NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

O întrebare, pe care este bine să ne-o punem periodic cu toţii: Când vine vorba de sfârşit, va fi mai puţină suferinţă în lume, pentru că ai trăit sau pentru că ai murit?
Sau o variantă similară: Când vei înceta din viaţă, va fi mai multă suferinţă în lume sau mai puţină?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

O stii pe Tereza Cremisi?
Nici eu.
Stiu insa o povestioara in care Cioran a fost implicat. O doamna, intr-un moment de angoasa, se intalneste in drumul ei catre birou cu Cioran. Cioran mergea sa-si cumpere niste rosii, cre` ca. Si doamna incepe sa i se planga lui Cioran ca poate si-a ratat viata, toata ziua la acelasi birou, si daca nu si-a ratat-o inca, poate ca o sa si-o rateze in curand. Cioran, excedat, ridicand ochii spre cer, ii spune doamnei "Asculta, cucoana, Parisul e totusi un loc excelent unde sa-ti ratezi viata, nu crezi?"

Asa zic si eu in fata intrebarii tale, nu stiu daca va fi mai putina sau mai multa suferinta pentru ca am trait sau pentru ca am murit dar ce pot eu sa fac cat inca sunt vie e sa fac lumea un loc excelent in care sa merite sa suferi.
laughing
( doamna angoasata era cred Teresa Cremisi si cred ca a facut cateva lucruri remarcabile, sau o sa le faca in curand )

159 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

"THE HORRIFIC TORTURE OF FUR BEARING ANIMALS BY MURDERING FUR THIEVES is diabolical, and beyond demonic. so many are skinned alive because it causes less damage to the precious fur and is easier to do when the body is warm. please, sign below and share widely to speak against these crimes against other Earthlings and keep spreading the new think, fur is dead, and it makes you look ugly to the bone. ANIMALS ARE NOT RESOURCES FOR US TO USE."

http://www.facebook.com/......276510802/

NOname
| NOname explică:

"THIS VEGAN AGENDA IS AN ALTRUISTIC ONE, OF CARING FOR ALL SOULS and reconnecting with our compassionate hearts and the only people that should be afraid of this paradigm shift are the meat and dairy industries, and Big Pharma, because, if we all do this, we would live longer and healthier lives, both animals and humans, and there goes the industries that make money from blood. that has been the basis for our current culture of terror and death. WITHHOLD YOUR SUPPORT FROM ANIMAL TERRORIST ORGANIZATIONS!"

http://www.facebook.com/......253178771/

NOname
| NOname explică:

"THE RUNTS OF THE LITTER ARE MURDERED IN FACTORY FARM DEATH CAMPS, because they are seen as a liability, to their slave drivers, but they do not want you to know this, so they are trying to implement Ag Gag laws, to stop the bloody truth from being seen. this is standard practice for these serial killers. they are killed by "thumping", which is the term they use. this infanticide is committed by throwing them against concrete walls, until they are dead, or close to it, then they are left to die, and this is all done, SO YOU CAN GET YOUR NEXT HIT OF BACON!"

http://www.facebook.com/......163178080/

NOname
| NOname explică:

"A PREGNANT RHINO WAS FOUND DEAD WITH HER CHILD NEXT TO THEM, LAST YEAR...and this is going on so often, they will be extinct very soon. some rhino species already are. please, sign below to help get those in power to speak for these victims of crime and share widely, in groups on Facebook, HELP STOP THE RHINO POACHING AND TROPHY HUNTING, NOW!"

http://www.facebook.com/......893189207/

| Mih4IxD a răspuns:

Cel mai bine e sa nu ne pese si sa lasam prostiile? Sa ne bucuram de viata si sa o traim din plin, fara sa ne pese ce`o sa se intample dupa ce murim si nu, n-o sa ajungem intr-un loc fictiv inventat acum 2000 ani ca iad-ul sau rai-ul. O sa ajungem in pamant, si lumea sa ne uite dupa ceva timp. Asa ca nu ar trebui sa ne pese ce se intampla dupa ce murim, daca va fi sau nu mai multa suferinta. Traiti-va viata, lasati reflectatul la intrebari stupide.

NOname
| NOname explică (pentru Mih4IxD):

Bine că negânditul sclipeşte de inteligenţă...

| Mih4IxD a răspuns (pentru NOname):

E trista realitatea nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Poate doar un pesimist notoriu poate sa-si puna aceasta intrebare periodic, un om normal, categoric nu si-o va pune!
Prefer sa fiu optimista si sa nu ma gandesc la ce-i mai urat pe lume: suferinta si moartea.

