Întrebare recomandată | PattyC a întrebat:

De la un timp imi cade foarte mult par. Mi-a spus o prietena sa ma tund pentru a nu mai cadea, este adevarat? Daca nu, ce metode as putea sa folosesc?

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, nu este adevarat, decat daca ai parul foarte despicat. Doar atunci functioneaza. Insa, caderea parului este afectata in general de stilul de viata. Poate fi cauza de stres, de o alimentatie saraca, o dieta, un sampon nepotrivit, un tratament pentru par, samponul uscat, prinderea foarte stransa a parului. Toate acestea pot cauza caderea parului.

Incearca sa schimbi produsele pe care le folosesti, sa mananci sanatos sau sa iei niste vitamine si pentru o perioada sa eviti sa folosesti prea multe produse pentru ingrijirea parului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sampon folosesti? L-ai schimbat recent? Folosesti si alte produse pentru par? Il freci agresiv cu prosopul dupa baie? Esti stresat?

| PeFuga a răspuns:

1. Foloseste un sampon anti-cadere. Eu am de la Gerovital i este foarte eficient
2. Fa-ti analize medicale si vezi daca nu ai cumva vreo carenta de vitamine/minerale, si suplineste aceasta lipsa daca este cazul
3. Poti incerca sa iei vitamine pentru par si piele. Gasesti in farmacii sau plafar
4. Evita vopseaua de par cu amoniac cel putin o vreme. Foloseste produse care sa agreseze cat mai putin parul
5. Nu il abuza! Nu il pieptana niciodata cat e ud, asteapta sa se zvante si apoi descalceste-l. Nu trage de el prea tare. daca e nevoie, foloseste un spray pentru descalcire

| kiri11 a răspuns:

Poate ar trebui sa consulti si un specialist, depinde si de cauza din care iti cade parul. Eu iti pot recomanda un produs folosit de mine si care ma multumeste, vivese senso duo se numeste happy. poti citi opinii despre acesta pe internet.

| ihacoswhy a răspuns:

Eu m-am tuns acum cateva zile in speranta ca nu imi va mai cadea parul+ca era despicat, dar nu, daca te tunzi nu inseamna ca nu iti mai cade. Depinde de cat de mult iti cade, daca iti cad mai mult de 100-200 de fire pe zi mergi la medic. Ca apropo, ai putea sa folosesti in schimb ulei de ricin inainte sa te speli pe cap pentru a stimula cresterea firelor de par.

| AliceNeye a răspuns:

Buna, eu am parul foarte lung si imi cadea.
Am vrut sa merg la medicul de familie, dar acesta nu te poate ajuta doar sa iti recomande ceva. Haide sa iti spun ce am folosit eu.
Dimineata si seara ia calciu vitamina D3.
Sampon anti-matreata de la gerovital.
Si ANACAPS, se administreaza dimineata dupa masa, sunt 30 de comprimate in cutie, cutia costa 100 lei. Depinde de farmacia la care mergi.
Succes!

| BogdăneI a răspuns:

Buna,
Caderea parului poate fi cauzata de o varietate de factori, cum ar fi stresul, o dieta necorespunzatoare, etc.
Nu te rade pentru ca nu este sigur daca ti se remediaza problema. Cunosc un caz, s-a ras in cap si nu a prea dat rezultate.
Sfatul meu este sa vizitezi cat de curand un medic dermatolog. El te va indruma in directia cea buna.
Multa sanatate!