| Kettolix a întrebat:

Heei. Ador masinile, viteza si cursele. Totusi sunt ilegale. Dar au inceput sa imi placa extrem de mult si motoarele/motocicletele. Dar nu ma pricep la ele. Va rog, cineva ce se pricepe la ele, imi spune mai multe modele bune, pentru viteza dar si sigure? Vreau sa invat mai multe despre ele, dar nu cunosc pe nimeni ce se pricepe la ele, despre masini am invatat de la un prieten. happy

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Viteza nu e sigura decat in TGV-uri si avioane.
Motocicleta e mai periculoasa decat o masina, mai ales daca ai viteza in cap. La masina ai de pazit doar aderenta, balansul, si distanta de franare. La motoricleta, pe langa astea, mai ai de pazit echilibrul, soferii si pietonii care nu te vad, precum si alte obstacole, cum ar fi o creanga/gunoi pe asfalt, sau o groapa.
Daca-ti trebuie viteza si curse, investeste vreo 2000e intr-o masina neinmatriculata, cu care sa participi la concursuri de indemanare, drag-uri, si de ce nu, drifturi. Cu o masina din anii '90 poti face multe, si nu te costa mai mult de 700e. Piesele sunt mai scumpe.
Daca nu ai inca 18 ani, ar trebui sa participi deja la concursuri de karting sau motocross, in loc sa stai pe net visand la chestii care nu se fac singure.

| Kettolix explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pff am 15 ani si nu prea imi pot lua carnetul. Ador viteza de cand au inceput sa ma ia si pe mine prietenii la curse, stateam in dreapta. M-au invatat sa conduc dar au zis ca momentan sa nu intrec 80/h. Pe motocicleta am mai mers cu fratele meu si imi place dar eu voiam doar sa invat lucruri despre motociclete, marcile lor, stii si tu.