| Mayar a întrebat:

Daca ai avea puterea sa omori toti criminalii si violatorii, doar scriindu-le numele intr-un carnet, stiind cum ii cheama si cum arata, practic fara sa ii omori cu mainile tale(precum poate Light Yagami din Death Note), ai face-o?
Ai incepe sa ii omori, sa cureti lumea?
Sau nu, pentru ca consideri ca nu ai dreptul de a judeca pe nimeni?

Alegeti fie o varianta, fie alta. daca nu va convine niciuna, imi pare rau de aceasta inconveninenta big grin
Ce alegeti oare?
E o situatie fictiva, in care, daca ati fi in locul unei persoane cu astfel de posibilitate, oare, ce ati face?

Chiar daca am dat funda, voi da la toti vot daca raspund la subiect. big grin Toti vor fi rasplatiti. Astept sa va citesc raspunsurile.

Răspuns Câştigător
| danyz a răspuns:

Prea multa putere de obicei inebuneste lumea, asa cum i s-a intamplat si lui Light.El deja se credea un ''Dumnezeu", credea ca poate face orice si ca nimic nu poate sa nu iasa asa cum vrea el.Incepuse sa aiba prea multa incredere in deciziile sale asa ca sfarsitul sau a venit.Era un manipulator dupa cum cred ca ai vazut.Se folosea de oameni asa cum vroia el chiar daca il iubeau cum era Misa.
Acum sa revenim la intrebarea ta.Cred ca as pastra carnetul acela, fara sa ii spun cuiva de el, dar l-as folosi numai in anumite cazuri.De exemplu in Romania nu exista pedeapsa cu moartea, iar daca as vedea la stiri un caz foate grav as lua masuri.Light omora absolut pe toti cei care il deranja si totii criminalii.Ingrozise pur si simplu lumea.Ca sa nu fiu prins as actiona in mai multe tari, astfel incat sa nu stie din ce tara sunt.Cum ti-am spus as actiona numai in cazuri mai severe sau in cazul unor anumite persoane...(politicieni corupti, oameni corupti, tradatori ai tarii etc.).
Asta as face eu.Acum iti astept parerea!

| Mayar explică (pentru danyz):

Foarte itneresanta parerea, cam asa gandeam si eu. Nota 10! big grin

| danyz a răspuns (pentru Mayar):

Mutumesc! De mult timp m-am gandit cum ar fi sa am un asa carnet.(cred ca mie mi-ai raspuns, daca nu, scuze).

| Mayar explică (pentru danyz):

Da, tie ti-am raspuns. Cam cat timp a trecut de cand ai vazut Death Note?
La inceputul anime-ului mi s-a parut si mie faina ideea ce carnet

| danyz a răspuns (pentru Mayar):

Poi l-am vazut acum un an.De ce?

28 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Pff...doar sa le scriu numele pe o foie?
Pai si unde mai este distractia?

| Duucu a răspuns (pentru RockNbeer):

Pe carnetul lui Light poți scrie și calea morții.Adică... moarte în chinuri, intestine zburătoare, ficați tăiați, creier ieșit pe nas, etc.
Tot te distrezi.

| RockNbeer a răspuns (pentru Duucu):

Neah,daca nu particip si eu, fizic...nu mai are nici un sens

| doctorandus a răspuns:

Problema e de unde stii ca sunt violatori sau criminali. De la tribunal? Tribunalele pot gresi si-n cazul asta tu insuti devii criminal.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Criminal esti oricum, nu conteaza ca cel pe care-l ucizi este sau nu criminal, daca-l ucizi tu, din propria ta initiativa si transgresand legea se numeste crima.

| Mădă0611 a răspuns:

M-a trecut un fior, dar cred ca as face-o. E cam greu stiindu-le fetele, dar stiind si fetele victimelor, parca parca thinking Daca tot e sa ma bantuie cineva, sa ma bantuie aia mai putini, care oricum o sa ma bantuie daca aflu ceva despre ei.

| Wøodenpints a răspuns:

Pot să omor grupuri (nu neaparat de criminali sau violatori, că n-am nimic cu ei) pentru a face economie de hârtie și cerneală?

| Duucu a răspuns:

Aș face-o, dar sper să nu dau de L.

| Mayar explică (pentru Duucu):

Amuzant raspuns :-> si interesant big grin

| ErrorFound a răspuns:

As face-o, si as mai pune pe lista si hotii, si teroristii, si guvernantii tampiti.

| Latinmoon a răspuns:

Ar fi tare sa fi ca Light si sa stergi numele raufacatoriilor de pe fata pamantului laughing.
Dar nu se poate este doar un anime.
Unde exista bine exista si rau este ca o balanta ce trebuie echilibrata.
Sti cum este daca nu ar exista lucruriile rele nu ar exista si cele frumoase.winking

| Kalla a răspuns:

Dupa ce am vazut animeul Death Note mi-am creat un carnet ca ala si imi scriam profesoarele laughing)si de cateva ori dupa se intampla ca nu veneau la scoala.

| LordBolton a răspuns:

Cum aflam care sunt criminalii? oricum cred ca as folosi-o sa scap lumea de politicenii corupti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu as face-o, pentru ca, si eu la randul meu, as deveni criminal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic da, insa nu foarte multi, doar cei care chiar merita.

| Scarbo a răspuns:

As face-o cu mainile mele, ceea ce ai scris mai sus cu scrisul numelor pe o hartie mi se pare o prostie, mai bine o faci tu insuti.

| Buresbista123 a răspuns:

E aberant ce zici tu aici lool lumea nu va fi vreodata cum vrei tu trezeste te la realitate!

| neca a răspuns:

As vrea sa zic ca as faceo... dar probabil nas avea curaju sa omor pe cineva
si da ca as avea probabil las folosi aiurea ceva de genu

sa omor oameni care lovesc pisici pe strada...

| ShadeAdda a răspuns:

Sincera sa fiu, as folosi carnetul in cazuri extreme. Si ar ramane micul meu mare secret. Nu as mai spune nimanui despre el. As scrie dferite metode de a ucide, la persoane de peste tot din lume, nu numai din Romania.
Dar cum am zis, numai in cazuri extreme, precum violatori, teroristi, hoti... (poate si cativa tigani - shhh! bine, poate mai multi care intr-adevar merita sa moara!). Stiu ca as ucide, dar as face-o macar pentru lumea in care traiesc. Asta e, mi-as accepta pedeapsa. Dar nu m-as folosi in mod excesiv de puterea carnetului!

| Lauragd a răspuns:

Nimeni nu are dreptul sa decida soarta unei alte persoane.Sa te joci de-a Dumnezeu nu e in regula.De unde stim noi cine merita sa traiasca si cine nu? Ucigand tu criminalii crezi ca inveti lumea sa nu ucida? Daca omori un criminal ii rapesti sansa ca el sa se schimbe vreodata.El nu va stii niciodata cum e viata in afara crimelor sale, va muri fara sa inteleaga ca viata are si o alta latura. Daca vrei sa faci totusi ceva, incearca sa il schimbi.
Sa omori un criminal e ca si cum bati un copil in loc sa ii explici cu ce a gresit.

| Mayar explică (pentru Lauragd):

Un punct de vedere care merita de luat in considerare, adica, chiar asa stau lucrurile, insa putini vad realitatea.

| floaredecolt03 a răspuns:

Daca as avea puterea sa ii omor pe toti criminalii si violatorii dar fara sa imi folosesc propriile maini? DA desigur pe cei care ucid cu sange rece fara motiv doar de placere. daca au totusi un anumit motiv, se apara, din greseala...etc...: NU