NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

O întrebare, pe care este bine să ne-o punem periodic cu toţii: Când vine vorba de sfârşit, va fi mai puţină suferinţă în lume, pentru că ai trăit sau pentru că ai murit?
Sau o variantă similară: Când vei înceta din viaţă, va fi mai multă suferinţă în lume sau mai puţină?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

O stii pe Tereza Cremisi?
Nici eu.
Stiu insa o povestioara in care Cioran a fost implicat. O doamna, intr-un moment de angoasa, se intalneste in drumul ei catre birou cu Cioran. Cioran mergea sa-si cumpere niste rosii, cre` ca. Si doamna incepe sa i se planga lui Cioran ca poate si-a ratat viata, toata ziua la acelasi birou, si daca nu si-a ratat-o inca, poate ca o sa si-o rateze in curand. Cioran, excedat, ridicand ochii spre cer, ii spune doamnei "Asculta, cucoana, Parisul e totusi un loc excelent unde sa-ti ratezi viata, nu crezi?"

Asa zic si eu in fata intrebarii tale, nu stiu daca va fi mai putina sau mai multa suferinta pentru ca am trait sau pentru ca am murit dar ce pot eu sa fac cat inca sunt vie e sa fac lumea un loc excelent in care sa merite sa suferi.
laughing
( doamna angoasata era cred Teresa Cremisi si cred ca a facut cateva lucruri remarcabile, sau o sa le faca in curand )

159 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde sti ca cu toti punem intrebarea asta? poti doar presupune asta, de ce m-ar interesa pe mine asa ceva?

NOname
| NOname explică (pentru RAY):

Unde am spus aşa ceva? laughing

Tocmai, nu ţi-o pui, dar ar fi bine să o faci.

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Cine pe lumea asta i pasa daca eu sufar ma refer la necunoscuti?

NOname
| NOname explică (pentru RAY):

Ai fi surprins...

Dar oricum, nu despre asta e întrebarea...din care fiecare înţelege puţin câte altceva, după capacitatea sa de gândire.

| RAY a răspuns (pentru NOname):

Eu sunt suprins de ipocrizia umana mereu, toata lumea isi urmareste propiul interes asta e adevarul, cand voi muri va fi atata suferinta ca cat am trait, nu a schimbat cu ceva existenta mea in bine sau rau, te rog lasa-ma acuma cu suferinta provocata de animale

| UnBroken2016 a răspuns (pentru NOname):

"Ai fi surprins..." Vrei sa spui ca " chiar iti pasa ca ray sufera? VAi ce dragut. I-as fi zis eu ca imi pasa de el dar al naibii ma are la ignore laughing

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mai putina, clar. Daca maine nu as mai fi, cei care mi-ar lua locul ar avea o viata mult mai usoara.

| veryhonest a răspuns:

Suferinta a fost si va fi tot timpul. Nu conteaza cat de multe intentii bune as avea, cat de mult mi-as dori sa schimb lumea. Daca, intr-un final, oamenii nu isi doresc schimbare, nu o vor avea. Suferintele sunt strict personale. Fiecare trebuie sa si le rezolve individual, alta cale nu este. Degeaba incerc sa transform oamenii in indivizi mai buni, daca nu exista vointa si nici interes. Oamenii sunt scufundati in ignoranta si preocupari superficiale, majoritatea habar nu au ca poate exista vreo schimbare, si sa cred ca le pot deschide eu mintea, nu este decat o pierdere de timp.

NOname
| NOname explică (pentru veryhonest):

"...si sa cred ca le pot deschide eu mintea, nu este decat o pierdere de timp."

Dacă şi oamenii ca Martin Luther King au fi gândit aşa, probabil până acum am fi avut localuri interzise pentru cei, care s-au întâmplat să se nască cu o piele cu nişte nuanţe mai închisă.

Discriminarea rasială, cea sexistă, cea naţionalistă...nu sunt cu mult diferite faţă de cea care ţine de specii. Doar pentru că s-a întâmplat să te naşti într-o specie diferită, nu înseamnă că e ok să fii hărţuit, abuzat, violat şi tratat ca o proprietate, un produs de consum sau un gunoi.

| Arthiom a răspuns:

Nu se va schimba nimic, daca din miliardele de oameni de pe pamant va muri unul, nu se va produce nici o schimbare, si mor sute, chiar mii de oameni in fiecare zi sau saptamana. Sigur, daca se intampla ca persoana in cauza sa fie vreun criminal in serie, ori dictator sau terorist gen Hitler, Bin Laden sau mai stiu eu cine, atunci da, o schimbare foarte foarte mica s-ar produce.

