| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU.
Am 15 ani si nu prea am bani. Mi-as dori foarte mult ce au altii. nu pot spune ca nu am dar totusi. Altii au telefoane scumpe, calculatoare scumpe, haine cu "tona" doar din magazinne scumpe etc. Eu nici nu prea stiu ce sa imi iau pe mine dimineata la scoala, am un jeg de telefon, un calculator ieftin.
Nu pot sa le cer parintilor, nici ei nu prea au. La mine lucreaza doar un parinte si are un salar mic...
Totusi sunt multumit ca sunt sanaots si eu si parintii, si le multumesc ca m-au dat ce au putut pana acum
Ce as putea sa fac sa am si eu bani " mai multi".
Sincer, acum nu am nici sa imi cumpar credit, nu vreau raspunsuri la misto...

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Salut! Te inteleg si imi pare rau pentru tine. Trebuie sa incepi sa economisesti bani,dar sa si incepi sa ii produci. Cauta pe internet, trebuie sa fie o modalitate. Fa orice poti, orice lucru pe care sti sa il faci cat de cat. Ajuta vecinii la anumite treburi, imparte pliante, nu sta degeaba. Eu cred ca internetul e cea mai mare oportunitate. Chiar pe TPU am vazut un concurs de filmulete si cel mai frumos era premiat cu 1000de euro, daca nu ma insel.Cu adsense iar poti castiga bani,posteaza clipuri care sa atraga oameni sau fa-ti un site,nu stii cum sa faci,sunt tutoriale, ai o gramada de posibilitati. Daca te pricepi la desen sau la fotografie fa-ti un blog sau o pagina facebook, chiar daca nu ai talent, poti invata orice. Fi inventiv, original. Doar sa ai timp. Bafta!

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Poti sa vinzi diferite produse pe net si sa ai comision in functie de cat vinzi. Lasa-mi un mesaj daca te intereseaza.

| negreanu a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Pe mine m-ar interesa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza in viata ce tip de telefon sau calculator ai.

Eu nu am un telefon cine stie ce, si nici un calculator de genul. Dar sunt multumit ca le am. Ba mai mult, imi da putere sa muncesc in continuare si mai mult la viata mea pentru ca in cativa ani sa am parte de toate lucrurile ce mi le doresc in viata asta.

Invata mult, munceste mult, si vei vedea ca dupa ce vei termina scoala/facultatea, vei ajunge un om cu multi bani in Romania.

Nu te mai compara cu alta lume. Si eu as putea spune ca altii nu au nici macar cu ce sa se incalte in picioare. Am fost in aceeasi situatie cu tine si inca sunt, doar ca mai am un an si termin facultatea si ma angajez in santier ca Inginer.

Am fost deja angajat in domeniu si a fost minunat. Am avut salariul platit la zi, masina de la munca, benzina platita de firma, ieseam de 3 ori pe saptamana cel putin, aveam bani de mancare, haine, si-mi mai si ramaneau destui.

De asta iti spun, cu atat mai mult ca nu ai, dezvolta-te pe tine. Tine-te de scoala, invata sa ajungi cel mai bun si vei reusi in viata happy

O alta prietena de a mea a primit bursa in Elvetia sa faca facultatea de arhitectura acolo. Tot datorita rezultatelor muncii ei a ajuns acolo si se realizeaza ca om in lumea asta.

Capul sus si mult succes happy

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Uite, nu mai fi asa de trist, pentru ca aparentele inseala. Poti gasi telefoane scumpe si la mana a doua. iPhone 4s, de exemplu, la 4-5-6 milioane. Fara sa stie nimeni ca e la mana a doua. Calculatorul poti sa-l faci si pe piese. Nu cumpara calculatoare de 50 de milioane gata facute. Poti construi un calculator si pe piese, chiar si la mana a doua, piese scumpe, dar refolosite. Astfel acei oameni isi pot permite sa aiba asa ceva. Si in legatura cu hainele, mai sunt unii care cum au dat de bani, cum a venit alocatia mai cer de la parinti inca cativa bani si dau iama in magazinele scumpe si isi iau o pereche de blugi sau o geaca. Atat. Sa nu crezi ca se vaita de dureri de spate ca au carat sacosile pline de haine. Si le cumpara pe rand. Stii, mai era o vorba, destul de cunoscuta, nu haina il face pe om. Asta intr-adevar, asa este. Haina doar ii cizeleaza aspectul exterior al omului. Si bineinteles, cu haine bune faci impresie. Insa, daca ai un suflet si un caracter rafinat poti invinge aceasta prejudecata.
Pentru a putea avea bani mai multi, ar trebui sa muncesti. Nu stiu, fiind inca minor probabil la impartit pliante, insa te platesc. Nu e exorbitant, dar tot e ceva. Dar nu te-as sfatui, pentru ca asta te-ar face sa neglijezi scoala. Bine, nu am nimic impotriva daca poti munci si in acelasi timp sa si inveti.

| Satann666 a răspuns:

Prostia loveste din nou

| Makarov a răspuns:

Mama ce mi-ar place sa ai dreptate cu "nu haina il face pe om" da asa se zice dar in ziua de azi nu mai e asa daca nu esti imbracat calumea esti vazut ca ultimul... eu am 17 ani la 16 m-am angajat la service si dezmembrari. si de acolo imi castig proprii bani (30 de lei pe zi la 5ore) il inteleg perfect pe baiat si eu eram in aceeasi situatie si la mine e un singur salariat iar la faza cu internetul. nu poti sa te axezi pe el trebuie sa stai ore in sir in fata calculatorului ca sa faci macar un cent pe zi si asta greu si te intreb eu merita? Cu un cent pe zi acoperi factura la lumina macar?