fi sa invatam doar materiile care ne vor fi utile in viata cum este i Anglia. Asa oricine s-ar duce cu drag la scoala. Pentru ca daca eu vreau sa ma fac prezentator la o emisiune IT nu inteleg de ce ii trebuie pictura sau muzica? Sa cant pe acolo? ar fi mai bine asa?

24 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu stiu cine a inventat-o, dar a fost un lucru bun. Altfel cred ca traiam ca Tarzan in jungla.

| gigiro a răspuns:

Nu stiu de cand dateaza prima scoala (s-ar putea sa fie chinezeasca) Cred ca prima Akademos a fost infiintata de Platon iar Aristotel, a creat primul Lykeon (liceu). Problema este ca nu s-ar putea transmite generatiilor, cunostintele acumulate. Acum s-au adunat foarte multe cunostinte.si noroc cu calculatorul.Va plangeti degeaba, nu uitati ca noi invatam si sambata. Eu am invatat in liceu 34 de ore pe saptamana, dar ce am invatat, mi-a fost de mare ajutor si nu am de ce ma rusina. Daca n-ar fi scoli, s-ar putea ajunge la urmatoarea aberatie: sa te duci lamedic si sa-ti taie un picior in loc sa-ti scoata maseaua care te doare, sa fie presedintele tarii un cioban,, avocat sa fie un hot, etc.

| diana a răspuns:

Nu stiu sigur... dar Ioan Cuza a facut invatamantul obligatoriu 4 ani deoarece nu mai voia ca cei bogati sa-i pacaleasca pe cei saraci.
Deci cred ca el a inventat-okiss

| ruxybelle a răspuns:

Preotii

| adi4ever a răspuns:

Vrun prost...au inventat-o ca sa nu fim boi

| Nita a răspuns:

Carlo Magno. Daca era prost laughing

| LiDa6gV a răspuns:

Ganditi.va ca daca nu ar fi fost scoala nu ar fi fost atatea lucruri pentru ca nimeni nu stia sa le faca...deci totusi este bine ca exista.sau am fi fost ca inainte sa muncim toti la tara si atunci chiar ca nu aveam copilaie.

| PuF_8706 a răspuns:

Un om care uraste copiilaughinglaughing

| PuF_8706 a răspuns:

Un om care uraste copiiilaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cine s-o inventeze...niste "animale"
. care au invatat intr-o cladire cum se mananca si au numit-o scoala. vor doar sa ne chinuie pe noi. pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cine a inventat-o laughing. Stiam ca preotii, dar!
Pana la urma, a fost un lucru bun care le-a permis oamenilor sa aiba si alta alegere in viata in afara de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta. sa te educe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cineva cu cap, ca sa fii capabila sa scrii nouahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deejaira vorvbeste in numele tau. La scoala toti profesori te bat, ia r asa zisi tai colegi te chinuie se isi bat joc de tin si apropo omul la creat dumnezeu sa munceasca nu sa piarda vremea cu teoremele lui Einstein

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nevoia as spune eu... dar gigiro are drepate Platon este primul individ care a infiintat asa numita scoala unde avem profesori si respectiv elevi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici mie nu mi-a placut scoala in gen si liceu dar acu la faculta e mai mult timp dar mai greu si nu e aceeasi atmosfera ca in liceu cand aveai prieteni prin clasa, scoala etc, nu mai e atmosfera aia relaxata si de prietenie intre toti... la faculta e fiecare pentru el, ii doare in 14 pe fiecare de restul. Cand eram in liceu vroiam sa scap de el cat mai repede, si nu m-am prea bucurat de el, acu as fugi inapoi oricand... mi-e dor de liceu asa ca bucurati-va de ei si de tinere-te, ca nu degeaba zice toata lumea ca ani de liceu sunt cei mai frumosi, chiar sunt sad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La scoala invatam.multe lucruri si avem mai multi prieteni anii din generala si anii de liceeeeeeeeeuuulove strucksad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prost care se plictisea... doamne dc nu lo calcat tramvaiu cand o avut ideea laughing

| iambusy a răspuns (pentru anonim_4396):

happy imnul elevilor :
Vine, vine primavara
Se darama toata scoala
Profii zboara pe campii
Hai sa ii impuscam copii

| Vrapcea_Mihai_1999 a răspuns:

Scoala a fost inventata ca sa inveti fiindca daca nai carte nu ai parte si nu o sa ai nici un serviici si o sa mori de foame asa ca trebuie sa invatati copii ca nu muriti

| roxy_8689 a răspuns:

UN prost a inventat scoala pentru ca era un prost si inca este daca mia existab si a vrut ca toti sa fim niste prostitonguesadda las ca lu`am noi borcanu cu untura si ungem scoala si vin caini deja latra si cade saraca ca is lihniti si caini de foamehappywinkinghee hee

| edy5001 a răspuns:

Scoala a fost infintata din totdeauna, in Evul Mediu, pentru a da sens vietii. Fara scoala si invatatura te aflii a intr-un tunel, intunericul simbolizand nestiinta