| Pisicaeuropeana400 a întrebat:

Cum pot sa devin mai rece? Vreau sa devin mai retrasa fata de parintii mei.
Apropo, am 12 ani.
Dau funda!winking

Răspuns Câştigător
| Justacrazygirl a răspuns:

La varsa ta e greu sa devi independente, pentru ca daca stai sa ne gandim, cam esti dependenta de parinti. Adica ei te hranesc, cumpara mancare, ei iti cumpara sau iti dau bani de haine, ei iti spala hainele, le calca etc. Dar daca te uiti la lista, cred ca poti sa faci cel putin jumate tu singura. Daca poti sa traiesti fara ajutorul lor, deja incepi sa devi mai independenta. Nu profita de libertatea pe care ti-o dau. Exemplu, daca iti zic sa vii in casa la o oră, incearca sa nu intarzi prea mult, pentru ca o sa incepi sa iti pierzi din libertate. Poti, desi nu e chiar ceva bun, sa incepi sa experimentezi de toate fara ca ai tai sa stie (aproape de toate!) nu o sa te lase. Ei incearca sa te protejeze. DAR, nu intrece masura. Trebuie sa stii cand sa te opresti singura. Daca vrei independenta, implicit vrei si libertatea de a lua decizi singura, deci fi atenta la ce decizi iei. Multă baftă iti urez.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu te mai gandi la prostiile astea. Esti mult prea mica.

| Drimmero a răspuns:

Bwahahahahahahaha

| Gonrax a răspuns:

Maturizează-te.

| Johander4k a răspuns:

Vorbești doar strictul necesar, îți cauți activități în care nu vorbești cu ei, dacă ei vor să vorbească cu tine îi respingi si multe altele, totuși de ce ai dori așa ceva? :I

| Justacrazygirl a răspuns:

Nu trebuie sa fi mai retrasa fata de parinti tai (si chiar as vrea sa imi spui cum adica vrei sa fi mai retrasa). Eu acum am 17ani, si ce-i drept si eu incepusem sa fiu mai retrasa, sa le ascund lucruri, faptul ca m-am apucat de fumat, ca mai beam din cand in cand o bere sau alte chesti. La 12 ani incepusem sa experimentez mult, multe dintre ele fiind de adulti, pentru ca asa era tare, dar si din curiozitate. Retrasul a venit de la sine. Dar chiar nu inteleg intrebarea ta. Adica ce vrei sa obti daca te retragi? Nu inteleg, si daca mi-ai da mai multe detalii, poate ti-as putea da un raspuns mai bun

| Pisicaeuropeana400 explică (pentru Justacrazygirl):

Nu ma gandesc la lucruri rele ci, doar vreau sa devin independenta