NOname
| NOname explică (pentru Arthiom):

"Sigur, daca se intampla ca persoana in cauza sa fie vreun criminal in serie, ori dictator sau terorist gen Hitler, Bin Laden sau mai stiu eu cine, atunci da, o schimbare foarte foarte mica s-ar produce."

Mâncătorii de carne, lapte şi ouă ce crezi că sunt pentru animale?

| veryhonest a răspuns (pentru NOname):

Se pare ca Martin L.K nu a avut mentalitatea tipica majoritatii oamenilor, deci a fost posibila o schimbare.
Insa marea majoritate a oamenilor nu sunt dispusi sa faca o schimbare. Chiar daca incerci sa ii transformi in indivizi mai buni, incerci sa le deschizi mintea, decizia finala tot ei o au. Se vor stradui sau nu sa faca o schimbare in ei, ca apoi, la randul lor, sa ii ajute pe ceilalti? Multi dupa ce ii ajuti, iti dau cu piciorul, pur si simplu renunta. Se multumesc cu suferinta, cu placeri de scurta durata.
Suferinta si-o face omul cu propriile maini, iar ea va disparea cand fiecare individ se va trezi la realitate si va inceta sa saliveze dupa dorinte si scopuri egoiste.
Omul trebuie sa stie in primul rand ce e aia schimbare si ce presupune, ca apoi sa poata schimba lumea. Insa cati oameni stiu si sunt preocupati de asta?

| veryhonest a răspuns (pentru NOname):

Animalelor cand le este foame, mananca.
De ce le-ar pasa oamenilor de animale, de faptul ca trebuie sa le ucida?
Cat timp mancarea din farfurie arata bine si are gust bun, nu ai de ce sa n-o mananci. Asa sta treaba si cu fast food-ul. Ce conteaza ca pe zi ce trece devii mai obosit, lipsit de energie, slabit fizic. Omului ii place sa gandeasca pe termen scurt, sa ignore consecintele, sa se supuna satisfacerii pe moment.
E pacat doar ca avem constiinta si nu o folosim la potentialul ei maxim. Alegem sa traim in ignoranta si sa fim satisfacuti de lucrurile care par sa nu aiba consecinte nefavorabile.

NOname
| NOname explică (pentru veryhonest):

Par...

Răspuns utilizator avertizat
| Arthiom a răspuns (pentru NOname):

Nu mai fa din tantar armasar, asta e mersul lucrurilor. Unii sunt mancati pentru a trai altii. Nu ai ce face. Te gandesti la chestia asta doar din perspectiva oamenilor, dar intreaba-te si tu, cum e mai putin sadic: sa fii mancat de viu incetul cu incetul simtind fiecare muscaturi si sa suferi pana mori(cam asa se intampla in salbaticie), sau sa mori rapid(abatoare)? Tu crezi ca daca lumea ar deveni vegetariana atunci nu ar mai fi suferinta? Dimpotriva, gandesti foarte ingust. In momentul de fata, cand exista o mare diversitate in alimente inca sunt foarte multe regiuni unde lumea moare de foame si muncestee o zi intreaga pentru 2l de apa. Tu crezi ca daca s-ar renunta la alimentele de origine animala s-ar schimba ceva? Inca ceva, mancatorii aia pe care ii blamezi tu sunt in general simpli consumatori, care ori le cumpara de la magazin, ori le produc ei acasa, daca ar fi sa ne luam dupa tine, cei ce locuiesc in mediul rural si abia au ce manca cu 7 gaini in curte si o vaca ar avea ce sa manance fara animale? De unde naiba pot ei lua hrana pe perioada iernii de exemplu? Pui la pastrat buruieni? Si dupa ce, mananci uscaturi care nici nu rezista mult in timp? Daca tot tii cu ardoare sa dai vina pe cineva, ia-te de marile companii, sau de producatori in general, aia sunt cei ce produc oua, lapte, produse din carne in masa. Inca ceva, tu vrei sa spui ca nu ai mancat carne lapte oua etc in viata ta? Vrei sa spui ca nu ai facut nimanui rau, orice fel de rau in viata ta? Revenind la faza cu mancarea, sa zicem ca nu s-ar mai consuma ce ai zis tu acolo, animalele ce ar manca? Indeosebi cele de companie, le dai buruieni? Ca asa ai citit intr-o revista? Ele nu sunt facute sa manance buruieni, sunt facute sa manance ceea ce le-a lasat mama natura sa manance. Sa zicem ca nici un om nu ar manca ceva de origine animala, nu ar face rau nimanui, nimic de genul asta, in schimb in salbaticie animalele inca s-ar omora unele pe altele, ce ai face daca ai avea puterea? Ai decide sa le inchizi pe fiecare intr-o cusca ca sa nu mai vezi ca rage leul la maimuta? Nici nu imi pot da seama de ce tu pui numai intrebari de genul asta. Ori ai o scarba de inocenta falsa, ori vrei sa pari interesant, ori ai ceva #%! Q la cap, ori din pacate nu iti dai seama. Nu te mai gandi la lucruri de genul, daca chiar vrei sa faci un bine si sa schimbi ceva, fa-o zilnic, vezi un gandac prin bucatarie, da-l afara nu il calca, da bani la cersetorii care chiar nu au de unde si nu ii primeste nimeni la munca, nu la toti nenorocitii de prin piata care cer bani de prenandez sau de tigari si bere etc.

