| CelebrationsAnonim a întrebat:

Cu orice fel de fond de ten sau pudra ma dau pe fata imi raman niste cojite foarte inestetice dupa! Cum as putea sa scap de ele? FUNDAAA!

9 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Ai tenul uscat. Ar trebui sa folosesti un fond de ten cremos sau lichid cu o textura lejera fara coloranti, ulei, parfum sau parabeni. Gasesti fonduri de ten bune de la Vichy. Inainte de aplicarea fondului de ten, foloseste o crema hidratanta ca baza de machiaj. Daca ai o varsta frageda, nu trebuie sa mai folosesti pudra deoarece iti va incarca prea tare tenul. Seara nu uita sa te demachiezi. Sper ca te-am ajutat!

| Simonaaaaa a răspuns:

Ti se duce pielea. Exfoliazate. Si eu am avut aceeasi problema. daca te exfoliezi 1 data pe saptamana e de ajuns. Poti sa iti faci tu un exfoliant din o portocala si 4 lingurite de malai.Stoarce portocala si pune sucul si pulpa obtinute intr-un bol. Adauga malaiul si amesteca totul pana cand se transforma intr-o pasta.

| telluno a răspuns:

Buna Andra,
Schimba fondul de ten pentru ca nu este pentru pielea ta si te iriti.
Incearca un fond de ten de la Avon.
Sotia mea aceeasi problema o avea si a luat de la ei un fond de ten si nu mai are probleme.
Succes

| CelebrationsAnonim explică (pentru telluno):

Tot de la Avon folosesc si eu! happy

| slapnenorocit a răspuns:

Cojitele nu sunt din cauza fondului de ten, apar datorita faptului ca ai tenul uscat. Ar trebui sa aplici o crema happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tenul foarte deschidratat. Ai putea sa il exfoliezi cu un exfoliant bineinteles si dupa sa folosesti o crema foarte grasa si hidratanta cum este crema de galbenele care se gaseste la farmacie si costa 5 lei sau cum este crema nivea in cutie albastra clasica.

Sau ai putea sa iti cumperi cele mai ieftine cereale integrale fara fructe confiate si chestii de genu. Doar grau, orz, ovaz, fulgi de porumb. Si vei pune doua linguri intr-o cana cu apa fierbinte si vei pisa cerealele pana se va face apa laptoasa. Dupa o strecori si astepti sa fie calie si dupa te clatesti pe fata cu ea si cand se usuca te mai clatesti. Eu asta am folosit cand aveam aceste cojite si s-au dus de la prima aplicare. Dar mare grija ca apa sa fie calie.

| CelebrationsAnonim explică:

Multumesc frumos! mi-ati fost de mare folos! :*

| ElenaN a răspuns:

Secretul este Exfolierea - cu un burete luffa, cu un exfoliant din comert, cu faina de orez, miere zaharisita sau bicarbonat. ideal este sa aplici o masca dupa exfoliere. desi exfolierea este recomandata 1 data pe saptamana, pentru mine personal este insuficient, eu folosesc zilnic un burete de fata si 1-2 pe saptamana ma exfoliez cu faina de orez, pe care poti sa o combini cu fulgi de migdale macinati, in rasnita de cafea.

| Lgs_Firu_1993 a răspuns:

Sa te demachiezi cu ulei de masline sau de argan!