| tomamaria00 a întrebat:

Va rog ziceti mi si mie o cura de slabire... care sa functioneze PLZZ imi trebuie urgent:*

4 răspunsuri:
| abababababri a răspuns:

Pai mu mai manca asa de multe sendvisuri cu salam dar cu rosie si pateu nu e nimic pizza cam tot ce contine salam paine de la magazin si tot ce seamana cu salamul si fa mai multa miscare si mananca mai multe fructe

| Clau_7786 a răspuns:

O prietena de-a mea a slabit in vara vreo 10 kg...
a mancat putin si mai ales fructe si legume...
a mers cu bicicleta vreo 2 ore pe zi [intruna]
a facut in fiecare seara 500 de abdomene, dar nu una dupa alta, ci cu pauze scurte intre ele...
si mnoh... a functionat happy

fundita? laughing

| AdolescentaD a răspuns:

Buna happy. Vrei sa slabesti? happy. Depindewinking. Eu iti dau aici una care da rezulatate, poate te ajuta:*
Ora 7
Dimineata consuma multa fibre. Fibrele solubile imbunatatesc curatarea colonului, astfel prin consumul de fibre de dimineata iti vei regla procesul de digestie. Flugii de ovaz de exemplu sunt foarte bogati in fibre si in vitamina B. Aceasta iti va intari sistemul nervos si o sa te pregateasca pentru o noua zi stresanta de munca. Daca mai adaugi si un pahar de suc de portocale ( daca ai timp sa iti faci repede un fresh este excelent) atunci vei aduaga si un aport de vitamina C esential apararii organismului si vei avea energia necesara sa incepi ziua.

Ora 9
Ofera-ti o mica si scurta gustare energizanta si extra-sanatoasa. Incearca cateva afine. Ele sunt bogate in antioxidanti si in plus ajuta foarte mult la mentinerea sanatatii ochiilor; lucru foarte important mai ales daca iti vei petrece restul zilei de munca in fata unui calculator. Antioxidantii te ajuta in incetinirea procesului de imbatranire, iar efectul il vei vedea cel mai bine asupra texturii pielii tale ( asta bineinteles daca iti vei face un obicei din a manca alimente bogate in antioxidanti). Afinele sunt recomandate si pentru ca previn infectiile tractului urinar prin blocarea aderentei bacteriilor la vezica urinara.

Ora 11
Un alt aliment din care iti poti face o gustare sanatoasa este mango. El este bogat in zaharuri deci iti va da un plus de energie si iti va tine un pic foamea in loc pana la momentul pranzului. La fel ca si afinele, mango este bogat in antioxidanti si vitamina C. In plus contine si beta-caroten care la fel te va ajuta pentru a iti mentine tonusul sanatos al pielii. Iar vara o sa observi ca prin consumul regulat de alimente bogate in beta-caroten vei capata un bronz mai uniform si de durata, de o culoare frumoasa aramie. Incearca sa incluzi si morcovi cruzi in dieta ta vara si cu siguranta nu vei regreta.

Ora 14
La pranz ficatul tau este foarte receptiv in asimilarea fierului. Pentru un aport maxim de fier poti sa incerci ca si masa de pranz o portie de ficatei cu broccoli. Ficatul ( de pui cel mai santos) are un foarte mare continut de fier. Broccoli preparat prin fierbere la abur sau innabusit in tigaie iti va da fier, vitamina Csi acid folic. Poti sa incerci sa inlocuiesti ficateii cu peste. Ceea ce trebuie neaparat se retii este ca orice fel de carne pe care l-ai alege garnitura trebuie sa fie din legume, vom exclude insa cartofii, deoarece combinatia dintre cele doua va fi un aport destul de mare de calorii.

Ora 17
Te ia moleseala si deja incepi sa te gandesti ca vei pleca de la munca si abia astepti sa ajungi acasa. In mod normal organismul tau inregistreaza un nivel scazut al glucozei in acest moment al zilei. Poti s aincerci un sfat:semintele de in. O gustare rapida care este o sursa excelenta de proteine, fibre si acizi grasi. Acestea vor ajuta la diminuarea variatiilor de glucoza din sange.

Ora 19
Peste! Da este ora perfecta pentru peste. Carnea lui este foarte usor de digerat, deci perfecta pentru seara si in acelasi timp este foarte sanatoasa. Este foarte important ca cina sa fie organizata ca o masa in care aportul de calorii este unul mic, iar alimentele pe care le mananci sa fie usor de digerat. Nu numai ca asa eviti sa te ingrasi dar vei avea si un somn mai linistit atunci cand organismul tau nu va trebui toata noaptea „sa munceasca" sa proceseze ceea ce ai mancat tu cu cateva ore inainte de culcare.

Daca vrei o reteta aparte poti incerca chiar si somon cu avocado.Somonul este bogat in acizi grazi Omega3 care te ajuta la mentinerea hidratarii pileii si reducerea inflamatiilor, iar avocado este o sursa importanta de vitaminaE.

Ora 21
Te pregatesti deja de culcare si asta va fi ultima gustare inainte sa te duci sa te culci. Deci in mod clar nu trebuie sa fie una deloc consistenta si in nici un caz sa contina alimente greu de digerat. Iti propunem catvea smochine. Ele sunt considerate foarte benefice pentru fertilitatea barbatului dar si pentru femei sunt folositoare.Ele iti vor stimula circulatia si la fel contin fibre care te ajuta la digestia de pe parcursul noptii.

Zmeura in cure de slabire
Te intrebai de care fructe sa te mai indragostesti vara asta si sa te ajute in unele cure de slabire de-ale tale? Ei bine, acorda multa atentie zmeurei! Nu stim cate persoane pot rezista tentatiei de a incerca delicata aroma revigoranta de zmeura, dar am aflat de la oamenii de stiinta olandezi ca acest fruct are o activitate antioxidanta de 50 de ori mai puternica decat capsunile, de trei ori mai mare decat kiwi si de zece ori mai mare decat rosiile.
In plus, are proprietati anticarcinogene si antimicrobiene si este o sursa de vitamina C, cupru, magneziu, calciu. Mai doresti si alte argumente? Daca in timpul unei cure de slabire introduceti si zmeura, ea poate valora mai mult decat cateva folii cu medicamente pentru stomac, boli de inima, scaderea nivelului colesterolului crescut, afectiuni oculare sau pulmonare, raguseala, tulburari de tranzit intestinal, raceala, diabet, obezitate. Citeste mai departe »

Etichete: carbohidrati, cure, cure de slabire, fibre, fructe, slabire
Categorii: cura de slabire cu zmeura, cure, cure de slabire, cure de slabire cu fructe, cure de slabire eficiente, cure de slabire rapide