| Doub a întrebat:

De ce avem atatea materii inutile la scoala? >_

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Pentru că trăim în România, țara lucrurilor inutilewinking

73 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

Pentru ca pe nimeni nu intereseza ca se scot someri pe banda rulanta din scoli sau facultati..si ca probrama scolara este veche si nu este adaptata prin materi la nevoile din ziua de azi din piata munci...

| Doub explică (pentru DataSoft):

Ai dreptate, dar e chiar trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De inteligenti ce sunt aia care dau materia. imi amintesc ca si in a 7 zicea profa la fizica ca 3/4 din materie nu ne foloseste la nimic, dar ne obliga aiurea sa o invatam.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Avem un sistem de invatamant praf. Plus ca materiile astea le mai facem si cu profesori plictisiti de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Au si motive bune. niste salarii de rahat, si dobitoci pe post de elevi laughing. ii cred

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Da, da. Inteleg ca au salarii mici, si ca majoritatea elevilor sunt dobitoci, dar totusi. Pe mine ma enerveaza genul asta de profesori, care vin la ora si nu creeaza "o legatura" intre elevi si el/ea. Oricum, am si profesorii care mi-au castigat tot respectul pentru ceea ce fac, pentru modul in care comunica cu noi si ne devin prieteni. E de apreciat. Cred ca un profesor ar trebui sa fie mult mai mult decat o persoana care vine si-ti insira niste chestii banale si inutile pe tabla si dupa pleaca. Pentru mine un profesor e cel care incearca sa ne descopere, sa ne inteleaga. Probabil am eu pretentii prea mari de la un profesor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

"Pentru mine un profesor e cel care incearca sa ne descopere, sa ne inteleaga. Probabil am eu pretentii prea mari de la un profesor." cred ca traiesti pe alta lume

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Mai.ultima oara cand am iesit afara tot pe Terra eram.winking. Sa stii ca am profesori de genulsmug.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

App de asta. sa vezi viata de facultate laughing. acolo sa vezi oameni neinteresati. buna ziua, lectia si pa.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

laughing). Offf. Asta e. O sa ma resemnez.^_^.

| Melissa24 a răspuns:

De mere. Funda? laughing

| Doub explică (pentru Melissa24):

Neah.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar fi?

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Latina.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

De exemplu eu sunt la filologie. Si in clasa a 9-a si a 10-a am facut chimie, fizica, matematica, biologie. Teoretic am facut, practic nu. Materiile astea ar fi putut fi inlocuite cu altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Eu cred totuși că ajută, chiar și latina. Măcar pentru cultura noastră generală.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu. Noua nu ne explica nimeni nimic la latina.

| Sociopat a răspuns:

Pentru ca asa e romanu'. Stie cate putin din fiecare.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Pentru ca din seria filmelor si a serialelor.

| Doub explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Esti sigura? Eu credeam ca e invers.straight face

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru Doub):

Ehh, ce contează...

| Doub explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Pa..pai conteaza.(0_0).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

În clasa a VIII-a nu ai făcut latina? Dacă o faci din generală, după îți va fi mai ușor.Dar asta depinde și de profesori.Totuși dacă nu vă explică și nu înțelegeți cel mai bine e să întrebați.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Am facut latina cu profa de romana, si in ora de latina, facem subiecte pentru evaluarea nationala si acum fac latina cu o femeie mai ciudata. Nu poti sa o intrebi nimic ca face urat. E genul de profesoara care vorbeste fooooarte mult, dar nu intelegi nimic. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Oh, atunci înțeleg...

| RAY a răspuns:

Pentru ca traim intro tara minunata de aia, nu exista ratiune, logica in nimic, termini 8 clase nu ai o meserie, termini 12 clase nu ai o meserie, termini facultatea nu ai experienta tot ce ai invatat e deja antic, si uite asa te trezesti ca tiai irosit viata prin scolii, parerea mea, orice om la 16 ani pana la 18 ani trebuie sa invete o meserie si la 18 la munca, lenea e mare multora le place facultatea pentru ca nu inseamna munca, multi rad de cei care muncesc de la 18 ani pentru ca doar prosti muncesc, ce tara de rahat

| Teardrop a răspuns (pentru LoveSleep):

Zi-mi o materie "inutilă" care se face în România şi nu se face în SUA sau Germania sau Japonia.

| Doub explică (pentru Teardrop):

Iti spun eu: latina.

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

Pentru că nici una din ţările menţionate nu au limba de origine latină. În Franţa se face.

Plus, dacă nu vrei să faci latină, nu trebuia să te duci la filo.

| LoveSleep a răspuns (pentru Teardrop):

Cui îi pasă?
De fapt, să fiu sincer, nu știu.
Dar nu mă refeream exact la asta. Ideea mea e că nu poți compara învățământul românesc cu cel din afară. Posibil să fie mai bun la unele aspecte, dar legat de întrebarea ei, sau întrebarea ta : Să luăm de exemplu chimia. Eu, care merg mai departe pe IT, nu am de ce să fiu interesat de o așa materie, pentru mine este inutilă. Dar pentru cel care vrea să se axeze în acel domeniu, chimia este materia de bază, iar informatica este inutilă. Acest "sistem" este dezvoltat în afară, pe când noi, suntem obligați să le facem pe toate, că doar suntem români. Iar românii, sunt buni la toate, dar nu se pricep la nimic.
Oricum, e doar părerea mea.