| Gabriel_Vlad_1999_al7V a întrebat:

Salut.
Am bagat acum ceva ani intr-un moped Piaggio Si motorina in loc de benzina si de atunci nu mai porneste.
Au trecut ceva ani si acum am nevoie mare de el, am curatat bujia, am lasat sa se decanteze tot si i-am tot facut refill cu benzina in speranta ca la un moment dat o sa se evapore toata motorina, o s-o arda, o sa se curete intr-un final dar se pare ca s-a incleiat si nu merge asa. Intrebarea acum e, cum demontez traseul de alimentare? Sa curat bujia si carburatorul e deja degeaba, trebuie curatat, eventual schimbat tot traseul de alimentare cu benzina dar nu am avut parte de mecanica pana acum laughing
Cineva care ma poate ajuta cu un videoclip, ceva, va rog? Funda laughing
Multumesc anticipat.
Orice sfat e de ajutor, mz :3

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, desfaci in primul rand motorul, speli piston, chiuloasa si cilindru cu benzina, apoi in blocul motorului torni de vreo 2 ori benzina, scuturi si golesti, apoi carburatorul piesa cu piesa lasat intr-un vas cu benzina cateva ore, sufli, cureti, pui la loc si doamne ajuta, sa nu mai vorbesc si de robinetul de benzina, rezervor si furtunas, succes, de ce ai baga motorina intr-un piaggio?

| Gabriel_Vlad_1999_al7V explică (pentru DaniTDCI):

Merci.
Aveam vreo 14 ani si i-am cerut bunicii benzina pe care o tineam intr-o sticla veche, murdara, prin care nu se vedea mare lucru.
Rezervorul avand gura larga nu am mai pus palnie, am bagat direct sticla crezand ca mi.a dat ce trebuie dar a incurcat.o cu motorina pentru o drujba sau ceva, eu stiam ca taica-miu imi lasase benzina intr-o sticla dar nu stiam exact cum arata...am crezut ca bunica-mea stia despre ce e vorba dar aia e laughing

3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incearca inca o varianta: baga in coloana de admisie gaz dintr-un spray de incarcat brichete si dai pedala. Bafta desa si mult succes!