| Lioana a întrebat:

Vreau să-mi cumpar o bicicleta si trebuie sa aleg intre varianta cu 1 viteza si cea cu 3 viteze. Diferenta intre cele doua este 200 lei. Merita să-mi iau cu 3 viteze sau mai bine doar cu una? Sunt incepatoare.

Răspuns Câştigător
| DeeAnonym a răspuns:

Pentru cumparaturi nu este indicata o bicicleta. Dar oricum. Viteza la bicicleta nu inseamna neaparat ca mergi mai rapit... inseamna ca pedalezi mai usor. De ex: viteza 3 - pedalezi mai greu (pentru drumuri drepte) viteza 2 - pedalezi. normal (pentru drumuri putin denivelate) viteza 1 - pedalezi foarte usor (pentru dealuri, si daca e bicicleta sportiva, pentru drumuri de munte)
Eu asa stiu. Viteza o alegi in functie de drum ca sa nu obosesti repede. straight face

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cel mai important e ce vrei sa faci cu ea? Daca iesi de plimbare prin parc / strazi fara deal si nu vrei sa te iei la intrecere cu nimeni este f buna aia simpla. Este mai fiabila, mai usor de folosit si nu vei abandona-o intr-un colt ca nu are cine sa ti-o repare / regleze etc. La fel sunt riscuri mai mici sa fie furata decat una mai valoroasa / sofisticata.

| AKARA0 a răspuns:

E ca si cum ai compara o masina de curse cu un trabant.
Cea cu 3 viteze este mai buna, daca esti pasionat de viteza si iti plac drumurile mai lungi.

| Lioana explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu vreau sa fac intreceri dar poate voi avea nevoie sa urc dealuri. Nu o vreau pentru plimbare ci ca mijloc de transport. Riscul de a fi furata e acelasi pentru ca e acelasi model, doar butucul din spate difera.
Apropo ce putem face ca sa nu mai existe atatea furturi de biciclete? Aud permanent de astfel de furturi.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Lioana):

Nu a gasit nimeni solutie la furt, se fura in toata lumea chiar si ruginituri in Romania am auzit. Cred ca sunt bune si la fier vechi. Dar legata bine si o alarma acustica e o preventie care nu strica.

| DeeAnonym a răspuns:

Recomand cea cu 1 viteza pentru incepatori. E mult mai sigura. Si mai potrivita pentru iesit la plimbare.winking

| Lioana explică (pentru DeeAnonym):

Explica-mi de ce! Si nu ies la plimbare ca nu am timp. Merg la cumparaturi cu ea sau poate la servici cand sunt in intarziere. Orasul meu e situat într-o zona deluroasa. Avem multe strazi in panta.

| Celcareajuta a răspuns:

Mergi pe 3 viteze daca ai zona deluroasa happy riscul de a se fura e egal la oricare