| anonimaalee29 a întrebat:

Desi nu ma machiez si am grija de tenul meu, are un aspect destul de urat. Arata deshidratat, neingrijit. Ma odihnesc cat trebuie, ma hidratez. Am ten mixt, cu puncte negre si cateva cosuri din cand in cand. Imi curat tenul si ma dau cu crema dimineata si seara, dar poate nu folosesc produse care sa faca bine tenului meu.
Ce produse pot folosi pentru puncte negre, reglarea sebumului si hidratare? Vitamina C imi poate ajuta tenul sa isi recapete luminozitatea? Ce crema imi puteti recomandata pentru cearcane?

3 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Ai nevoie în primul rând de un gel de curatare, prin intermediul căruia să îti cureti fata dimineata şi seara.
Este dificil să mă rezum doar la un produs de curătare, şi asta pentru că gelurile respective usucă, iar tenul tău este deshidratat.
Poti încerca crema de curatare de la cerave (ten uscat/normal). Pe lângă curatare, oferă si putina hidratare.
După ce tenul isi revine recomand să optezi pentru gelul lor de curatare destinat tenului mixt.
Suplimentar foloseşte un exfoliant 1x pe săptămână (bioderma). Nu este neaparat necesar, doar dacă vrei să încerci.
Cât despre hidratare, sunt mai multe optiuni: la roche posay (hydreane lejere, toleriane sensitive, effaclar h), vichy idealia sau crema intens hidratantă de la cerave.

| AuricaMircica155 a răspuns:

Eu imi dau cu ulei de masiline, seara inainte de culcare. Umpic caldut. Am un ten super, fara pic de cos. Toata lumea se mira de tenul pe care il am.
Iar dimineata imediat cum ma trezesc, ma spal cu apa rece ft rece.

| anonimaalee29 explică (pentru AuricaMircica155):

Eu am tenul mixt si in zona T am foarte mult sebum. Uleiul, chiar si in cantitati mici, nu imi face bine pentru ten. Cumva accelereaza secretia de sebum.