| marius134 a întrebat:

Salut,îmi spuneți și mie dacă urmez liceul Teoretic ce meserii pot avea dar la Filologie? Funda...

Răspuns Câştigător
| Simo17 a răspuns:

Primul obstacol de care se izbeşte orice tânăr care simte voinţa de a se apropia de filosofie este ridicat de prejudecăţile legate de posibilităţile de angajare de după. Printre vorbele ce se rostesc când vine vorba despre a urma aceasta facultate se aude insinuant si enervant: dar ce vei face după? După care, ca şi cum lucrurile ar fi fost decise prin sentinţele definitive ale unor instanţe supreme care nu au altceva de lucru decât să adauge această dogmă celor deja încetăţenite, se aşterne tăcerea. În realitate absolvenţii filosofi au cel puţin la fel de multe şanse de a se angaja ca şi absolvenţii altor facultăţi. În unele domenii care solicită imaginaţia, creativitatea sau spiritul critic ei sunt chiar preferaţi tuturor celorlaţi. Ce anume învaţă ei şi ce ştiu şi pot să facă la terminarea studiilor se poate vedea în GRILA care descrie programul filosofie la nivel de licenţă (această grilă este un document oficial adoptat în luna mai 2010 prin participarea reprezentanţilor tuturor facultăţilor de filosofie din ţară).

Iată ocupaţiile înscrise în Registrul COR-2010 (Clasificările Ocupaţiilor din România) pentru care sunt pregătiţi absolvenţii primului ciclu de studii în filosofie: filosof (COR 2443-01); asistent de cercetare în filosofie (COR 2583-02); profesor în învăţământul gimnazial si liceal (în condiţiile legii) (COR2321-01, 2322-01); consilier învăţământ 2352-01, expert învăţământ 2352-02, inspector învăţământ 2352-03, referent de specialitate în învăţământ 2352-04; secretar institut, facultate 2359-01, mentor 2359-02; consilier şcolar 2359-03; 2447-02 mediator; consilier pentru tineret 2448-01; comentator publicist 2451-02, corespondent special/radio/presă 2451-04/05/06, editorialist 2451-08, lector presă/editură 2451-10, publicist comentator 2451-12, redactor 2451-13.

Alături de acestea au fost propuse de către consorţiul Filosofie care a definitivat grila specializării şi alte ocupaţii pentru care au demarat deja formalităţile pentru a fi introduse în COR: consilier de etică; asistent de consiliere filosofică; analist logician; operator de teste de gândire critică; operator de teste de selecţie profesională.

Aceste ocupaţii pot fi alese de absolvenţii primilor 3 ani de studii. Obţinerea licenţei în filosofie le permite absolvenţilor noştri să-şi continue studiile la nivelul masteratului nu doar în filosofie ci şi în numeroase alte domenii (ştiinţe sociale şi umaniste – psihologie, resurse umane, comunicare şi relaţii publice, consiliere şi management, ştiinţe politice, juridice şi economice… ).

Absolvirea masteratului va lărgi considerabil aria ocupaţiilor posibile pentru cei care au avut inspiraţia de a studia filosofia!

1 răspuns:
| christall a răspuns:

Conteaza facultatea la care dai, nu la ce esti la liceu. Poti fi la profil chimie-biologie si apoi sa dai la ase finante, sau poti sa faci filologie si sa dai la medicina. daca ramai doar la liceu. optiunile sunt mai putine.