| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare noi suntem amenintati sa credem unele lucruri despre viata? Ca daca nu le credem riscam sa suferim? E ca si cum ne-am afla intr-un loc inchis si in exterior exista o armata de ucigasi, iar noi nu putem iesi din aceste convingeri fe frica sa nu ni se intample ceva? Preferam comoditatea si siguranta si de aceea credem in niste convingeri care poate nu sunt adevarate dar fara de care suntem amenintati?

3 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Fii putin mai explicit. La ce convingeri te referi? Convingeri religioase? Nu te obliga nimeni sa crezi in nimic. Tu decizi.
Crezi ca traim in minciuna? Ca teoriile in legatura cu aparitia si evolutia omului primitiv sunt false pentru a ascunde realitatea? Posibil. Sa fiu sincer, eu cred ca extraterestrii au avut un rol important in evolutia noastra. Fara ajutor dinafara nu cred ca am fi putut ajunge la nivelul de tehnologie de azi.
Cand zici ca suntem amenintati cred ca te referi la Guvern. Guvernul cel mai probabil ascunde informatii clasificate pentru a pastra o ordine sau o convingere religioasa cat mai mare. E in favoarea lor pana la urma.

Răspuns utilizator avertizat