| adddaa a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine cu o parere.
Maine merg la aniversarea unei colege care este baptista si stiu ca nu mai vine niciunul din colegii mei, deci cred ca voi fi singura catolica de pe acolo. Faza este ca nu stiu cu ce sa ma imbrac, probabil ca fetele celelalte vor avea rochite, fuste?
Eu sunt genul care prefera mai mult blugii, tricourile, ceva mai lejer.
Cu ce sa ma imbrac, in sensul ca sa nu fiu diferita fata de ceilalti? Am emotii :-s Cat despre cadou, cred ca am cateva idei... daca merg la mall, unde as putea gasi o casetuta draguta (zorzonele, chestiute dragute) pentru bijuterii?
Multumesc anticipat!
Fundita :* >big grin

Răspuns Câştigător
| vreausieu1 a răspuns:

Cat despre normal da, se presupune ca oamenii ar trebui sa aiba doua maini doua picioare, toti se comporta mai mult sau mai putin adecvat in societate; dar cand vine vorba despre religie, dogmele si credintele ne separa in spectre diferite de normalitate.Cu alte cuvinte, oamenii sunt normali sau ar trebui sa fie normali prin definitie dar cand vorbesti despre oameni ca fiinte religioase si ii compari unul cu celalalt nu toti sunt la fel de normali, sunt vreo 3000 si ceva de religii pe pamantul asta nu cred ca ai auzit despre cele mai ciudate dintre ele
Anul trecut am auzit in tara la noi pe undeva prin muntii apuseni de o comunitate de oameni, cateva familii, care nu isi trimit copii la scoala si nu isi lasa nevasta sa iasa din curte din cauza motivelor religioase.Sau in America sunt un anumit tip de crestini care nu apeleaza la doctor/chirurgie sau la medicamente ci se asteapta ca Dumnezeu sa ii vindece.Si era un caz in care o fata de vreo 16 ani a avut un accident, avea vreo 14 fracturi numai la oasele fetei dintre care una ii apasa pe nervul optic, risca sa fie oarba si avea o astfel de mama care nu credea in medicina. Spune'mi consideri normal un asfel de om care nu isi lasa copilul sa aiba operatie pentru ca ar crede ca stiinta medicala nu este incuviintata de Dumnezeu?
Cat despre a te imbraca cum iti place tie, asta o face orice om, numai ca daca traiesti intr'o societate trebuie sa respecti anumite norme de conduita sociala. Daca esti director de banca nu te duci la servici in tricou si pantaloni scurti ci intotdeauna la costum. Daca te duci la un concert rock nu ai ce cauta impracat ca un manelist. Daca te duci printre baptisti ar fi indicat sa te imbraci decent.Nu te poti imbraca decent fara sa it placa, atunci ai o problema. Adddaa a pus intrebarea asta cu un scop nu ca sa ii spui tu sa se imbrace cum ii place ei.
Daca te astepti ca oamenii sa te respecte trebuie sa ii respecti si tu pe ei
Fa ce iti place tie nu ce le place altora e cea mai proasta filozofie pe care o poti adopta in viata.Asta inseamna egoism.Bineinteles ca e e vorba despre placerea ta dar asta depinde de ceilalti.In cazul de fata, baptistii sunt oameni care pun accent pe decenta. Ii faci pe ei sa se simta prost daca nu pe tine, ducandu'te in blugi foarte mulati sau fusta prea scurta.
Eu nu am nimic cu cerceii prietena mea baptista poarta, dar sunt baptisti care nici macar nu au gauri in urechi, daca vrei sa ii dai un cadou nefolositor care sa dovedeasca cat de mult o cunosti atunci dai niste cerceihappy
Am fost cam aspru, imi pare nicoletalavinia14 ca ai numai vreo 15 ani, nu ai de unde sa stii prea multe despre cum trebuie sa te prezinti in societate, la evenimente de o natura sau de alta de aceia lasa sfaturile pentru oameni care au experienta si care au invatat despre chestiile astea cand s'au lovit de ele.
Evenimentul zilei de nastere cred ca deja e consumat...sunt curios totusi cum a fost, cum ti s-a parut?

| adddaa explică (pentru vreausieu1):

