| anonim_4396 a întrebat:

O sa dau de permis nu stiu cand dar vreau atunci sa imi iau o maşină. Ce masina imi recomandati? Sa fie buna, scumpa dar nu exagerat.Am o idee de model dar nu sunt decisa si as vrea sa vad si variantele voastre.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masinile mici sant bune pentru voi asa invatati bine sa mergeti cu ele si nu va fi greu la parcari... peugeot, renault e bun pentru inceput

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stii cum esti tu? Ai o potcoava si-ti mai trebuie trei si-un cal.
Sfatul meu ar fi sa ai mai intai permisul (daca si cand reusesti sa-l iei) si, pe urma, sa te gandesti la o masina. Nu de alta, dar e posibil ca masina sa prinda rugina pana ajungi s-o conduci.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Tocmai am zis ca imi iau masina cand iau permisul, dar observ ca nu stii sa citesti, analfabetism

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca intrebarea ta nu era asa de generala, ca sa nu spun la misto, poate capatai si raspunsuri pe masura. Daca faci trolling, trolling primesti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Putem sa iti recomandam orice masina atat timp cat nu dai un. minim de nevoie si specificatii

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ce specificatii in afara de faptul ca vreau sa fie bune?! Daca nu stii sa ajuti, de ce mai comentezi?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Buna*

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacia Logan. E cea mai buna masina. A si neaparat motorul de 0.9 Este cel mai bun motor. E bun asa raspunsul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masinile bune incep de la 700euro (Logan 2004, Mercedes 1985), si se termina undeva peste 400.000 de euro.
Nu prea are rost sa iti recomandam ceva dupa ultimele poze vazute, trebuie' sa stim cati bani poti "produce", si la ce te-ai gandit, cam cum ti-ai dori sa-ti fie prima masina.

| sofisis a răspuns:

Ce inseamna "scumpa dar nu exagerat"?

| alexwahl a răspuns:

Fetele se orienteaza dupa forma si culoarea caroseriei.

| asperger3 a răspuns:

Skoda octavia. Am avut un mic accident(nu din vina noastra)si am scapat cel mai ieftin. Loviti de doua ori din spate, bara usor zgariata, portbagajul usor infundat... Nimic grav, masina a rezistat fata de a treia masina(logan)ce s-a facut evantai si asta pe la 50-60 la ora
Poti sa te uiti pe euroncap daca vrei sa iti iei o masina sigura

| ionutborcea a răspuns:

Opel tigra e mică are viteza si frumoasace mai vrei mai mult e şi ieftina 1000 euro

| NikFlorian a răspuns:

Volkwagen Polo Albastru deaorece esti blonda cu ochii caprui si cam acest tip de masina merge sau poti mai bine sa iti iei Volkwagen Polo Rosu.

| denisamihaela a răspuns:

Eu conduc un Renault Symbol 1.4 benzina din 2008 si sunt foarte mulțumita de masina. Mi am luat permisul in urma cu un an si pot spune ca indiferent ce masina voi avea in viitor, aceasta va ramane masina mea de suflet. P.S: scoala de soferi într-adevăr am facut-o tot pe un Renault Symbol. Asa ca iti spun sincer conteaza foarte mult pe ce masina faci scoala de soferi, te obișnuiești cu ea si ar fi bine daca iti place masina pe care o conduci la scoala sa-ti iei acelasi model. Multa bafta îți doresc!

| jhflauhddd a răspuns:

Pentru tine un volvo sau un tanc, ambele au tablarie puternica.
Ce inseamna la tine o masina buna? Sa mesrga cu aer? Sa nu fie nevoie sa schimbi un ulei sau un filtru?
Orice masina e buna daca stii sa o intretii sau macar sa ii dai putina atentie.
Spune macar un buget.

| RB26DETT a răspuns (pentru jhflauhddd):

Iti dau volvo meu, intretinut nu prea si spalat de 2 ori pe an sa vezi cum merge laughing ca tot ai specificat de volvo, duc nebuniile astea, mai ales daca iti iei unul cu 5 in linie benzina, nu mai are moarte!
Pe scurt mi-am folosit masina pe post de duba, pe post de taf, inca n-am arat cu ea pe camp, e prea joasa si e doar tractiune fata laughing, lasand gluma la o parte, am facut si ceva offroad extrem cu ea de mergeam mai mult cu burta decat cu rotile, nu-s masini pentru oricine, mai ales la noi unde vag-ul se mananca pe paine...
Nu prea am grija de ea, intr-adevar, totusi, nu cred ca multe alte masini ar rezista cum a rezistat a mea pana acum, si abia a devenit majora in state laughing la 500 000 km abia si-a facut rodajul laughing inca-i tinerica, sau?

Referitor la intrebare, daca iti iei un Volvo (de evitat s40/v50 2004+ cu motoarele 1.6d 2.0d si 1.8i care-s de ford si sunt problematice + scumpe la intretinere, in special 1.6D)
Daca vrei o masina buna, daca ai bani de 2.4, iti recomand un s60 sau v70 2.4D sau 2.4i, daca poti merge si 2.4T, sunt masini superbe, tancuri, masini foarte sigure si solide, foarte confortabile, spatioase si arata bine (acum ca si aspect, gusturile difera de la om la om, mie personal imi place foarte mult s60/v70)
Daca nu ai bani de asa ceva, iti poti lua un v40 2001-2004 cu 1.9d, cele mai fiabile motoare de pe s/v40, consum mic 5-6% la mers normal, nici consum nici fugareala, la fugareala ai un mixt pe la 6.5 si daca chiar ai ciuda pe pedala aia de acceleratie zboara si pe 7% sau mai sus, in oras consuma ca orice diesel, destul de multisor fata de cum consuma in exterior, nu-ti pot da detalii prea mult, masina apartine tatalui meu si nu sta la oras.
Eu stau intr-un oras aglomerat dar am un v40 din 97 cu 2.0i la 500 000 km si merge ceas si a mea doar ca a fost fugarita si manarita plus ca nu a fost intretinuta corespunzator, totusi se tine foarte bine, franele sunt in stare perfecta, directia este ok, de ma opreste RAR-ul sa ma verifice pe marginea drumului nu am nimic in neregula, in rest, o conduc ca si cum ar fi o masina inchiriata si ei ii cam place?!