Poate ar trebui sa consulti un psiholog/psihiatru, chiar ai nevoie de ajutor cu asemenea ganduri si trairi pe care le ai periodic!

NOname
| NOname explică:

"YOU PAY THESE PSYCHO SERIAL KILLERS, TO DO YOUR DIRTY WORK, when you partake in our current murderous and suicidal paradigm and so many wonder why there is so much violence in our society, when we terrorizes the most vulnerable and defenseless. every action you take, upholds a violent or peaceful world. SUPPORT A WORLD OF PEACE, DO NOT FUND ANIMAL TERRORISM!"

http://www.facebook.com/......889693974/

| 141414 a răspuns:

Nu va fi nicio diferenta, fiindca suntem inlocuiti. Doar daca nu discutam despre Hitleri.

| Cosmin91Sf a răspuns:

Tind sa cred ca suntem o pelicula in aceasta viata, iar actiunile noastre vor avea consecinte in lumea sau dimensiunea in care vom merge cand murim.Si aici nu este vorba de suferinta (parerea mea bineinteles). Omul, este o energie (sufletul cum ii spunem noi), o energie care sta in corpul nostru unic (pentru ca toti suntem unici) si dupa ce murim, corpul nostru fizic devine un obiect, dar noi ramanem cu constiinta si lucrurile din aceasta viata in continuare doar ca suntem in alta dimensiune, in alta viata sub forma unei energii. Povestea este doar pe scurt, dar am ajuns la aceste concluzii, datorita investigatiei mele asupra lumii astrale, asupra medicinii si religiei bineinteles (momentul de coma sau cand creierul nu functioneaza si reusesti sa accesezi diferite lumi sau chiar lumea in care vei fi). Bineinteles ca exista un zeu/dumnezeu/iisus cineva care a creat tot si este atotputernic si cineva in care credem foarte mult.Pana la urma viata noastra pe pamant se rezuma la un singur lucru (si stiu ca nu multi vor fi de acord cu mine, sunt 100% convins), totul inseamna EVOLUTIE.Omul a fost creat cu un procent minim de gandire si procesare a creierului dupa care am evoluat la 11-13% din 100%.Noi toti avem capacitatea astrala daca avem credinta mare intr-o alta lume, in "Dumnezeu" si in legile si poruncile date de el, capacitatea astrala de a evolua, de a acumulua cunostinte nestiute daca depasim o anumita bariera (frica, negativismul etc.).Din pacate nu pot sa scriu mai mult, dar eu am trait deja anumite portiuni de genul paranormalului cum zicem noi azi, si oricine poate accesa si avea cunostinte si raspunsuri la intrebarile lui despre viata asta daca are credinta si bineinteles daca crede cu adevarat ca exista o alta lume dupa moartea corpului (obiectul in care noi traim, in care si-a facut loc energia noastra).

NOname
| NOname explică (pentru Leocerba):

Poetică, originală şi adorabilă, ca de obicei... laughing

| Hibernial a răspuns:

Watt

| TheHiddenNinja a răspuns:

Depinde de perspectiva, daca esti o persoana care nu a facut absolut sa ajute pe nimeni, in niciun fel atunci nu, nu ar fi fost mai putina suferinta daca ai fi trait.Insa daca ai fost o persoana buna si ai ajutat multi oameni atunci ai contribuit la a fii mai putina suferinta in lume, insa este contradictoriu in cazul acesta deoarece daca mori si ai fost o persoana buna atunci vei aduce mai multa suferinta celor apropiati. Daca vei inceta din viata, va fi suferinta pentru cei ce te-au cunoscut insa nu pentru restul lumii.Iar familia si prietenii fac parte din lume, deci luand totul logic atunci va fi mai multa suferinta daca vei muri.

NOname
| NOname explică (pentru TheHiddenNinja):

Suferinţa poate fi nu doar umană. Aruncă o privire mai largă!

| Veritas a răspuns (pentru NOname):

Avand in vedere ca iau cu mine suferinta mea, va fi mai putina.Pe de alta parte, va exista suferinta unora pe care daca as fi trait i-as fi ajutat inainte sa apuce sa sufere, deci va fi mai multa.Stiu ca nu la asta se refera intrebarea, ci la a privi viata din aceasta perspectiva, a facerii de bine sau de rau, a irosirii sau a folosirii vietii pentru a lasa ceva in urma, dar eu am raspuns strict subiectiv raportand intrebarea la mine.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Depinde ce ne dorim să lăsăm în urma noastră! Eu sunt un visător! Şi cred cu tărie că oamenii o să ştie şi o să înţeleagă cu adevărat de ce sunt lăsaţi pe acest pământ!

| cristi202 a răspuns:

Depinde de cum traiesti tu. Daca doar pentru tine, vei infuenta prea putin lumea asta. Daca insa ai ajutat pe altii, sa zicem o familie de oameni saraci, incit acestia sa isi trimita copiii la scoala ei sa invete bine si sa ajunga sa se descurce singuri, la rindul lor ajutind pe altii, atunci binele tau va transforma, poate nu in mare masura, dar intr-o oarecare masura lumea din jurul tau, incit la sfirsitul vietuirii tale ea va deveni un pic mai buna

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

Ţin să-ţi reamintesc şi ţie, căci observ tendinţa de a uita şi de a nu citi comentariile precedente, că se ia în calcul toată suferinţa provocată, iar suferinţa animalelor non-umane nu e cu nimic mai prejos decât cea umană. Când se va trage linia, inexistenţa ta va aduce câtorva întristare şi milioanelor uşurare - căci va fi cu o gură, care vrea o bucată din ei, mai puţin. Asta, desigur, dacă nu te schimbi până atunci.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Mai, NOname, as vrea neaparat sa imi raspunzi la aceasta intrebare, care ridica inca o dificultate din partea veganismului: ce faci cand o pisica prinde un soricel, o lasi sa il manince, sau salvezi soricelul? Orice ai face, faci favoritisme, lasi pisica, omori soarecele, iei soricelul sa scape din labele pisicii, inseamna ca lasi pisica fara hrana. Deci, inca o povara pe greul veganismului. Ti-am zis ca mai sunt, si pe masura ce imi vin in minte, am sa ti le zic. Si de aceea mi se pare a fi veganismul ceva ireal, ceva scos din contextul realitatii. Si nu am de gind sa ma impovarez cu greutatile pe care veganismul le aduce.

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

În timp ce tâmpiţii îşi pierd timpul cu dileme de genul şi cu băgarea beţelor în roţile altora, oamenii nelipsiţi de compasiune salvează nişte fiinţe nevinovate de la chinuri groaznice.

- Vai, ce răi mai sunt şi veganii ăştia! Ar merita şi ei arşi pe rug...

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Eu nu am zis ca ai merita sa fii arsa pe rug. De ar fi asa, de te-as considera, ca unii probabil, eretica, nici nu as mai vorbi cu tine. Dar iti accept punctul de vedere, si daca esti convinsa de ceea ce crezi, si cred ca esti convinsa, altfel nu ai face atita propaganda pe aici happy, atunci nu imi ramane decat sa te respect pentru ceea ce crezi, chiar daca eu cred diferit de tine, si nu sunt de acord cu tine. Fiecare e liber sa creada ce stie el ca e mai bine. Daca nu poti accepta asta, ma tem ca ai una din acele trasaturi pe care sectantii le au, si care zic ca doar ei detin adevarul, iar ceilalti traiesc o mare minciuna.

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

Nu confunda credinţele tale bazate pe basme cu realitatea! Faptul că animalele sunt chinuite şi omorâte, deşi nu este absolut necesar, reprezintă un adevăr, nu o credinţă, nu este rodul imaginaţiei mele. Faptul că este nedrept faţă de ele, la fel, este o realitate. Nu compara poveştile tale religioase cu suferinţa unor fiinţe nevinovate! Este o bătaie de joc. Ai măcar puţin respect faţă de ele!

