| Vasyle21 a întrebat:

E bine sa existe pedeapsa cu moartea sau nu?
Vreau si eu niste argumentari...
La cel mai bun raspuns ofer funda! big grin
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Este bine sa existe pedepse severe, prin extensie inclusiv pedeapsa cu moartea. Ce se practica acum este batjocura pentru omul de rand, contribuabilul corect.
Adica vine talharul peste tine in casa, iti ia tot ce ai strans vreme de n ani, iar cand este vorba de pedeapsa, va urma sa stea la pension o perioada, tot pe socoteala ta? Asta este adevarata bataie de joc.
Sunt de acord cu pedepsele corporale, munca fortata (ce faci bai, te odihnesti la "hotel" pe banii mei?), in unele cazuri duse la extrem: castrarea violatorilor (recidivisti, violenti), executia celor condamnati pentru omor deosebit de grav, sau pentru prejudicii grave aduse comunitatii (aviz politicienilor). Pe unii i-as pune pe rug, daca asta i-ar face pe altii mai cuminti.

3 răspunsuri:
| motherfuckerstyle a răspuns:

Eu sunt pentru...

| DeeaLoveAngels a răspuns:

Exista pedepse cu moartea in alte tari, cum ar fi SUA. La noi inca nu s-a implementat o asemenea pedeapsa, desi ne-ar fi foarte folositoare.

| Zenithf a răspuns (pentru DeeaLoveAngels):

Inainte de revolutie a fost si la noi. Tovarasul Ilici a abrogat pedeapsa cu moartea din momentul in care a ajuns la putere. Cica e ceva legat de "drepturile omului". Ale criminalului as zice eu mai bine.