| jocurizidezi193 a întrebat:

Cum pot sa tin pisicile mai mult in casa? adica gen cum sa-mi conving mama sa le lase mai mult in casa,ca ba ca sunt murdare, ba ca nu stiu ce.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Le tineti afara? Locuiti la curte? Cate aveti? laughing Eu nu cred ca ai rabdare sa le speli labutele tuturor dupa fiecare iesire in aer liber.Iar mai mult de atat, mama ta are dreptate.Sunt murdare si prezinta riscuri de diferite boli care va pot afecta si pe voi negativ, daca le lasati sa umble pe unde doresc, intrand in contact cu alte animale, nu le deparazitati periodic etc.

| jocurizidezi193 explică (pentru dullcat):

Eu am, pentru ca mie imi plac animalutele mult de tot, eu cu pisicile facem de toate impreuna.

| dullcat a răspuns (pentru jocurizidezi193):

Cum spui tu, dar tot nu ai zis cate aveti etc. Pisicile nu vor muri afara, dar au nevoie de adapost.Cunosc doctori veterinari care au construit adaposturi pentru pisici in aer liber, cu lemn si plasa, asa ca e evident ca frigul exista.Inauntru au casute din acelea de la magazin si intra cand doresc.Deci poti proceda la fel, daca stati la casa.

| Furnicuta000 a răspuns:

E de ajuns sa ii arati mamei cum dardaie o pisica tinuta in ger afara. E adevarat ca isi regleaza singure temperatura, dar la -10 grade ce sa mai faca? Ale mele daca raman afara iarna miauna la toate usile si toate geamurile sa le deschid si cand intra se aseaza pe calorifer care frige deci iti dai seama ce frig le e

| Miruna333 a răspuns:

Mentalitate românească. ce sa ceri. Pisicile sunt animale de ținut în casa. Pisicile care sunt lăsate în afara casei sunt expuse la numeroase pericole, risc ridicat de a contracta boli transmise de alte animale, protectia mediului înconjurător, rănesc pasarile și alte animale mici, etc. Multi oameni nu pot înțelege asta..slabe șanse sa o convingi

| jocurizidezi193 explică (pentru Miruna333):

A ok, dar de ce pisica are coada mai lunga decat a unui caine?