| anonim_4396 a întrebat:

La noi in Romania pentru un venit de 5 milioane de euro lunar cat de mare este impozitul?

Răspuns Câştigător
| Catalinhhh a răspuns:

Exemplu:

În anul 2012 cetăţeanul A. a obţinut în total 30 000 lei venit impozabil (din care se achită impozit pe venit). În acest caz, suma anuală a impozitului datorat va fi calculată după cum urmează:
· Se calculează 7% din venitul de 26 700 lei = 1869 lei
· Se calculează suma venitului ce depăşeşte suma de 26 700 lei (30 000-26 700 lei) = 3300 lei
· Se calculează 18% din venitul de 3300 lei = 594 lei
· Se calculează suma totală a impozitului pe venit (1869 lei + 594 lei) = 2463 lei.

Suma impozitului pe venit datorat de cetăţeanul A. pentru anul 2012 va fi de 2463 lei

2 răspunsuri:
| William a răspuns:

In general cei c are fac atatia bani nu platesc impozite la stat pentru ca nu fac banii legal.

| ToffyNR1 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa verifici Regimul Fiscal.Nu sunt prea informat in chestii de genul, dar cred ca tu nu ai venit, ci profit si din cate stiu impozitul pe venit, difera de cel pe profit.

http://static.anaf.ro/......e_2015.htm

Ti-am lasat un link cu detalii ce te pot ajuta.
PS: Din ce obtii profit/venit de 5 mil. de EURO, LUNAR in Romania? o.O