| anonim_4396 a întrebat:

Este legal sa cumpar de ex articole vestimentare de pe un site din afara si sa le vand in Romania mai scump ( pe un site propriu, pe okazii.ro sau de ce nu intr-un magazin )?
Scz ca am postat de 2 ori dar prima oara m-am grabit si am scris in loc de "scump" "ieftin", si s-a inteles cu totu altceva.

4 răspunsuri:
| MihaiA a răspuns:

Legal este, moral este... poti sa vinzi si mai mult fara sa fi firma, nu cred ca sta cineva sa te urmareasca... Daca vreodata ai vreo problema, cu ce poate sa te prinda? cu 1 bucata 2 la tine... nu domne, asta-i prima oara cand vand, e prima comanda. laughing Tre sa te duca si capu sa tragi pentru tine. Cum sa ceri voie sa faci bani? tongue vinde tata cat poti, ca nu dai in cap la lume, si ca sa platesti si tva... laughing s-alege prafu! nu mai castigi nimic. crede-ma ca stiu ce zic.

| littlesunshine a răspuns:

Pai pe okazii se vinde orice mai... zici ca e bluza ta de la "matusa Tamara" si ai scapat!laughing
Bafta!

| friedaka a răspuns:

Da, daca nu ai mai multe de un fel. Se incadreaza in categoria "comert ocazional", ca la talcioc. Dar intr-un magazin real nu poti pentru ca acolo au nevoie de acte care sa dovedeasca provenienta marfii.

| asucme a răspuns:

Da, atata timp cand vinzi 1-2 buc. dar daca vrei sa faci afacere fa-ti srl. adica plitor de taxe si impozite.