| poilkjmnb a întrebat:

am 20 de ani si vreau sa fac ceva "un fel de afacere" ca de munca sa te duci la oras nu ai unde sa te angajezi! sunt in zona de campie ma gandeam cu agricultura, cu un tractoras mai mic cu cositoare, presa... apoi cu mai multe dar sau imultit ca mustele prin sat tractoarele.ma mai gandeam cu animale "vaci,cateva capre/oi, porci" si tot asa cu un tractoras neaparat cu cositoare si presa, loc am unde sa tin..am 30 de are cu iesire la camp...mai dati-mi niste idei ceva va rog :*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Nu-i rau ce gandesti.Din asta se scot bani frumosi.Dar e simplu sa cumperi capre sau oi, mai greu e sa stii sa ingrijesti pamantul care nu e chiar asa de simplu. De pilda cultura lucernei si porumbului.Trebuie sa stii unele notiuni de agricultura. Sfatul meu (am vazut la chiaburasi astia de aici),dai pamantul in arenda sau il dai la asociatie spere ingrijire,contra cost bineinteles.(arat semanat,erbicidat,etc).Cu tractirasul poti munci doar la ceice vor sa isi recolteze nutretul de pe camp,la cei ce vor sa are via,etc. In camp,la culturi mari,de ha intregi,un tractoras e... lent. Tractorasul e bun doar pentru balotiera (secastiga bani buni la balotarea paioaselor, lucernei, la diferiti particulari care nu dispun de tractoras). Cu caprele, totule sa ai cve aha de pamant si sa platesti la asociatie spre arat discuit, insamantat. Restul faci tu cu tractorasul.Asta e. Remorca sa ai.happy Bafta si succes.Sa stii ca daca dispui de bani si pamnt nu e rea ideea, e super. Banii ii scoti imediat.

| poilkjmnb explică (pentru anonim_4396):

Dipun de ceva bani. spatiu am am spus ca am 30 de are cu iesire la camp unde pot face saivan pentru animale! si pamant vreau tot eu sa iau ina renda de la lume..pe care sa plantez lucernaa "hrana de baza" apoi si grau sau porumb sa dau la lume arenda..si sa mai folosesc si eu pentru hrana la animale.dar pot ca tot eu sa il prelucrez..sunt destui cu tractoare ma pot asocia cu cineva care sa lucram pamnantul in grup!