| syKillerN a întrebat:

Salut tpu.Am 14 ani(o sa fac 15 in 5 zile) si sunt in clasa a 9-a.Imi place foarte mult de o fata, dar aceasta are iubit si e cu 1 an mai mare ca mine.Suntem foarte buni prieteni,discutam zilnic, glumim etc.Pana acum,nu am observat sa vorbeasca cu prietenul ei deloc, poate doar prin mesaje de 3 ori pe zi sau deloc.
Aproape in fiecare zi asteptam impreuna sa intram la ore, singuri cam 30/40 min.
Ideea e ca daca nu as fi asa de timid,i-as spune ce simt.Mi-e teama ca,daca va refuza,lucrurile nu vor mai fii la fel ca acum, poate nu va mai vrea sa discute cu mine deloc.
Al doilea lucru care ma impiedica e ca nu stiu cat de frumos sunt.Nu ma imbrac chiar atat de frumos deoarece parintii au gusturi care se contrazic cu ale mele,nu am frizura sau muschi dar nicio fata nu ma evita, ba chiar vorbesc mult cu mine.Asta poate fi si din cauza ca eu nu injur sau nu ma port la fel de urat ca ceilalti baieti/nu sunt la fel de agresiv, poate chiar deloc.
Ultimul lucru care ma supara este ca nu sunt deloc puternic.Am incercat sa fac niste exercitii fizice gen flotari,abdomene, dar neavand o rata de exercitii/zi m-am lasat de ele.Planuiesc ca dupa ce voi termina liceul, facultatea si voi avea un loc de munca sa ma ocup serios de aspectul meu.

Răspuns Câştigător
| Dori8870 a răspuns:

Buna, nu stiu cat de util iti va fi sfatul acesta. In primul rand iti sugerez sa te apuci de sala inbunatatindu-ti astfel treptat pregatirea fizica astfel incat pana in clasa a-12a sa dezvolti o constitutie atletica (visul oricarui adolescent). In al doilea rand continua sa vorbesti frumos, politicos si fa gesturi din care fata sa deduca ca o placi, sustine-o si ascult-o, orice fata vrea sa vada mai intai in tine un prieten foarte bun iar mai apoi ceva mai serios. In ultimul rand ai incredere in tine si incearca sa-ti invingi timiditatea!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate, asteapta pana cand vei termina o facultate si vei avea un job bun.

| T0T a răspuns:

Stai liniștit că dacă este fată deșteaptă nu se va uita că ai sau nu ai mușchi ci se va uita în primul rând la modul tău de a fi și la caracterul tău. Repet, asta depinde și de ea. După ce ne-ai spus de relația ei cu prietenul său nu cred că va renunța prea greu la el. Ai zis că iți e frică sa îi spui pentru că se va schimba, asta daca ea nu simte la fel, relația voastra foarte strânsă de prietenie. Părerea mea este că gândești foarte greșit. Mai bine să îi spui, că altfel vei rămâne in iluzii si speranțe false. Este clar că tu nu vrei doar o relație de prietenie, ci speri la mai mult, și dacă nu te place, e la fel de clar că nu vei putea menține această prietenie. Ține minte un lucru: o simplă relație de prietenie între un băiat și o fată, în care cel puțin unul din ei este îndrăgostit, nu poate ține, adică ori se transformă în mai mult in cazul în care amândoi simt acea dragoste ori mai bine să se termine din timp, deoarece speranțele false pot aduce pe un termen mai lung și chiar mai mare suferință. Deci cam astea sunt posibilitățile în cazul tău. Trebuie să coenștientizezi faptul ca o simpla prietenie nu trebuie sa implice dragoste, acel fel de dragoste.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

În cazul tău ai nevoie și de puțina răbdare, dar vezi să nu o lungești prea mult. Lucrurile se fac treptat. E cum e caniculă afara și intri într-o apă rece direct. Ți se poate opri inima.

| SkyPilot a răspuns:

Nu ii spune direct. Continua ca si pana acum, fii interesant, ajut-o si cine stie, poate ai noroc. Daca ii spui te va refuza aproape sigur si poate o si pierzi ca prietena.
De aspect ocupa-te de acum. Fa cate 30' de doua ori pe zi dar in fiecare zi si se va vedea. Nu ai nevoie de sala. Lucreaza la abdomen, spate, umeri, brate.
Ia-ti treptat sub control vestimentatia. Vorbeste cu mama ta sa iti dea un buget din care sa te imbraci sigur.

| syKillerN explică:

Multumesc pentru toate sfaturile!