| anonim_4396 a întrebat:

A mai facut cineva comanda online de pe Okazii? Există posibilitatea sa comanzi ceva si sa te „trezesti" cu altceva, exista riscul asta? As fi vrut sa comand ceva, dar din cate am inteles, acolo poate fi oricine "vanzator", deci nu am o garantie ca primesc ceea ce comand, asa e?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pe ocazii exista si firme care vand si exista si persoane ca tine sau ca mine (persoane fizice); daca e firma produsele sunt noi, daca sunt persoane fizice pot fi si folosite; in partea dreapta a ecranului ai undeva o rubrica parerea celor care au mai cumparat. unele produse au pret fix, altele sunt cu licitatie, si la asta sa te uiti, pentru ca e posibil sa ofere cineva mai mult ca tine si sa obtina produsul respectiv, caz in care tu nu primesti nimic - trebuie sa urmaresti produsul daca e cu licitatie, sa vezi daca ai castigat sau nu licitatia, sa stii daca il primesti happy poate ti-ar fi mai simplu sa-l cauti in alta parte, de unde stii sigur ce iei si daca iei?

| floresdemayo a răspuns (pentru mixxjim):

Nu vad sa fi licitat nimeni produsul respectiv, e vorba despre un vanzator, remus_16, are doar 7 voturi pozitive, 2 neutre si unul negativ (parca). Ce zici?

| mixxjim a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca vrei telefonul parerea mea ar fi sa nu-l iei, nu se ia asa ceva cu atatia bani fara sa vezi exact in mina despre ce este vorba; daca este vorba despre vreuna din carti nu cred sa fie mare pericol sa primesti altceva, deci poti sa iei ce vrei happy

| floresdemayo a răspuns (pentru mixxjim):

Nu cumpar telefonul! Niciodata nu mi-au placut telefoanele, sincer.Nu ma atrag. Vreau o carte si un Cd cu Laura Paussini. Oare se poate verifica pachetul la primire? Sau sa-l pun sa trimita prin posta intr-o punga de nailon transparenta, sa vad ce contine...Dar nu stiu daca posta accepta ca coletul sa fie"transparent". Nu stiu cum sa fac.Am cautat pe search, am dat de un remus_16 care declara pe acolo ca are 13 ani, nu vreau sa fiu inselata de un pustiulica din asta. Doar daca nu e o coincidenta de nume.

| mixxjim a răspuns (pentru floresdemayo):

13 ani laughing vinde lucrurile parintilor din casa laughing nu poate pune in nimic transparent si chiar daca pune de la posta nu-ti dau coletul pina nu platesti. cred ca-ti faci prea multe probleme pentru prea putin, daca chiar vrei chestiile alea ia-le, daca nu vrei emotii cumpara-le de noi din magazine si gata. cred ca singurul risc aici ar fi sa te trezesti cu parintii copilului ca-ti cer lucrurile inapoi laughing

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am comandat niste carti pe Okazii si am primit exact ce am comandat, fara probleme.
Dar, din cate stiu, cand comanzi ceva, ai posibilitatea de a citi pe site parerile celor care au mai comandat de la persoana respectiva.

| DimLight a răspuns:

Poti face cu cerere de verificare la curier e +30 ron la fan curier parca... il poti gasi usor pe cel care te-a "tepuit" dar daca nu faci cu verificare nu poti demosntra nimic(dar nu se risca prea multi) fereste-te de produse ce pot fi defecte la astea se dau cele mai multe tepe

| DimLight a răspuns:

Ok, vezi ca daca iti vine prin posta cd-ul e posibil sa fie distrus daca nu e impachetat bine intr-o cutie, astia de la posta arunca in stanga si dreapta colete stiu chiar de la angajati ai postei astawinking

| DimLight a răspuns:

"Vreau o carte si un Cd cu Laura Paussini.". just sayin'

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

E este mare riscul sa iei teapa, daca chiar vrei sa comanzi ceva uita-te la voturile si comentarile lasate vanzatorului.

| Gogu06 a răspuns:

Am un prieten care are un prieten care a incercat sa dea o asa zisa teapa a spus ca vinde televizor si ia pus persoanei un BCA(material folosit in constructii). Intr-o saptamana s-a trezit cu politia la usa, a avut noroc ca nu a facut puscarie fiindca ia returnat persoanei respective banii, dar daca nu ma insel i s-a facut dosar penal pentru inselaciune.

| floresdemayo a răspuns (pentru Gogu06):

Mersi de raspuns. Dar intrebarea mea este...acum ai inceput sa-mi "perchezitionezi" profilul de pe TPU?

| Gogu06 a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, ii "perchezitionez" pe toti care imi raspund la intrebari sa stiu cu cine stau de vorba laughing. Caut si eu sa fiu de ajutor unde pot. Vroiam sa vad mai mult cum tiai capatat statut de senior ca vreau si eu dar nu imi da nimeni funda la raspunsuri sad... Am dat si cereri de prietenie dar nimeni nu vrea sa fie prieten cu mine big grin.

| floresdemayo a răspuns (pentru Gogu06):

Ajuta-ma cu un raspuns, poate iti ofer eu prima funda!
Uite, am intrebari la care nu am rezolvat problema: http://www.tpu.ro/......-totul-in/

http://www.tpu.ro/......-se-miste/

| AlexCrb a răspuns:

Am peste 50 de tranzactii facute cu okazii.ro fara nici o problema. Ca sa elimini sansele de teapa incearca sa selectezi vanzatori cu cat mai multe calificative pozitive. Inainte sa licitezi (sa comanzi) vorbeste cu vanzatorul si intreaba tot ce se poate intreba despre produs. Eu prefer okazii.ro pentru ca produsul imi ajunge acasa si e mai ieftin, nu trebuie sa ma mai fatai prin magazine sa il caut.
Am si prieteni care au primit cartofi in colet... dar toate cazurile au fost de la vanzatori cu putine calificative pozitive (maxim 3-4).

Sper ca am fost de ajutor.

| floresdemayo a răspuns (pentru AlexCrb):

In caz ca mă trag pe sfoară, nu pot fi găsiti de Politie daca le fac reclamatie, automat?

| AlexCrb a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu stiu exact. E destul de complicat si politia nu cred ca te baga in seama. Cand cumperi telefoane, cel mai recomandat e sa te intalnesti cu persoana si sa il vezi. Pe telefoane se dau cele mai mari tepe. Eu zic sa iti cauti alt vanzator... Exista tot felul de persoane care se ocupa special cu vanzarea de telefoane pe okazii.

| Mefist0 a răspuns:

Eu am comandat si nu am primit nimic, insa nu stiu daca este posibil sa comanzi si sa te trezesti cu altceva. Oricum, nu recomand Okazii.

| EpicSmile a răspuns:

Trebuie sa fii foarte atent la calificativele date de catre alti cumparatori vanzatorului. Daca nu sunt, sau daca sunt putine si bune, sansele sa nu iei teapa sunt destul de mici. Eu am comandat un produs, dar le la un vanzator profesionist, cu multe calificative bune. Mi-a venit prin curier si totul a fost ok. Insa te-as sfatui sa nu faci schimburi. Se stie de o persoana care a trimis un telefon si nu a primit nimic in schimb, neputand contacta mai departe persoana care i-a dat "teapa". Mult norocwinking xoxo

| Shokan a răspuns:

Cauta ca acea persoana sa aiba cat mai multe calificative pozitive, si sa aiba multe obiecte de vanzarewinking