| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a X-a si de cand a inceput liceul, imi place foarte mult de un boboc. L-am bagat in seama de cateva ori, l-am invitat sa iasa cu mine si nu mi-a dat un raspuns prea clar si totusi, nu am iesit. Uneori chiar aveam impresia ca si el ma place, imi spunea chestii de genul " Daca nu ai venit tu, nu am avut cu cine sa ma distrez" sau "Nici nu as vrea sa iti fac ceva rau". Tin sa precizez ca mereu am vorbit pe Facebook si o singura data prin mesaje ( si asta pentru ca am facut eu rost de numarul lui si l-am bagat in seama, ca altfel.) La liceu doar ne spuneam buna si ne zambeam si o singura data am vorbit foarte putin. Si am zis "spuneam" pentru ca acum nu ne mai salutam de vreo saptamana si ceva. Eram in curtea liceului cu o colega si ii spuneam ca nu ma mai intereseaza de el si i-am pronuntat numele si el era fix langa mine si nu mi-am dat seama. Am simtit ca se uita dezamagit la mine si a mers mai departe. Nici nu stiu de ce am zis ca nu ma mai intereseaza pentru ca, de fapt, nu a fost asa. sad Aseara nu am mai rezistat, mi-am facut curaj si i-am dat mesaj pe telefon, i-am spus ce simt pentru el si ca nu il condamn daca nu simte la fel, dar ca trebuia sa ii spun adevarul, pentru ca nu mai puteam tine in mine. A urmat apoi un moment ( 10 minute ) in care am stat ca pe jar, asteptand sa imi raspunda, dupa care primesc mult asteptatul mesaj : nu simtea la fel. Ma considera o simpla amica si spera ca asta sa nu strice prietenia dintre noi. Stau si ma gandesc : care prietenie? Simt ca mi-a picat cerul in cap, ma simt foarte prost, nici nu stiu cum voi mai da ochii cu el dupa tot ce i-am spus. Totusi, nu regret, pentru ca daca nu aflam asta, ma amageam in continuare ca ma place si evident, nu era asa. Incerc sa il uit, sa nu ma mai gandesc la el si sa ma fac pe mine insami sa inteleg ca nu e vina niciunuia si ca nu e nicio rusine in a-ti placea de cineva, chiar daca nu sunt reciproce sentimentele. Dar mi-e greu. Ce sa fac? sad

2 răspunsuri:
| puppetmaster a răspuns:

Si eu am trecut prin faza asta si este extrem de greu mai ales daca trebuie sa va intalniti zilnic. sfatul meu este ca daca nu are prietena sau nu ii place de cineva poti sa incerci sa-l faci sa ii placa de tine, insa daca are prietena eu zic sa incerci sa te inconjori cu oamenii care te fac sa razi ca sa nu-ti aduci aminte in fiecare moment de el si sa incerci sa te indargostesti din nou caci nu este de fiecare data la fel! mult succes oricare ar fi situatia!

| Junioara17 a răspuns (pentru puppetmaster):

Nu cred ca are prietena. Am vorbit cu el acum 3 saptamani si mi-a spus ca nu are, ca a iesit dintr-o relatie caci se plictisise de fata respectiva. El e un baiat de nota 20, la locul lui, nu e fitos si nici popular, nici golan, nici timid, gaseste un echilibru in toate si asta m-a fascinat la el. Eu cred ca m-am umilit destul in fata lui, ca sa mai fac si altceva. Raspunsul a fost foarte clar si tinand cont ca numai eu am inceput discutiile pe care le-am purtat, ar fi chiar jenant pentru mine, pentru ca, totusi, sunt fata. Am si eu demnitate.