NOname
| NOname explică (pentru Arthiom):

"Nu mai fa din tantar armasar, asta e mersul lucrurilor."

Dacă ai fi în locul lor, n-ai mai considera că fac din ţânţar armăsar.

"...sau sa mori rapid(abatoare)?"

Dacă ai impresia că în abatoare se moare rapid (nu că prea mult ar conta; o moarte violentă e tot o moarte violentă, o viaţă de sclav e tot o viaţă de sclav), eşti un mare naiv.

"Tu crezi ca daca lumea ar deveni vegetariana atunci nu ar mai fi suferinta?"

Nu, nu cred aşa ceva. Industria laptelui, de exemplu, e chiar mai crudă decât cea a cărnii. Şi nici găinile, care sunt silite să facă ouă (masculii fiind omorâţi la naştere), nu o duc deloc bine.
http://www.tpu.ro/......eBGp9PwS6M
Dar dacă toţi am fi vegani (e o diferenţă), în mod sigur, suferinţa ar fi mult mai puţină (nu se pune problema eliminării ei complete; atâta timp cât există viaţa, este imposibilă).

"In momentul de fata, cand exista o mare diversitate in alimente inca sunt foarte multe regiuni unde lumea moare de foame si muncestee o zi intreaga pentru 2l de apa."

Tocmai, Sherlock, se moare de foame şi de sete, ca tu să poţi mânca foste animale, care au fost îndopate cu mâncarea şi apa, din care se puteau hrăni toţi flămânzii planetei, la cei umani mă refer.

"Tu crezi ca daca s-ar renunta la alimentele de origine animala s-ar schimba ceva?"

Desigur.

"Dimpotriva, gandesti foarte ingust."

Da, eu sunt cea care gândeşte îngust...

"Inca ceva, mancatorii aia pe care ii blamezi tu sunt in general simpli consumatori, care ori le cumpara de la magazin, ori le produc ei acasa, daca ar fi sa ne luam dupa tine, cei ce locuiesc in mediul rural si abia au ce manca cu 7 gaini in curte si o vaca ar avea ce sa manance fara animale? De unde naiba pot ei lua hrana pe perioada iernii de exemplu? Pui la pastrat buruieni? Si dupa ce, mananci uscaturi care nici nu rezista mult in timp?"

Se vede cât de bine te pricepi la bucătărie şi la gândire logică în general. :))

"Daca tot tii cu ardoare sa dai vina pe cineva, ia-te de marile companii, sau de producatori in general, aia sunt cei ce produc oua, lapte, produse din carne in masa."

Păi mă şi iau de ele. Pentru cine crezi că produc ei ouă, lapte, produse din carne în masă? Pentru indivizi ca tine, care asta solicită şi îi plătesc.

