| Matrix123 a întrebat:

Ok, e destul de complicat, de aceea as vrea ca sa studiati destul de bine situatia. Nu vreau raspunsuri la pocneala. Daca sunteti in masura sa imi raspundeti, bine, daca nu, aia e, inchizi pagina si iti vezi de navigatie. Sa-ncepem. Eu si cu iubita mea stam la o distanta relativ mare, undeva la vreo... hmm. 5-6km sa zic asa. E ceva, aceasta distanta o parcurg cu bicicleta ca doar nu o pun pe ea sa vina pe jos... Ideea e alta. Mamei mele nu i-am spus de ea si de grupul ei de prieteni (sunt niste oameni super, super, super misto). I-am zis in seara asta despre ei, a avut o reactie destul de buna. (Mi-a zis doar ca sa am grija cu cine stau_. Chestia este ca nu ma prea lasa prin zona in care ea sta. Eu ma duc la ea aproape tot timpul si o mint cu chestia asta. Adica ii zic ca ma duc cu alti prieteni, cand colo eu ma duc la ea si la grupul ei de prieteni prin zona aia in care eu nu mai am voie. Ma simt super mizerabil ca o mint, de aceea va cer sfatul. Cum as putea sa o conving ca sa ma lase sa ma duc in partea aia? (Nu i-am zis inca de prietena mea, urmeaza. I-am zis doar ca sunt super de treaba si ca mi-ar placea sa mai stau cu ei, chiar daca eu stau de vreo sapt. aproape cu ei). Vreo sugestie? Vreau raspunsuri serioase, chiar am o problema. Nu imi place sa ma ascund fata de parintii mei. Mai ales, daca afla ca fac din astea, increderea lor in mine s-a dus. Asa ca, va rog, un raspuns rezonabil.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| eve2707 a răspuns:

Recomand sa le zici a lor tai unde mergi si cu cine stai, crede-ma ca e cel mai bine asa. In caz ca se intampla ceva rau, o sa stie unde esti si tu nu o sa te simti asa de naspa de fiecare data. O sa se intoarca impotriva ta daca mai minti mult. Parca vezi ca te cauta ai tai si tu esti cine stie unde. Sau o sa ai o problema si o sa se afle oricum numai nu in conditii favorabile.
Zi-le sincer ca ti-ai facut o prietena, e foarte draguta si sta in zona aia, si ca vrei sa mai iesi cu ea. Clar, sa o si cunoasca ( asa ii mai inmoi oleaca ).
Cat despre mersul la ea de fiecare data... iti spun eu ca nu se topeste daca merge cat-colo sa o intalnesti altundeva. La fel si grupul de prieteni. Faceti un compromis si intalniti-va altundeva, mergeti undeva cunoscut de ambele parti sa iti fie si tie usor si sa te stie ai tai disponibil. Dupa ce ai tai o sa isi dea seama ca prietenii noi si prietena sunt persoane ok, probabil ca o sa te lase sa te plimbi si in cartierul acela.
Un alt compromis- ca idee sa te lase ai tai sa mergi pe acolo-, ar fi sa ii suni cand ajungi sa stie ca ai ajuns bine.
Cat timp mai au reticente, mergi mai rar pe acolo si mai vorbiti si voi prin videocall ca na, asa e moda. Lasa-i sa vada ca sunt persoane bune gradual, ca esti constiincios si chiar vrei sa mergi, si o sa te lase. Eu zic ca o sa aprecieze ca le-ai zis in fata.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai?

| Matrix123 explică (pentru Violleta2022):

| Violleta2022 a răspuns (pentru Matrix123):

Ma asteptam sa fiti atat de micuti, de aceea am si intrebat odata ce continui sa dai raportul mamei si sa faci ceea ce ea iti impune.
Fetita aia nu-i iubita, ci prietena, fiindca iubitele se "servesc" cu sex, ori voi doi sunteti doar amici/prieteni, nu iubiti/amanti.
Ideal este sa nu-ti mai minti mama si sa-i spui adeavrul, ca nu-ti vrea raul, dar trebuei sa stie adevarul ca sa prevada si eventual sa impiedice o anumita problema, care ar putea sa apara, cand tu pleci la 5-6km departare.
Spune adevarul ca-i mai sanatos sa-l stie!

| Matrix123 explică (pentru Violleta2022):

Nu ii dau raportul, dar ti-ar conveni sa o minti tot timpul? happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Matrix123):

Sunt mama, asadar stiu intotdeauna cand copii mint, dupa fastaceala lor, cupa ezitarea sa raspunda imediat, dupa cum se uita in alta parte nu in ochii mei. Asadar, stiu ce gandeste o mama si stiu ce ar trebui tu sa afci, ca sa nu-i insei increderea mamei tale: sa-i spui intotdeauna adevarul, ca in caz de nevoie sau urgenta, sa stie unde esti!