| inna a întrebat:

Ce parere aveti despre vegetarieni?

Răspuns Câştigător
| dragosh a răspuns:

Traiesc cu unu in casa si nu imi convine deloc!laughing
Vrea sa arate ca la 20 de ani, desi are 40!winking
O prostie...
Calorii si iar caloriilaughing
Eu zic ca pe vegetarieni ii afecteaza foarte mult in viata sociala, adica te simti aiurea cand cineva vine la tine in vizita sau ma rog.si tu ii pui pe masa piure cu carne de pui(am avut exemplu clar acum o saptamanalaughing). Nu manca nici macar cartofii, ca aia erau carbohidratilaughing. ce mai vegetarianlaughing... s-a infipt in salata de legumerolling on the floor

12 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Am o parere buna.Au grija ce mananca, insa cu siguranta sunt mai putini sanatosi decat oamenii care mananca orice pentru ca corpul uman are nevoie si de carne, lapte, oua, branza si multe altele pe care ei nu le mananca. Dar este alegerea lor ce stil de viata au adoptatwinking.big grin

nony
| nony a răspuns:

Nici o parere specialá. Fiecare mananca ce vrea si cat vrea.Atat doar ca sunt fooooarte firavi si nu au pic de forta in ei.
Si nu cred ca sunt atat de sanatosi precum zic, proteinele din carne ajuta la dezvoltarea organismului, muschilor si creierului.

| psiholoaga a răspuns:

Nici eu nu mananc carne de vreo 4 ani. Oua si lactate da. Deci, intrebarea e si despre ovo-lacto-vegetarieni?happy Cred ca e un stil sanatos si armonios de a trai (ma refer la cei care o fac din principii de viata, nu pentru ca au o boala si sunt obligati), insa trebuie doar sa fie atenti sa isi ia proteinele din alte surse. Corpul nu are nevoie de proteine animale, ci de proteine punct. Nu face diferenta intre proteinele de un tip si cele de alt tip, intre calciul din lapte si tabletele de calciu etc. Sunt de acord ca e mai dificil in situatiile sociale; de exemplu eu de cate ori merg la vreun training unde stiu ca se asigura si masa, specific pe formular ca am meniu ovo-lacto-vegetarian. Si mai cred ca daca faci asta pentru a proteja natura si viata din ea, mai e nevoie si de alte actiuni alaturi de a nu manca animale: sa nu porti/cumperi produse din piele sau fildes, sa incurajezi reducerea poluarii, sa nu arunci gunoaiele peste tot, sa incerci sa reciclezi etc.

| monyk a răspuns:

Despre vegetarieni Vegetarienii aleg aceasta dieta din diverse motive: credinta ca vor fi mai sanatosi, dorinta de a slabi, mila pentru animale sau din frica de batranete. Cele mai multe sunt mituri, deoarece nu s-a dovedit clar ca incetarea consumului de carne ar prelungi viata sau ar face o persoana mai sanatoasa. Aceste lucruri tin strict de persoana care alege sa fie vegetariana si continua acest mod de viata pentru ca observa anumite beneficii pe propria-i piele. Mie personal imi place acest regim alimentar, depinde de fiacare in parte...

| SweetCandy a răspuns:

Oameni care isi amgesc zilelebig grin pe cuvantul meu, nu ii inteleg, cunosc persoana care nu a mai mancat carne (de niciun fel) de 8 anibig grin si nu are niciun motiv special, doar ca nu mananca ce are creierlaughing ceea ce este o prostiestraight faceorganismul are nevoie de hraana de origine animala
era si un film cu o tipa care se cosidera vegetariana si nu manaca ce are fata, iar cand a iesit cu iubitul la restaurant a comandat peste... el total contrariata ii atrage atentia la care ea: "pestele nu are fata are profil"rolling on the floorrolling on the floor

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

"Ori traiesc putin, da' bine! Ori mai mult, da' ghini nu..."
Treaba lor, mie micul si pieptul de pui nu mi le ia nimeni din fata.

| oz a răspuns:

Jos palaria pentru ei.

| Emeraude a răspuns:

Eu sunt vegetariana de mai bine de 3 ani si pot sa spun ca ma simt mult mai bine, am mai multa energie, capacitate mai mare de memorie si de a invata, sunt mai optimista si mai pacifista laughing. Inainte mancam carne aproape zilnic, si nu stiu cum se facea, dar mereu picam franta dupa ce veneam de la scoala sau noaptea, cand sa ma pun in pat.Mancand doar fructe si legume (si uneori peste semi-crud, dar foarte rar ) ma simt mai sanatoasa, nu stiu, nu pot explica, doar cei care traiesc intr-adevar prin acest stil de viata (sanatos, dupa mine) pot intelege.

Si apropo, nu este adevarat ce se zice despre vegetarieni ca sunt firavi sau n-au forta in ei pentru nimic. Cel putin in cazul meu nu se aplica, eu ma simt mult mai bine si mai "in putere" de cand am un nou regim alimentar...acum,nah,depinde...trebuie sa ai si mese regulate, sa nu mananci acelasi tip de mancare mereu, organismul are nevoie de o alimentatie variata...

| CrucifiedCountess a răspuns:

Nicio parere.sunt carnivora si sunt mandra de asta.laughingfiecare mananca ce vrea, atata timp cat nu incearca vreunul sa se creada mai "destept" decalt celalalt. la o adica ce-mi zice unu vegetarian datorita religiei: sa nu dai la copil carne pana la varsta de 3 ani.raspunsul meu? normal, ar fi fost o injuratura, dat fiind acest caz ii zic ca deja a mancat si nu mi-a murit.in mod normal nimeni nu are voie sa aleaga sa fie vegetarian pana la varsta de 17ani.proteinele din carne sunt foarte importante, deci indispensabile.adevaratii vegetarieni se indoapa cu pastile pentru a compensa lipsa acelor proteine.

| dragosh a răspuns:

Daca gustul mancarii este bun, da'l naibiii de colesterollaughing))))))))))laughinglaughingwinking

| MyTzZy a răspuns:

Pai...am citit pe net ca nu e bine sa fii vegetarian pentru ca carnea face bine la snatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ay dont nou