| Swae a întrebat:

Imi puteti recomanda si mie fonduri de ten/branduri pentru ten alergic? De preferat cu o acoperire medie spre mare.
Tin sa spun ca dupa ce indepartez machiajul ma ard ochii si fata teribil si tusesc de parca as fi fumat o gramada de tigari. Simptomele ma tin 1-2 zile, depinde cand am ales sa dau machiajul jos. Spre exemplu, dupa ce ma intorc seara acasa si il dau jos, vreo doua-trei ore sunt ok. Apoi incep sa simt cum mi se usuca ochii, ma dor, la fel si fata, dar am reusit sa ameliorez din simptome cu niste creme hidratante. La ochi si pe cale respiratorie n-am ce face. A 3-a zi sunt ok.
Nu vreau sa ma las de machiaj pentru ca e o pasiune pentru mine, chiar imi face multa placere sa ma machiez. sad
Ma voi reprograma la alergologie, dar poate intre timp voi gasi o solutie mai tolerabila.

5 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Verifica ce produse ai, mergi la DM si cauta marca ale verde (e marca DM pentru ten sensibil). Produsele de demachiere par sa produca reactia alergica. Incearca sa folosesti un sapun sau lotiune fara alcool sau parfumuri, nu folosi servetele demachiante umede, ele usuca pielea si pot provoca iritatii. Cel mai bine e sa ai o lotiune de demachiere pe baza de apa, un tonifiant pentru ten sensibil si o crema hidratanta.
In perioada asta lasa-ti pielea mai mult sa respire, macar in weekend, sau cand stii ca nu iesi din casa, nu pune produse cosmetice pe ea ci doar o crema simpla.

| Swae explică (pentru Dandinelle):

Evit deja de vreo 2 ani sa port prea mult machiajlaughing) deja ii duc lipsa.

| Denisa0954 a răspuns:

Ma gandesc ca poate nu e de la machiaj ci de la produsele pe care le folosesti pentru demachiere. Altfel, cred că ai avea simptomele alergice imediat după ce aplici machiajul, nu dupa ce îl dai jos

| Swae explică (pentru Denisa0954):

Folosesc produse naturale pentru demachiere si am aceeasi problema.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Swae):

Dar nici de la machiaj nu reiese că ar fi. Pentru ca, asa cum am mentionat deja, ar trebui sa ai reactiile alergice odată ce il pui pe fata, nu dupa ce îl indepartezi. Poate esti alergica la un ingredient pe care îl conțin majoritatea produselor de demachiere, fie ele naturale sau nu.