"Inca ceva, tu vrei sa spui ca nu ai mancat carne lapte oua etc in viata ta? Vrei sa spui ca nu ai facut nimanui rau, orice fel de rau in viata ta?"

Nu, cum aş putea să afirm o asemenea enormitate? Chiar nu ai citit nimic din ceea ce am postat?
Tocmai, am făcut mult prea mult rău la viaţa mea, rău nenecesar, şi am decis să mă opresc.

"Revenind la faza cu mancarea, sa zicem ca nu s-ar mai consuma ce ai zis tu acolo, animalele ce ar manca? Indeosebi cele de companie, le dai buruieni?"

Tu în afară de buruieni alte plante nu ştii? :))

"Sa zicem ca nici un om nu ar manca ceva de origine animala, nu ar face rau nimanui, nimic de genul asta, in schimb in salbaticie animalele inca s-ar omora unele pe altele, ce ai face daca ai avea puterea? Ai decide sa le inchizi pe fiecare intr-o cusca ca sa nu mai vezi ca rage leul la maimuta?"

Doar de asta ar fi ultima noastră problema... :))
Şi nu, ce-s nebună, mai ales vegană fiind, să abuzez un animal, doar pentru că aşa e natura lui - altceva îi este imposibil să mănânce?
Eu mă adresez momentan celor care posed raţiune şi supravieţuirea cărora nu depinde de carne, numărul cărora, apropo, este considerabil mai mare şi deci şi amprenta pe planetă.

"Nici nu imi pot da seama de ce tu pui numai intrebari de genul asta."

Numai? Ai aruncat vreodată un ochi la întrebările mele (că la răspunsurile mi-e clar că nu)? :))
Iar cele pe care le pun "de genul ăsta", le pun pentru că-mi pasă.

"Ori ai o scarba de inocenta falsa, ori vrei sa pari interesant, ori ai ceva #%! Q la cap, ori din pacate nu iti dai seama."

Da, în mod sigur eu sunt cea cu probleme. :))

"Nu te mai gandi la lucruri de genul"

De ce? Că vrei tu? Ca să fie toţi ca tine şi să nu te mustre conştiinţa? Ca să nu te trezească nimeni la realitate? Ete, nu vreau! Gândesc de felul meu când şi la ce am chef şi nu mi-o interzice nimeni!

"... daca chiar vrei sa faci un bine si sa schimbi ceva, fa-o zilnic, vezi un gandac prin bucatarie, da-l afara nu il calca, da bani la cersetorii care chiar nu au de unde si nu ii primeste nimeni la munca, nu la toti nenorocitii de prin piata care cer bani de prenandez sau de tigari si bere etc."

Ce te face să crezi că nu fac toatea astea? Însă un bine nu îl exclude neapărat pe altul. Vreau să lupt şi pentru cei, pe care tu şi alţii îi ignoraţi. Ai vreo problemă cu asta?

NOname
| NOname explică:

"VEGANISM IS HELPFUL AND KIND TO ALL SENTIENT LIFE HERE, as we are also using 1800 gallons of water to produce a pound of meat, and 2000 gallons of water to produce a gallon of milk. famine and drought need not exist, if we just stopped being slaves to our appetites and making animals slaves to it, too. please, think about the consequences of your choices, when you do, and you want to be the change, you want to see in the world. LIVING VEGAN MAKES YOU PART OF THE SOLUTION."

http://www.facebook.com/......480042915/

NOname
| NOname explică:

"EYES NEVER LIE, THEY TELL YOU HOW SOMEONE FEELS, WORDS ARE NOT NEEDED and if these eyes do not speak to you of the fear and distrust they feel, you are deaf, dumb and blind. your choices affect those in these death camps, and so many around you, when you choose to partake in our current circle of death. let these children of sorrow be free of their pain and suffering, CHOOSE VEGAN SO NOBODY GETS HURT!"

http://www.facebook.com/......110045052/

NOname
| NOname explică:

"THIS IS HOW THE DAIRY THIEVES RETIRE THE TERRORIZED DAIRY SLAVES about twenty years early, of their natural lives...and you pay for this horrific torture and murder, when you buy the hell, these terrorist organizations sell, which keeps the funding for our current murder/suicidal system going. be an agent of change, consume only vegan, if enough of us do, it will no longer be financially viable to have these hell holes and this will only stop if you REFUSE TO PAY THE PSYCHOTIC HIT MAN."

