| chiftelutacrocanta a întrebat:

Patul e o hipnoza credeti? Deci omul cand se simte trist pur si simplu corpul lui se indreapta catre pat sa doarma.Bun,sa privim cu atentie scena.El de fapt e ingandurat,se gandeste la probleme,dar faza e ca el baie gandeste la probleme intr-un mod pesimist si eu cred ca pesimismul este o icoana a mortii.El de fapt isi vizioneaza trupul cum moare in chinuri,asa ca devine fricos,casca,adica striga de frica si fuge spre pat sa se ascunda sub patura si lesina de frica. Faza e urmatoarea,dormind uita de moarte, frica dispare si pe dimineata se simte eliberat de frica deoarece acum vede moartea ca pe ceva mai frumos, precum somnul probabil.Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| Gheea a răspuns:

Avem niste receptori in creier care in momentul cand ne intindem pe pat, canapea etc. se activeaza si ni se face somn, de asta dormim pe spate si nu in sezut.
Apoi pesimismul e doar o perceptie de obicei de scurta perioada care se datoreaza factorilor de stres sau de oboseala externi. Deci cand iti este somn si casti (un alt indiciu pe care ti-l da organismul ca ar trebui sa o tragi pe dreapta) esti mai predispus la pesimism pentru ca multe din functiile creierului de a gandi logic sunt amortite, cand te trezesti la fel o face si creierul tau care incepe sa lucreze la viteza maxima astfel fiind cel mai productiv de dimineata dupa ce te-ai trezit de-a binelea.
Si incearca sa cauti o explicatie simpla si logica lucrurilor care iti trec prin cap pentru ca ce ai scris mai sus suna a basme.
Nu rezuma totul la moarte e o gandire limitata si arhaica folosita de cavaleri in Evul Mediu din cauza ca stiau ca nu au prea mult de trait.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gheea):

Posibil,eu sunt defecta deoarece dorm oricum m.as aseza, nu numai pe spate.

| Gheea a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci înseamnă ca ai receptori foarte bine adaptabili, nu e ceva defect, dar nu e bine pentru coloana pentru ca ti se relaxează mușchii din jurul acesteia si poti ajunge la probleme cu spatele în înaintarea în vârsta, poziția potrivita pentru somn e pe spate dar sunt multi sunt care nu dorm asa, de exemplu tatăl meu când era de garda în armata putea dormi si în picioare dacă îi era somn happy.