| anonim_4396 a întrebat:

Cati dintre voi aveţi de-a face cu oameni invidioşi? Cum le faceţi faţă? Eu de exemplu mă confrunt cu mama mea care mereu e invidioasa pe mine, ba ca de ce mm-am măritat cu un bărbat din alt judeţ si mereu pune problema distantei dintre noi, ba că sunt la grătar (fără ea şi ea stă in casă singură ) ba că de ce sunt într-una la soacramea cu bebe meu, că numa ea o vede pe fetiţă si mama nu, soţul soacrei a murit in ianuarie de cancer, e normal să fim tot pe la ea, etc etc si multe alte chestii de genu...si nici nu se abţine să-mi zică că e invidioasa, eu o iau razna, simt că are sufletul putret, în loc să se bucure pt mine ea e tot cu ciuda si invidia si tot cu sentimente din astea negative. Ce să fac?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta nu este invidie.Se simte abandonata, neglijata de catre tine.Nu confunda sensurile celor doua cuvinte.Vei ajunge si tu la varsta ei si nu vei mai gandi ca acum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios, esti maritata, ai copil si pui intrebari din astea stupide?

auzi la tine, e invidioasa. Te ai gandit ca poate se simte singur, ca poate, ca orice parinte vrea ca nepotii si copii sa ii fie aproape?

| LoveSleep a răspuns:

Ai probleme grave.

| OldSoul a răspuns:

Daca iti face rau, rupe legatura, chiar daca va durea, fa ce e cel mai bine pentru tine, si respectiv pentru noua ta familie.

| Dariusuu a răspuns:

Nu-i treaba ei oricum. Ignoră-i pe toţi în parte aşa cum ştii tu.

Nu trebuie să dai nimănui explicaţii cum îţi trăieşti tu viaţa. NIMĂNUI

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cica roata se intoarce laughing.

| HomeAlone2223 a răspuns:

Mie-mi spui

| LoveSleep a răspuns (pentru HomeAlone2223):

Cu capul...
Credeam că se înțelege.

| HomeAlone2223 a răspuns:

@suntserios, ştiu şi eu diferenta dintre o simplă ciudă şi invidie din aia rea şi bolnăvicioasă de care suferă mama mea, şi tocmai asta mă deranjează ca ea nu se bucură niciodată când mie mi bine, ci pur si simplu îi este ciudă pe mine şi pe oamenii care o duc bine. Şi faptul că îi este ciudă până şi pe soacramea al cărei soţ a murit in chinuri şi pe care noi o vizităm să o mai ajutăm cu una alta si sa treacă peste, nu poate inseamna decât un singur lucru... că este rea.Dar tu dacă nu eşti în situaţia mea nu ai de unde să stii cum este...şi dacă nu ştii, mai bine nu răspunzi.