| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Bună ziua, am o problema.
N-am reușit sa plătesc o banca ca am achitat alta între timp și acum am primit o hârtie de preexecutare a bunurilor sau ce e pe numele meu.

Eu pe numele meu n-am nimic, stau în casa mamei mele, ea a decedat dar casa e tot pe numele ei.
Eu curând o sa plătesc banca dar o întrebare as avea, se poate sa ia ceva din casa mamei banca? Eu stau acum aici dar nu e nimic al meu și creditul a fost făcut la numărul acesta dar spun din nou nu e nimic al meu și proprietar e mama mea.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Banca ti-a dat credit pe baza unor garantii prezentate de tine.
Daca nu platesti, atunci se executa acele garantii.
Mergi la banca si gasiti impreuna o solutie, sa nu fii executat (sa nu se puna si cosurile de executare, precum si valorificare la pret de nimic)!

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru Bula):

Nu a fost nici o garanție doar un venit stabil și o suma mica de 2500 lei atât
Întrebarea mea e dacă se poate face ceva dacă eu nu am bunuri pe numele meu și nu a fost făcută moștenirea inca

| Bula a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Da, proprire pe venituri.
Daca nu ai venit, atunci banca asteapta pana vei avea.
Evident, penalizarile si dobanzile se adauga pana la recuperarea intregii datorii (care poate urca chiar si la multiplul sumei de baza datorate).
In final, tot vor gasi o modalitate, dar poate fi chiar foarte dureroasa!

| darrio2007 a răspuns:

Nu puteai face credit pe numele tău fără să ai niste garantii că banca te poate executa dacă nu achiti imprumutul.
Deci, nu spui adevarul ca nu ai nimic pe numele tau.

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru darrio2007):

Am făcut prin ifn

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru darrio2007):

Pai am salar am. poprire pe el dar ma tot amenință e o banca ifn dar n-am bunuri pe numele meu

| darrio2007 a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Mda, e clar.

| darrio2007 a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Degeaba nu te amenintă.

| Mosotti a răspuns:

Banca poate sa ceara succesiunea in instanta si te arde, ea e experimentata cu, cauzuri din astea, au avocati ultra.
Daca au dreptate nu ai nici o sasna.

Daca platesti e bine.
Sigur ca va lua din casa daca se face fortat succesiunea.

| alina2k18 a răspuns:

Ai facut la banca imprumutul sau la IFN?
NU incasezi salariu acum?

| alina2k18 a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Pune mana si fa o refinantare, ce suma ai de dat pana acum? IFN urile au dobanzi f mari.
Te-au bagat deja in biroul de credit?

| Hyperion7 a răspuns:

Se presupune că aveți casa drept moștenire sau că aveți o rezerva succesorală, iar dacă va prind, cel mai probabil va și păgubesc.
Singura soluție ar fi să plătiți ce e de plătit și să clarificați cu banca, asta până nu e prea târziu.

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru Hyperion7):

Pai și dacă nu fac succesiunea pentru ca suntem 2 frati

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru Hyperion7):

Sau ei pot face ceva pana nu e făcută succesiunea?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Aici nu știu ce să vă spun, dar poate ajungeți la o cale amiabilă cu banca, sa nu se ajungă aici.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Nu am prea multe cunoștințe in domeniu, dar ce pot spune e că găsesc ei o cale daca e sa va jupoaie de bani, nu rămân ei pierduți.
Ar fi bine sa nu va jucați

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru Hyperion7):

Înțeleg oricum voi ajunge doar vreau sa știu momentan ce se intampla și ce pot face ei va mulțumesc

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Mulțumesc și eu!
Toate bune!

| darrio2007 a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Orice ar fi, succesiunea trebuie făcută.

| Standt a răspuns:

Ca sa iti vina executare, inseamna ca nu ai platit mult timp sau chiar deloc.
Cum ai putut face credite la doua Banci si sa te incadrezi in salar fara alte garantii? Ori ai salar mare? Inseamna ca din rea vointa nu ai platit. Spuneti ca Bancile va fura? Voi care nu platiti sunteti hotii.
Banca iti va urmari mostenirea pentru recuperarea creditului. In extremis, Banca poate cere dezbaterea succesiunii pe cale judecatoreasca. Ii vei datora astfel si mai mult. Cel mai bine este sa-ti achiti datoria acum.