| Doub a întrebat:

De ce avem atatea materii inutile la scoala? >_

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Pentru că trăim în România, țara lucrurilor inutilewinking

73 răspunsuri:
| Doub explică (pentru Gizăz):

Hmm..Am inteles.

| Doub explică (pentru Gizăz):

"Dar la o facultate vei vedea necesitatea ei."-Sper sa nu, avand in vedere ca la capitolul latina stau foarte prost.sad

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Dacă nu are cine să ţi-o predea cum trebuie... dacă zici de latină, să vezi greaca veche cum e. laughing) Latina mi se pare deja o română arhaică şi puţin modificată.

| Doub explică (pentru Gizăz):

Nu..nu are cine. Fac latina cu o femeie care vorbeste foooarte mult, dar nimeni nu intelege nimic. Pff..nu am avut sansa de a invata greaca veche si nici nu as vrea. Daca mie latina mi se pare tortura, ce sa mai zic de altceva?laughing

| NeagoeDodu1998 a răspuns:

Pentru ca cu un zece nu se face media mare.

| Meli2314 a răspuns (pentru LoveSleep):

Haha,ce adevarat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Editurile de unde sa faca bani? Tipografiile la ce folosesc? Profesorii pentru cine sa fie? Totul este legat de bani, nu de eficienta. Dar cu siguranta, este bine sa cunosti, dar asimilarea multor cunostinte oboseste,, dar stai linistit, ca nimeni astazi nu se prea rupe dupa multa carte. Om de afaceri poti sa fii si cu doua clase ca trenul. In sistemul acesta care trece, nu stie nimeni de ce este implicat in el, unde merg, si de ce.

| Mayar a răspuns:

Pentru a putea fi capabili sa radem de altii din alte tari, cum ar fi cele vestice sau din america, unde sunt foarte lejeri si care daca ar trai cu un regim ca al nostru, ar innebunihee hee

| Doub explică (pentru Mayar):

Interesant raspuns!happy

| SuntFataInPlm a răspuns:

Avem materii inutile pentru ca nu toti vor sa face acelasi lucru. Oricum la liceu alegi ce sa faci. Eu sunt in Italia, si chiar nu-i ca in Romania, avem atatea activitatii interesante, mai ales temele le faci cu drag, avem si practica nu numai teorie. happy De exemplu in Romania faci multe materii inutile, de exemplu, eu urasc franceza, e inutila pentru ca in franta poti vorbii engleza, dar poate altcuiva ii place aceea limba si vrea sa plece in Franta, suportam doar pana la liceu unde alegem ce materii vrem sa invatam, cel putin asa stiu ca e in strainatate.

| whatevernvm a răspuns:

Fără ele n-am mai avea când să ne povestim dramele interioare, baby

| Doub explică (pentru whatevernvm):

Asa e.smug

| Lawliet14 a răspuns:

Sunt inutile, am avut atatea ore ce nu mi-au folosit la nimic in viata. Scoala si liceul ar trebui sa insemne cultura generala careia i-as adauga treburi gospodaresti. Ar trebui sa se cunoasca gramatica, SA SOCOTIM (nu matematici speciale de facultate), literatura sa fie numai de placere, istorie si geografie ca sa avem habar de lume, cultura civica, bunele maniere, limbi straine, anatomie, gastronomie, gradinarit si sa fie sport mult de orice fel. Nimeni n-a observat ca iubeste sportul copilul iar cei care-si iau scutire o fac pentru ca pur si simplu programa e proasta. Ar trebui sa fie eventual mai multe grupe, fetele sa faca gimnastica daca vor sau unele (chiar si unii baieti daca vor). Sportul cu mingea e iubit de 7-8 din 10. Putini ar pleca intr-un bar iar din aceia probabil ca o parte din ei si daca nu iubesc sportul asa, ar face sala de exemplu. Sala de forta la fiecare scoala din Romania!