| AndreeaSimonN a întrebat:

Buna. Mă confrunt de ceva timp cu o problema, sper să mă ajutați fara comentarii răutăcioase dau funda.
Acum un an am dat de permis, din fericire l-am luat din prima. Problema abia acum vine, îmi este frică teribil de a conduce singura în oraș din cauza traficului. Conduc des prin localitatea mea dar când ies în oraș sunt praf. Ce as putea face pentru a-mi rezolva aceasta frică? Nici eu nu știu ce a văzut acel polițai la mine când mi-a dat permisul din prima.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Sa conduci in continuare. Eventual faci drumuri scurte in oras mai pe seara cand e traficul mai redus ca sa te obisnuiesti. Cand capeti incredere vei putea sa conduci si in trafic.

| AndreeaSimonN explică (pentru VoidEternal):

Mă gândeam să vorbesc cu un instructor despre problema mea și să plătesc câteva ore pentru a mai prinde experiența dar nu știu dacă se poate. Problema mea este că în acest an nu am condus mereu când și când am avut masina soțului la dispoziție acum e altfel

| VoidEternal a răspuns (pentru AndreeaSimonN):

Cu siguranță se poate. Poți încerca și asta dar până la urmă tot experiența ta personală o sa cântărească cel mai greu. Că doar nu poți să faci zeci de ore cu instructorul. Ia-o ușurel, atenție maximă, și încet încet vei ajunge suficient de pricepută încât să nu mai fie o provocare mersul prin oraș.

| AndreeaSimonN explică (pentru VoidEternal):

Nu știu dacă asta ar putea însemna ceva sau nu dar eu acum vreo 2 ani am fost implicată într-un accident și poate de acolo vine teama asta de condus... Nu știu sigur. Ori cum îți mulțumesc pentru ajutorul oferit și voi incerca sa fac asa

| VoidEternal a răspuns (pentru AndreeaSimonN):

Da, in mod cert un accident iti poate induce anxietate. La cam un an de cand mi-am luat permisul am trecut si eu prin ceva similar. Am intrat intr-un tir care mergea cu 100 intr-o zona de 40, intr-o intersectie nesemnalizata, si desi eu nu am avut nicio zgarietura, masina care nici macar nu era a mea, a fost aproape dauna totala.

Dupa incidentul asta am stat 6 ani fara sa ma mai urc la volan, in principal pentru ca nu mai voiam sa conduc masina altuia dar si pentru ca aveam cel putin la nivel subconstient o teama. Privind acum in urma, imi pare rau ca am lasat atata timp sa treaca. Cu cat stai mai mult, cu atat mai greu iti este sa rupi inertia. O perioada dupa ce am reinceput sa conduc, aveam asa o strangere de inima cand stiam ca trebuie sa merg undeva cu masina, mai ales pe drumuri pe care nu le stiam dar in timp toate senzatiile astea au disparut.

Ce trebuie sa retii, si iti spun asta din exprienta personala, nu de pe chatgpt laughing

1. Esti la inceput, deci vei face greseli. O sa mai smucesti comenzile masinii, poate vei accelera prea mult sau prea putin, poate nu vei face manevrele cu fluenta pe care le face un sofer experimentat. E important insa sa nu te demoralizezi, toti am trecut prin asta.

2. Indemanarea este calitatea motrica umana in care experienta are cel mai greu cuvant de spus. Cu cat conduci mai mult cu atat mai priceputa vei fi. Nu o sa inveti peste noapte, simtul pedalei, proportiile masinii, legarea manevrelor, toate astea vin in timp, cu exercitiu.

3. Mergi cu viteza cu care esti tu confortabila, cu viteza in care poti mentine gradul necesar de atentie. Claxoanele vin si pleaca, dar
nu lasa atata damage ca spoiler spart, o usa zgrariata, sau Doamne fereste, oase rupte. O sa dai peste tot felul de soferi. Unii se vor da rotunzi, altii vor fi agresivi daca simt ca nu esti sigura pe tine, dar sunt si oameni care au rabdare cu cei incepatori.

Cam atat. Spor si drumuri bune, colega laughing

| AndreeaSimonN explică (pentru VoidEternal):

Daa și eu am dat în trafic de mulți oameni unii foarte înțelegători alții foarte recalcitranți. Și așa era o problema pentru mine când începeau cu claxoanele mă intimidau mult și uitam tot ce trebuia sa fac de multe ori începeam să mă cert cu ei spunandule nu vedeți semnele mele de pe mașină... Dar asta a trecut pot spune acum dau muzica mai tare și încerc să mă uit doar în fața fara ai baga prea mult înseamnă. Am făcut și eu prostii la greu numa in parcări la Supermarket cate am putut face? am luat stâlpul o dată nu m-am încadrat bine și am intrat într-o mașină parcată numa peripeții.

| AndreeaSimonN explică (pentru VoidEternal):

Ieri am mers in Oraș cu soțul și m-a pus pe mine forțat obligat sa conduc în tot haosul din Oraș... Problema e că, cu el conduc bine mă simt în siguranță cu el în dreapta dar când sunt singura sunt praf crying( de as putea conduce numa cu soțul în dreapta as fi în stare să ies și din Judetul meu?

| VoidEternal a răspuns (pentru AndreeaSimonN):

La tine in localitate conduci singura?

| AndreeaSimonN explică (pentru AndreeaSimonN):

Asta știu și eu că nu este ok. Pentru că nu poate de fiecare data sa fie cu mine in mașina. Trebuie să mă învăț și singura altfel nu voi rezolva nimic așteptând mereu să fie cineva in dreapta mea

| VoidEternal a răspuns (pentru AndreeaSimonN):

La mine era invers. Eram mai relaxat singur. Oricum, ramane valabil ce am zis. Incepe singura cu drumuri scurte cand e traficul scazut. Treptat cresti gradul de dificultate. happy

| AndreeaSimonN explică (pentru VoidEternal):

Da pe la mine pe aici conduc singura fara probleme. Aici în general este trafic mare dimineața când se duc copii la școli și după masa când se ia copii in rest e liniște și trafic cat de cat ok

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa continui sa sofezi inca 1-2 ani prin localitatea ta si cand ai capatat destula experienta si esti increzatoare in abilitatile tale de a sofa, abia atunci sa iesi prin oras, sau pe unde nu ai mai fost.

| StoicAnalysis a răspuns:

VoidEternal are cel mai bun raspuns pentru tine in situatia ta. Eu zic ca merita o funda happy

| DomnulPoliticos a răspuns:

Dacă ai luat din prima e un motiv de lauda? Ești șofer mai bun?

| AndreeaSimonN explică (pentru DomnulPoliticos):

Dacă mă lăudam cu așa ceva în momentul respectiv nu mai postam aici problema mea... O dată ce am postat simt nevoie de încurajare nu de critici. Lauda e una iar problema mea e alta

| AndreeaSimonN explică (pentru DomnulPoliticos):

Din contră. L-am luat din prima și nu sunt șofer bun de loc. Asta e și motivul pentru care eu am scris

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru AndreeaSimonN):

Apropo nu exista cuvântul soferita

| AndreeaSimonN explică (pentru DomnulPoliticos):

Ia aratami tu mie unde am scris eu soferita? Vezi că ești prea imbecil și nu înțeleg rostul discuției cu tine

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru AndreeaSimonN):

De ce mă jigniți stimata doamna? Eu nu v-am jignit