| oxxy05 a întrebat:

am si eu o problema legata de fostul loc de munca, cunoaste cineva legile foarte bine sau e cineva student/a la drept si ma poate ajuta putin cu 2-3 sfaturi? Pentru ca ma obliga sa nu dau bon fiscal la toata lumea si duminica statea toata ziua in magazin si vindea fara bon, as vrea sa il sperii cu asta sa nu apuce sa mi faca probleme. Sper sa fie cineva care ma poata ajuta va rog!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu emite bon fiscal fiecarui client inseamna ca face evaziune fiscala si poate fi reclamat la organul fiscal dar pentru aceasta trebuie sa ai probe si este foarte greu sa probezi aceasta dupa ce clientul a iesit din magazin. Se poate sustine ca acesta a aruncat bonul fiscal sau ca a cumparat din alta parte.

| mgtow a răspuns:

Poti merge la ITM sa reclami asta, chiar daca iti pierzi serviciul responsabilul afacerii va avea de platit o amenda destul de mare, e indicat sa obtii niste probe in care le arati ca nu da bon fiscal la clienti. Sau pui telefonul pe recording video il ti in mana si te faci pe proasta intreband pot sa dau bonuri fiscale? si zice nu atunci ai prins-o, daca face urat mai bine.

| oxxy05 explică (pentru mgtow):

Mi am dat aseara demisia...nu mai pot face asta. poate cand ma duc sa iau salariul sa il intreb daca a rezolvat problema cu doamna care ia vandut cizmele duminica si nu i-a dat bon..si atunci el poate aproba asta, nu? ca a avut probleme cu o clienta happy

| mgtow a răspuns (pentru oxxy05):

Nu mai merge daca a plecat de la fata locului cum a zis ion e prea tarziu