Buna! Multumesc pentru sfaturi, chiar mi-au fost de folos, m-am imbracat cu un sarafan simplu, in carouri, pana la genunchi si cu o camasa alba, si un lantisor.
M-am simtit foarte bine, desi nu ii cunosteam ne-am imprietenit repede, am ras mult si am avut ce discuta cu ei. Dupa petrecere, mi-am facut 2-3 prieteni noi. A fost foarte frumos, iar fetei i-a placut cutiuta de bijuterii foarte mult.
Per total, a fost mult mai bine decat ma asteptam, toti s-au purtat foarte frumos cu mine, chiar m-am simtit ca si cum as fi fost cu niste prieteni mai vechi.
Multumesc inca o data pentru sfaturile tale happy

7 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Toti se presupune ca suntem oameni normali indeferent de religie
imbracate cum ti-ar placea nu cum crezi ca le-ar placea altora!
si cu cutia de bijuterii, se gaseste cam peste tot.
daca nu, cel mai simplu cred eu e ca sa-i iei un set de cercei si pandantiv, cam la asta apelez eu.
ori la o bluza, sau parfum!
nu prea conteaza mult cadoul, oricum fiindca e un cadou persoana care il primeste o sa-l aprecieze indiferent, crede-ma!

mira
| mira a răspuns:

Imbraca-te decent cum te simti tu mai bine.Nu te angaja in discutii religioase.Respecta optiunea celorlalti.

| adddaa explică (pentru mira):

Cu siguranta nu ma voi angaja, dar daca ma vor intreba ceva? Ce ar fi ok sa spun, pentru a evita sa vorbesc sau ceva?
Mie mi se par oameni ok, doar ca mi-e frica de aspectul asta pentru ca eu sunt mai... separata de religie, ca sa zic asa, dar cum zici tu, e optiunea fiecaruia si trebuie respectata. E frumos sa crezi in religia ta happy

| vreausieu1 a răspuns (pentru adddaa):

Nu e neaparat sa te imbraci ca si ele, doar incearca sa nu atragi atentia prin vestimentatie. Daca nu vrei sa atragi priviri de alea ciudate, sa pari ca ai apartine locului, ai putea sa porti o fusta, nu mai scurta de genunchi, ceva simplu, niciodata nu poti gresi purtand ceva simplu. Baptistii, sunt de obicei oameni daca nu culti cel putin manierati, ar trebui sa stie cum sa se poarte ca sa nu te faca sa te simti inconfortabil. Ziua de nastere nu e insotita de o ceremonie religioasa sau ceva de genu, oameni normali dupa parerea mea, eveniment obisnuit, poate o sa fie si o rugaciune pe acolo pe undeva.In functie de locatie si de persoanele prezente trebuie sa stii ce tinuta sa iti alegi. De ex daca m-as duce la ziua de nastere la cineva acasa iar persoanele prezente sunt doar din cercul ei/lui intim de prieteni, m-as imbraca gen casual, cat mai lejer. Eventual poti sa o intrebi pe ea cam despre ce este vorba sa stii daca e cazu sa te imbraci mai mult sau mai putin elegant.
Referitor la cadouri, nu vreau sa te descurajez, s'ar putea fetei sa'i placa dar stiu ca sunt baptisti care poarta si care nu porta bijuterii, mai multi aia care nu poarta.Eu sunt plecat din tara dar stiu de Meli melo in Mall'uri.
Eu sunt baptist, dar nu as deschide niciodata o discutie de genu daca persoana respectiva nu se arata interesata totusi
stiu ca sunt si dintr'aia care o fac si de cele mai multe ori sunt cei mai nepotriviti oameni pentru a face asta.
Nu cred ca te'au chemat ea la o zi de nastere ca sa-ti tina predici, totusi in caz ca altii cearca sa aduca in discutie subiectul asta, ai putea sa eviti subiectul in mod subtil, poti sa spui ca ocazia respectiva nu e cea mai potrivita pentru a discuta aspecte religioase daca insista poti sa le spui ca daca aveai nevoie de o lectie despre credinta lor te duceai la biserica happy
Sper ca am fost de ajutor

| danutxyz a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi daca te-a invitat are un motiv sigur va veti intelege.

| ManeM a răspuns:

Buna, stiu cum ii, nu trebuie sa ai emotii, o sa vezi ca ii totul bine, ea te intelege si o sa fie totul ok, pana la urma daca sunteti prietene, te intelege perfect. O seara faina