http://www.facebook.com/......763379920/

NOname
| NOname explică:

"AN ALARM CLOCK IS OFTEN NEEDED TO AWAKEN THOSE THAT ARE IN A DEEP SLEEP, but how many actually like their alarm clocks and thank them for waking them up? vegans are now being hated on more than others by so many...all because people want to stay asleep. non-vegans, stop blaming the messenger for the message that is not comforting to those that do not like change. HUMANS MUST NOW EVOLVE TO BECOMING VEGAN STEWARDS."

http://www.facebook.com/......186740411/

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca moare un canibal, un carnivor, un dictator, un violator, un politician, etc va fi mai putina suferinta in lume.

NOname
| NOname explică (pentru TrăieşteClipa):

Corect!

NOname
| NOname explică:

"CHILDREN KNOW THAT LOVE IS ALL WE NEED and they come from their hearts and as Rumi states, it is where we should all come from. children know this, until we tell them that humans are the most important species here. teaching the children they are right, and love is all there is, is what will save us all. VEGANISM IS LOVE AND COMPASSION, IN ACTION."

http://www.facebook.com/......590075904/

NOname
| NOname explică:

"WE KILL MORE ANIMAL IN FOUR DAYS THAN ALL HUMANS HAVE BEEN KILLED in recorded history and we dare call ourselves civilized. we need to earn the title of being humane. but we are failing at our moral test concerning the animals, miserably. do not partake in our current circle of death, stop buying any animal products, or products that cause their suffering, DO NOT BUY ANY OF THE HELL, THEY SELL!"

http://www.facebook.com/......663410330/

NOname
| NOname explică:

"BILLIONS OF MOTHERS AND THEIR CHILDREN CRY AND SUFFER, because of this unnatural separation, every year. each crate you see here, has one of these children alone, in it. they were taken away at birth, so the dairy thieves can steal their milk. every child needs their mother, and every mother wants to nurture their child. we must not get between them, ever. DO NOT STEAL THE FOOD FROM THE MOUTHS OF BABES!"

http://www.facebook.com/......276740902/

NOname
| NOname explică:

Philip Wollen at the World Vegan Summit.
http://youtu.be/AfBhanzng0w

| Arthiom a răspuns (pentru NOname):

"Dar dacă toţi am fi vegani (e o diferenţă), în mod sigur, suferinţa ar fi mult mai puţină (nu se pune problema eliminării ei complete; atâta timp cât există viaţa, este imposibilă)". Tu crezi ca daca am fi vegani ar fi mai putina suferinta?
"Tocmai, Sherlock, se moare de foame şi de sete, ca tu să poţi mânca foste animale, care au fost îndopate cu mâncarea şi apa, din care se puteau hrăni toţi flămânzii planetei, la cei umani mă refer." Dmnu/doamna inteligent/a, daca am fi vegani nu s-ar schimba nimic. Cei ce mor de foame acum vor muri si atunci. Daca acum cand industria producatoare de alimente, sa ii zic asa scuipa efectiv produse in masa, nu se gaseste o solutie pentru cei ce mor de foame, tu crezi ca daca vom trece pe buruieni o sa fie mai bine? Dimpotriva, pentru a cultiva suficiente plante cat sa asigure necesarul populatiei, tu realizezi ce imensitate de suprafata ar ocupa? Mult mai mult decat ocupa fermele pentru animale. Inca ceva, daca acei oameni de care spun mor de foame, ei nu mor pentru ca noi sa traim bine, pentru ca nu muncesc pentru noi in abatoare si ferme. Muncesc in gospodariile sau baracile lor sa isi asigure macar jumatate din necesarul zilnic. Tu gandeste mai bine din alta perspectiva, daca in momentul de fata cand repet, industria producatoare de alimente scuipa produse pe banda, nimeni nu se gandeste la ei, ce se va intampla daca trecem la buruieni? Ca prin magie oamenii aia dintr-o data o sa aiba ce manca? Dimpotriva, si ar mai putea aparea un inconvenient, pentru a produce sufieciente plante cat pentru necesarul populatiei, ar fi nevoie de suprafete mult mai mari decat ce exista in prezent, si acei oameni care au si ei o baraca unde sa locuiasca, se intampla sa stea pe un teren pe care o mare companie si-l doreste, oamenii aia ar putea ramane pe drumuri, pentru ca din pacate asa se intampla in zilele noastre. Te-ai gandit la varianta asta? Si atunci unde ar fi diminuarea aia a suferintei? Habar nu ai ce consecinte ar avea un lucru ca asta. Nu incerca sa schimbi ordinea lucrurilor de la"mama natura". Asta este, in alimentatia noastra si a animalelor sunt incluse atat vegetale cat si produse de origine animala. Daca vrei sa schimbi ceva, orienteaza-te pe ceea ce fac unii oameni in productia aia. Ia-te de strategiile de marketing din domeniul fastfood care au scopul de a manca de la ei pana plesnesti doar ca sa le iasa lor profit, ia-te de ce vrei, dar nu spune ca trecerea la un regim vegetarian ar fi benefica. Daca ar fi fost benefica, nimeni in lumea asta nu manca inca de la inceputuri produse animale, dar asa?

