| Arthur a întrebat:

Cam care o fi logica secretă a acestei întrebări :

" Prieteni vs tehnologie. Ce alegi?

- As suporta mai usor o viata fara prieteni

- N-as renuntat la electronice si tehnologie pentru nimic in lume "?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Sa stii ca, eu n-as renunta la prieteni pentru ca, ei sunt "sarea si piperul" vietii, fara ei te poti considera un om sarac.
De tehnologie, in etapa actuala a vietii, nu poti sa te lipsesti, pentru ca, am evoluat si au fost create masinarii de toate felurile, care ne usureaza viata, apoi sistemul informational modern si nu numai, asa ca, nu prea poti sa renunti la nici unul dintre cele doua elemente esentiale ale vietii.
Cred ca intrebarea a fost capcana pentru a vedea cine poate fi atat de sarac sufleteste incat sa renunte la prieteni pentru niste obiecte, indiferent care ar fi acestea.
Un gand bun si o duminica luminoasa.

| Arthur explică (pentru mariana):

Ceva de genul : negarea negaţiei cu bonus gramatical incorect : " N-as renuntat "...
Stimată Mariana, să presupunem că pică instalaţiile naţionale, internaţionale de producere şi transport al curentului. Toate aceleaparate casnice şi nu numai nu vor valora mai mult decât preţul unor tinichele inutile, relaţiile interumane însă tocmai în momente de acest gen vor fi puse în evidenţă mai mult ca oricând. În esenţă e vorba de om vs maşină dar întrebarea este pusă anapoda.
Acelaşi gând bun şi din partea mea alături de toate culorile splendidei toamne! Duminecă plăcută în continuare!

| mariana a răspuns (pentru Arthur):

Crezi ca am scris incorect gramatical? Se pare ca te-ai grabit sa etichtezi ca greseala, o expimare normala, dar important este faptul ca, amandoi avem aceiasi conceptie despre viata si ma bucur deoarece, singur intr-o lume de masini performante, vorba ta, fara curentul care le actioneaza, ai drept "companioni" doar niste obiecte metalice, care nu-ti vor tine de "cald" atunci cand, sufletul ar vrea o comunicare cu o fiinta umana, asemanatoare cu cea a unui bun prieten.
Un gand bun si o duminica placuta, in continuare.

| Arthur explică (pentru mariana):

Acelaşi gând bun şi din partea mea. Am şi eu o contribuţie prin acea " duminecă " vs '' n-aş renunţat ". Nu ştiam cine a pus întrebarea şi mă bucur că avem viziuni despre lume comune sau măcar asemănătoare.
La rândul meu îţi doresc toate cele bune şi o seară cât mai plăcută!

5 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Asta m-am întrebat şi eu când am citit.

| Unbelievable a răspuns:

Absolut niciuna. Probabil s-a produs o greșeală, se mai întâmplă.