| poilkjmnb a întrebat:

Salut baieti...am 18 ani termin clasa a12a si sunt din zona de campie!
ma gandesc ca in vara dupa ce termin cu liceul (sunt pe profil mecanic) sa ma axez pe niste capre am un tractoras mic japonez de 17cp e in loc de cal dar sa imi iau ceva mai marisor sa pot face ceva cu el si am un loc de casa in jur de vreo 35arii cu iesire in camp...ce parere imi dati?

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Buna idee, tu nu ai teren. Ia niste capre autohtone si vreo doi tapi din rasa Alpin, ca sa le ameliorezi la fiecare generatie. Fa insa un saivan bun, bine izolat ca sa nu inghete si magazii pentru nutret.

| poilkjmnb explică (pentru minrest):

Da..mam interesat de niste tapi de rasa Saanen

| minrest a răspuns (pentru poilkjmnb):

Vezi insa ca la tapi se cam da teapa, iti trebuie rasa pura nu sa aiba doar aspectul.

| D4vid a răspuns:

Decat capre si sa dai faliment, mai bine cumpara scule dupa tractoras si mergi la arat de gradini si apoi poti sa cumperi unul de 45 romanesc.Citeste despre capre si apoi uitate pe Olx cum umbla sa se scape de ele pentru ca nu castiga bani cu ele.Nu vreau sa te descurajez dar cunosc oameni de la mine din localitate si nu prea le merge.

| Badita_Cosmin_1994 a răspuns:

Axeaza-te pe agricultura ma bine. e bun un tractoras te ajuta la arata la discuit la prasit. dar ceva si pentru viitor ar fi o plantatie de 100-200 de pomi fructiferi poate si mai mult in functie de posibilitati

| poilkjmnb explică (pentru Badita_Cosmin_1994):

Asta as fi vrut dar sunt vreo 2 ingineri care au gata tot pamantul...si mai sunt si dinastia mai mici de la 50 ha deci nu mai e de luat pamant...