| Ghemot a întrebat:

Mi-am cumpărat un Opel Astra h de vreo jumătate de an. Mașina părea prezentabilă (nu bătea, nu troncănea nimic). Însă de atunci și până acum am dus-o la reparat de vreo 3 ori, plus schimbul de ulei și filtre. Mi se pare cam ciudat că se tot defectează câte ceva atât de des. Plus că la ultima problemă, un service auto mi-a refuzat-o spunând că electronica de pe această mașină este foarte greu de reparat. Credeți că este doar un mit că mașinile Opel se defectează destul de des, sau este chiar adevărat. Aș vrea să o vând/schimb. Cineva mi-a recomandat pentru viitoarea mașină să mă uit la modelele Alfa Romeo. Ce părere aveți despre aceste mașini, mai ales că nu sunt foarte populare la noi? Dau funda celui mai complet și cuprinzător răspuns!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Asa e. Opel e o marca proasta de masini care da probleme in timp fara efect reparator.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La Opel intr-adevar electronica este problematica. Dar sincer, nu stiu daca numai la Opel e asa...
Dar nu pot fi de acord ca e greu de reparat. Dimpotriva, majoritatea senzorilor se pot schimba in strada si in plus costul lor este semnificativ mai mic decat pentru VW, Audi, Renault etc.
Nu stiu daca un Alfa Romeo e alegerea ideala. Daca nu ai gasit mecanici buni pentru Opel, care e o marca raspandita, cu greu vei gasi pentru "raritati" de acest gen.

| VortexLuz a răspuns:

Hai să-ți zic eu cum e treaba cu mașinile. Deci, nu există o marcă proastă de mașini, toate mărcile de mașini sunt bune. Toată treaba e în functie de cum le conduci sau cum au fost conduse ( asta in cazul in care o iei la mâna a doua), depinde dacă i-ai făcut reviziile la timp, depinde ce combustibil bagi in ea, depinde în ce service o repari, deoarece în majoritatea îți vor da buleală și asa mai departe. În schimb ce contează la o mașină este motorizarea. Diselul este mult mai imprevizibil decat benzina. De ce zic asta? Deoarece în majoritatea cazurilor motoarele diesel se strică mai repede decat cele pe benzină. Eu unul nu-ți știu stilul de condus, nu știu cât de mult ai grijă de mașina ta și nu știu de unde ai cumpărato si cum a fost condusă de fostul proprietar, bineînțeles daca ai luat-o la mâna a doua. + de alta că nu stiu unde ai reparato până acum. Deci ti-am zis care-i treaba, nu există un tip de marcă bună sau un proastă. Totul ține de tine sau de cel care a avut-o. Sfatul meu este ca pe viitor să te feresti de motoarele diesel și să te axesezi pe cele de benzină (aspirate) fără turbine sau alte cct-uri. Nimeni nu-ți poate zice tie ce mașină să-ti iei deoarece nu stim pentru ce ai vrea sa o folosesti și cât ai avea buget.

| AllexxGrigoras a răspuns:

Masina alfa romeo e asemanatoare ca opelul si e posibil sa iei teape ca la opel cel mai recomandat e sa iti iei masina din marci ceva mai renumite vw audi bmw si scoda sunt foarte bune. Sper ca te-a ajutat

| grabby12 a răspuns:

Opel este o marca de evitat.