| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Sunt foarte stresata in legatura cu scoala. nu mai suport senzatia aia de frica si de stres, mereu sunt asa. cum pot scapa de acest stres? vreau raspunsuri serioase, daca se poate...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce spui, se numeste Bullying; comportament ostil/de excludere și de luare în derâdere a cuiva, de umilire. Trebuie sa stai de vorba cu parintele tau care crezi ca te intelege cel mai bine, sa-i explici toate acestea si cu siguranta, si alte lucruri pe care nu le-ai putut povesti aici. In prima faza, parintele tau trebuie sa faca o plangere catre Directorul scolii, impotriva fiecarui coleg dar si impotriva fiecarui profesor, care te jigneste, tipa la tine, ori da dovada de comportament agresiv si umilitor. De asemenea, trebuie facuta simultan, o alta plangere la Inspectoratul Scolar Judetean, pe raza caruia este scoala ta. O mana de ajutor, pentru rezolvarea problemei tale este si Telefonul copilului, apel gratis, insa din cate stiu, doar apelabil de pe un telefon fix, iar daca nu ai acasa poti folosit din cele publice, 116 111. ori adresa de email telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro si te asigur ca cineva, va incerca sa te ajute pe cat posibil prin fapte ci nu prin simple vorbe.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Temerile tale pot ascunde diverse cauze, ele pleaca intotdeauna de la o scanteie.In loc sa-ti raspund, indraznesc sa te intreb daca la scoala, ai colegi care te agreseaza verbal sau fizic, daca vreunul dintre profesori folosesc metode umilitoare, ca pedeapsa, ce anume te supara la scoala?

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu stii sa raspunzi la tabla sau iei o nota mica in test, colegii incep sa ma faca proasta si in toate felurile, si iti dai seama cum ma simt ...si profesorii cand ma scot la tabla, incep sa urle si sa ma ameninte cu 2 ...si in acele momente clar am uitat tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

Ceea ce spui, se numeste Bullying; comportament ostil/de excludere și de luare în derâdere a cuiva, de umilire. Trebuie sa stai de vorba cu parintele tau care crezi ca te intelege cel mai bine, sa-i explici toate acestea si cu siguranta, si alte lucruri pe care nu le-ai putut povesti aici. In prima faza, parintele tau trebuie sa faca o plangere catre Directorul scolii, impotriva fiecarui coleg dar si impotriva fiecarui profesor, care te jigneste, tipa la tine, ori da dovada de comportament agresiv si umilitor. De asemenea, trebuie facuta simultan, o alta plangere la Inspectoratul Scolar Judetean, pe raza caruia este scoala ta. O mana de ajutor, pentru rezolvarea problemei tale este si Telefonul copilului, apel gratis, insa din cate stiu, doar apelabil de pe un telefon fix, iar daca nu ai acasa poti folosit din cele publice, 116 111. ori adresa de email telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro si te asigur ca cineva, va incerca sa te ajute pe cat posibil prin fapte ci nu prin simple vorbe.