| LeeJiEun a întrebat:

Hei! Cum as putea incepe o Conversație online cu un baiat cu care nu am vorbit? In afara de "hei, ce faci?". happy
Multumesc.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu nu inchei conversatia,de exemplu ce faci? daca tu spui bine ai incheiat da daca spui am fost acolo,am facut aia etc o duci mai departe, eliminia da, nu, bine, nu stiu din vocabular

| Doub a răspuns:

Cu care nu ai vorbit niciodată sau?
"Afară plouă."
"Crezi că mâine o să ningă?"
"Îţi place iarna?"
Vremea e cel mai interesant subiect.

| LeeJiEun explică (pentru Doub):

Subiecte pot gasi usor. Ma intereseaza o idee de cum as putea incepe o conversatie. Nu-i pot spune direct "afara ploua" laughing

| Doub a răspuns (pentru LeeJiEun):

Ok, scuze.laughing
Hm, păi singura formulă normală e cea spusă de tine mai sus.thinking

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Intreba-l daca stie vreun site unde poti sa vezi online subtitrat filmul 50 Shades of Grey. El o sa-ti dea imediat un site si dupa 2 ore si ceva intrii iar pe el si ii zici "merci frumos mi-a placut filmul, tu ce parere ai despre el? " Dupa ce ai facut asta nu o sa mai scapi de el laughing

| 7octombrie a răspuns:

Oare cum incepe o conversatie dintre doi oameni, egal ca se cunosc sau nu!?

| Alexutza1712 a răspuns:

Depinde de situatie... Daca il vezi doar ca pe un simplu amic si nu esti chiar timida, poti vorbi cu el fata in fata: filme, chestii, mancare altele.
Si daca e baiatul de care iti place, tot fata in fata ar trebui sa vorbesti cu el. Trebuie sa pari mai indrazneata. Unor baieti le place genul asta de fete.
Daca el e timid poti incerca abordarea usoara, adica sa incepi usor... Pe fb, mess, wapp, viber sau chiar skype. Apoi sa incerci sa-l suni si poti vedea cum reactioneaza. Daca in voce i se starneste o anumita emotie, s-ar putea sa te placa si el. Daca raspunde la intrebarea "ce faci?" Cu un simplu si nepasator "bine. Tu?" E clar ca trebuie sa gasesti pe alt cineva. Sau sa il faci si pe el sa te placa...
Bun... Am lungit-o mult si nu ti- am dat subiecte:

Poti sa incerci sa-i ceri pareri despre baieti, ca sa-l faci gelos, de exemplu:
-Hei! Ce faci?
-Bine, tu?
-Bine. Uite, mie imi place de un prieten de-al tau. Uite: e X. Poti sa-mi zici si mie cate ceva despre el?

Daca raspunsul e unul negativ, sau iti spune niste rahaturi despre acea persoana, adica rahaturi de alea pe care chiar nu le crezi, incearca sa te tina departe de acel baiat. Te place.

Daca raspunsul e unul pozitiv, cu chestii care par cat de cat adevarate si spune chestii dragute despre baiatul ala, nu te place. Sau te place atat de mult incat iti zice ca sa fii tu fericita, si iti da drumul sa faci ce vrei tu, foarte repede, cu una cu doua.

Asta e un subiect destul de util.

Daca dupa te intreaba si el de fete, incearca sa te faca si el geloasa. Tu intra in jocul lui si prefa-te ca nu stii.

Alt ceva... Nu mai stiu... Ai putea sa-i faci diferite semne care sa-i puna semne de intrebare, si sa creeze el o discutie, nu neaparat tu.
Bafta! Funtita? happy