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Am respect fata de acele animalute. Dar acel respect trebuie sa isi aiba locul lui. Asta tu nu vrei sa intelegi. E vorba de prioritati aici. Decit sa am grija de animale, si sa uit de oameni, sa fiu mare iubitor de animale, si sa fiu neglijent, sau poate chiar sa urasc oamenii, prefer mai bine sa fiu mai neglijent cu animalele, si sa ma ocup de oameni pentru a face lumea asta un pic mai buna. Degeaba animalele o duc bine daca militez eu pentru ele si reusesc sa abolesc cruzimea fata de ele, daca traiesc inconjurat de rautatea si ura oamenilor, de care nu imi pasa si nici nu incerc sa o schimb. Chiar nu intelegi ce zic? Ce faci tu e bine ca militezi pentru animalute, dar asta nu e totul, ar trebui sa o faci in aceeasi masura si pentru oameni. Si, cum ziceam, cand vine vorba de interactiunea dintre om si animal, omul trebuie sa primeze.
Credinta mea nu e bazata pe basme. Se vede cit de prost esti informata cu privire la credinta mea. O carte destul de stufoasa iti aduce argumente cu privire la existenta istorica si arheologica a lui Isus Hristos, adica iti prezinta marturiile celor ce au trait in acea vreme, si dovezile arheologice cu privire la acest lucru, incit e o prostie sa spui ca Isus nu a existat ca persoana fizica. Existenta Lui e dovedita mult mai bine decat a multor altor personalitati a antichitatii. Poti fi mult mai sigura de existenta Sa decat a multor lucruri invatate la lectiile de istorie.
O alta carte, al fel de stufoasa, scris de un avocat, ia intimplarile petrecute de Pasti, cu crucificarea lui Isus, inmormintarea Lui, si disparitia corpului (hai sa nu zicem invierea) Sau din mormint. E vorba doar de ce s-a intimplat, nu se adauga nimic. Se iau faptele de pe urma marturiilor existente, si din start se recunoaste ca au fost cazuri in lumea moderna cand au existat mult mai putine date si totusi judecatorul a trebuit a delibereze, deci cazul nu poate fi clasat din lipsa dovezilor. Se ia fiecare martor in parte, ca la un proces autentic, se cere parerea altor avocati, procurori, judecatori, se intoarce cazul pe toate fetele, se delibereaza si se ajunge la concluzia ca nu exista o explicatie naturala pentru absenta corpului din mormint dupa a treia zi de la rastignire. Mormintul gol e piatra de temelie a credintei mele, vietile schimbate in bine sunt esenta ei, pentru ca daca doar eu as zice ca Isus e viu si ca modeleaza viata mea, as putea fi considerat nebun, dar de cand a fost decoperit mormintul gol si pana acum, el a influentat milioane de vieti. Dar tu nu poti accepta asta, pentru ca nu vrei sa imi accepti argumentele, desi unele din ele sut asemanatoare cu ale tale in ce priveste animalele. Sa aduci ca argument faptul ca un animal a simtit ca va fi sacrificat, si eu sa aduc ca argument ca in fiecare situatie de viata, cand ma rog, Dumnezeu vine cu raspunsul la momentul potrivit, si e atit de clara chestia asta incit dupa ceva experienta de viata pot spune cand va actiona Dumnezeu, deci simt si eu ca acel animal momentul, si tu sa respingi argumentul meu, mi se pare ciudat, pentru ca e acelasi tip de argument, aceeasi tip de logica. Dar tu iei ce iti place, si dai la o parte ce te incomodeaza. Desigur, e mai usor sa ai grija de animale, sa militezi pentru ele, decat sa infrunti demonii oamenilor pentru a te face si a-i face mai buni. De aceea te inteleg.
Si nu cred ca nu iubesc animalele, atita timp cit unul din ciinii casei cand vin acasa vine fuga la mine si plonjeaza pe spate pentru ca ii place sa fie scarpinat pe burta de fiecare data de mine, iar cu ceilalti nu face la fel, sau cit timp nu pot taia mai mult de 4 gaini atunci cand trebuie taiate mai multe, pentru ca consider asta a fi un genocid happy, sau cand lipsesc de fiecare data de la taierea porcului, pentru ca nu imi place sa vad cum e chinuit. Am omorit acum vreo 3 ani un porumbel cu bicicleta, undeva in Timisoara unde e plin de porumbei si ei sunt obisnuiti cu oamenii ce trec pe linga ei, dintr-o chestie stupida, am vrut sa il feresc, el s-a ferit la fel, dar s-a tras chiar in fata rotii, am trecut cu prima roata, si aceeasi chestie stupida s-a intimplat si la a doua roata, incit, dupa aceea el nu a mai miscat deloc. Am mers citiva metri, si m-am uitat in urma, am mai mers, si iar m-am uitat, m-am oprit sa vad daca mai misca, si nu a mai miscat deloc. Il omorisem, dintr-o chestie stupida. De atunci nu mai trec pe bicicleta pe linga porumbei. Sau daca chiar trebuie sa o fac, o fac cu mare atentie. Si azi inca ma simt vinovat de ce am facut si nu imi pot ierta gestul. Daca eram cum crezi tu, ziceam: "Asta a fost sa fie!" si plecam mai departe, uitind de ce s-a intimplat. Iubesc mult animalele, dar mai mult vreau sa ii iubesc pe oameni.

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

Cine îţi impune să uiţi de oameni şi să-i urăşti? Eu sau veganismul sigur nu! Şi apropo, oamenii şi ei sunt nişte animale, deci veganismul îi include şi pe ei. Că tu refuzi să-l înţelegi şi îţi tot cauţi scuze, pentru a duce în continuare un mod de viaţă comod pentru tine, dar ultra egoist şi nociv pentru cei din jur, e partea a doua. Dar nu dă vina pe ceva ce nu înţelegi! Fii Om şi cu oamenii, dar şi cu celelalte animale! Chiar cer mult?