| Arthiom a răspuns (pentru NOname):

"if we just stopped being slaves to our appetites" laughing Sclavii apetitului sunt cei care nu stiu sa zica stop, vesnic flamanzii care mananca incontinuu dupa se plang ca s-au ingrasat si se simt rau sau obosesc. Ca se intampla odata sa iti fie pofta de o inghetata sau o felie de salam aia nu inseamna ca esti sclavul apetitului. Sclav al apetitului esti atunci cand vara in amiaza mare te duci sa iti faci o shaorma ca ti-e foame, dupa 5 minute bei o sticla de cola si iar te intorci la frigider.

NOname
| NOname explică (pentru Arthiom):

"Tu crezi ca daca am fi vegani ar fi mai putina suferinta?"

Doar asta am spus, nu?

"Dmnu/doamna inteligent/a, daca am fi vegani nu s-ar schimba nimic. Cei ce mor de foame acum vor muri si atunci. Daca acum cand industria producatoare de alimente, sa ii zic asa scuipa efectiv produse in masa, nu se gaseste o solutie pentru cei ce mor de foame, tu crezi ca daca vom trece pe buruieni o sa fie mai bine? Dimpotriva, pentru a cultiva suficiente plante cat sa asigure necesarul populatiei, tu realizezi ce imensitate de suprafata ar ocupa? Mult mai mult decat ocupa fermele pentru animale. Inca ceva, daca acei oameni de care spun mor de foame, ei nu mor pentru ca noi sa traim bine, pentru ca nu muncesc pentru noi in abatoare si ferme. Muncesc in gospodariile sau baracile lor sa isi asigure macar jumatate din necesarul zilnic. Tu gandeste mai bine din alta perspectiva, daca in momentul de fata cand repet, industria producatoare de alimente scuipa produse pe banda, nimeni nu se gandeste la ei, ce se va intampla daca trecem la buruieni? Ca prin magie oamenii aia dintr-o data o sa aiba ce manca? Dimpotriva, si ar mai putea aparea un inconvenient, pentru a produce sufieciente plante cat pentru necesarul populatiei, ar fi nevoie de suprafete mult mai mari decat ce exista in prezent, si acei oameni care au si ei o baraca unde sa locuiasca, se intampla sa stea pe un teren pe care o mare companie si-l doreste, oamenii aia ar putea ramane pe drumuri, pentru ca din pacate asa se intampla in zilele noastre. Te-ai gandit la varianta asta? Si atunci unde ar fi diminuarea aia a suferintei? Habar nu ai ce consecinte ar avea un lucru ca asta. Nu incerca sa schimbi ordinea lucrurilor de la"mama natura". Asta este, in alimentatia noastra si a animalelor sunt incluse atat vegetale cat si produse de origine animala. Daca vrei sa schimbi ceva, orienteaza-te pe ceea ce fac unii oameni in productia aia. Ia-te de strategiile de marketing din domeniul fastfood care au scopul de a manca de la ei pana plesnesti doar ca sa le iasa lor profit, ia-te de ce vrei, dar nu spune ca trecerea la un regim vegetarian ar fi benefica. Daca ar fi fost benefica, nimeni in lumea asta nu manca inca de la inceputuri produse animale, dar asa?"

E grele matematica şi gândirea în general, nu? laughing