Dar faptul că preferi să fii ignorant la durerea majorităţii animalelor, pe care îi răneşti sau plăteşti să fie rănite de altcineva, spune multe despre caracterul tău. Tot încerci să-mi demonstrezi prin cuvinte că eşti mai bun decât pari, dar faptele vorbesc. Arată-mi prin fapte! Poţi? Şi nu mie, de fapt, ci ţie şi celor care suferă din cauza ta!

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Tu ai spus (cu tastatura ta happy ) ca, daca e sa alegi intre un animalut si un anumit tip de om, ai alege animalutul. Eu nu pot fi asa, chiar de ar fi si cel mai rebut dintre oameni, tot pe el l-as alege in favoarea animalutului.
Vrei fapte? Exista. Pot oricind sa iti dau zeci, sute de nume de oameni pe care i-am ajutat si care pot sa iti spuna cu ce. Iar daca nu pot sa ii ajut, macar empatizez cu ei. Asa a fost si aseara, cand pe metrou am vazut o femeie trista, al carei suflet aproape plingea, daca te uitai atent, puteai vedea asta. M-am uitat la ea intelegind ce se intampla, ne-am intersectat privirile de cateva ori, a inteles ca imi pasa, si ca empatizez cu ea, si pana sa coboare ceva s-a schimbat in fiinta ei. De fapt, nu plec de acasa decat cu un gind, si o ruga la adresa lui Dumnezeu: ca sa pot fi de folos cuiva cu ceva. Daca nu pot cu altceva, dar macar cu un gind bun, si o rugaciune. Citi oameni cu probleme am vazut si au avut asa parte de atentia mea! Si cei mai multi probabil s-ar fi bucurat daca ar fi stiut ca cuiva necunoscut ii pasa de problemele lor, si se mai si roaga pentru asta. Dar cu siguranta pot mult mai mult decat atit. Dar vezi tu, lucrurile astea nu se spun, caci trebuie facute in ascuns, nu trebuie sa ma bat cu pumnii in piept cu ce am facut, si de aceea ii poti judeca usor pe crestini vazind doar ce e la exterior, insa nebagind in seama ce fac ei de fapt. E ca un mariaj, tu de afara vezi doar ca cei doi se tin de mina, si e gresit sa judeci si sa spui ca nu e nimic intre ei, doar pentru ca ce este este in ascuns.
Dar, hai, zi ca sunt ignorant si rau. Nu ma deranjeaza. Daca cuvintele tale spun adevarul, trebuie sa ma schimb, insa daca nu e asa, sunt doar vorbe in vint, de ce sa le bag in seama? Cred ca inainte de a cataloga un om, ar trebui sa il cunosti mai intii. Insa tu preferi sa ai grija de animalute.

NOname
| NOname explică (pentru cristi202):

Dar de ce nu empatizezi cu cei pe care îi bagi în burtă? De ce nu empatizezi cu nişte fiinţe nevinovate, dezorientate, vulnerabile, terifiate, care nu ştiu ce şi de ce li se întâmplă, de ce le doare, de ce sunt chinuite, care nu se pot apăra, care nu ne pot spune prin cuvinte ceea ce le doare şi nu ne pot implora să ne oprim, care sunt ca nişte copii mici şi probabil merită cel mai mult înţelegerea, protecţia, empatia şi dragostea noastră? Pe ei de ce îi ignori? Nu te poţi considera puternic şi corect, când te iei de cei mai slabi. Eşti doar un alt bătăuş demn de dispreţ. Şi încă încerci să-mi dovedeşti că eşti bun... Nu eşti, oricât ţi-ai repeta-o şi oricât te-ai amăgi.

Bine se spune, îi tratăm pe violatori de copii mai frumos decât le tratăm pe nişte fiinţe nevinovate. Asta e despre tine.
Pentru mine, însă, toţi suntem egali, indiferent de rasă, sex, specie...şi când greşim conştient toţi trebuie să răspundem pentru faptele noastre în mod egal, fără favoritisme (gen "a, te-ai născut om, deci eşti de-al meu, deci pe tine te apăr, orice ai face, iar ăluia în patru labe, deşi n-a greşit cu nimic, îi dau un şut în fund şi îl trimit la abator"). Aşa cum un om de culoare nu are nicio vină că s-a născut cu o anumită nuanţă a pielii, considerată de unii inferioară, aşa nici un animal sau altul nu are vreo vină că s-a născut într-o diferită specie faţă de cea considerată de cei "la putere", de tiranii Pământului, superioară.
Dar ştii ce, nu mă mir, nu de ieri, de azi aţi început să discriminaţi cu Biblia în mână.

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/