| anonim_4396 a întrebat:

UN SUBIECT COMPLEX. Este foarte important pentru mine sa vad si parerea voastra. Este vorba despre acei oameni care ii critica pe altii si care au dreptate; va voi da 3 exemple: 1. Acum 2 ani, am fost angajata intr-o institutie. M-am indragostit de seful meu care era casatorit iar el, dandu-si seama de sentimentele mele, m-a folosit. M-a facut "mana lui dreapta" ca sa il acopăr in afacerile lui murdare. A venit ANAF-ul, a facut investigatii si a trebuit sa il "torn" ca sa ma salvez. El m-a umilit public, dupa aceea, scotand la iveala amanunte din viata persoanala si discutii intime avute cu el. Pana la urma ne-am impacat dar nu ne-am mai vb de atunci. Ei bine, la urmatorul serviciu pe care l-am avut, am avut alt sef si o sefa adjuncta. Cu seful nu am avut probleme dar cu sefa da. Nu m-a suportat niciodata din cauza amanuntelor intime pe care le dezvaluise fostul meu sef si profita de orice ocazie sa ma "atinga" cu aceste lucruri intentionat, ca sa ma raneasca. Spunea ca m-a "citit" ea si intr-adevar, avea dreptate in judecata care mi-o facea. Gasea orice pretext sa se ia de mine profesional dar mai mult personal. Ea fiind la randul ei, o persoana destul de dificila, toxica, instabila emotional, pe care nimeni din personal nu o suporta dar le era teama de ea sa nu le faca acelasi lucru. Cine e personajul negativ de aici: eu sau ea? Al 2lea exemplu: am avut o cunostinta care s-a maritat cu un barbat potent financiar si statut social bun, ca sa o scoata din saracie si sa o ajute in cariera. Ea era inteligenta, terminase o facultate buna. Mama celui mai bun prieten al sotului ei nu a placut-o de la inceput, neconvenindu-i faptul ca ea nu e de aceeasi clasa sociala ca si ei. S-a imprietenit cu o dusmanca din facultate a cunostintei mele si au inceput sa se lege amandoua de ea. Doamna aceasta ii reprosa ca e o arivista, interesata, ca daca nu o scotea sotul ei din saracie sotul ei, ramanea o muritoare de foame si ca in mahala e locul ei si acolo ar fi trebuit sa ramana. A jignit-o pe mama ei, femeie simpla, zicand ca e o fiinta atat de neinsemnata, facand parada de averea ei si cunostintele sus-puse pe care le are dumneaei. Fata asta, dorind sa se razbune, a divortat de sotul ei, l-a sedus pe fiul ei si a facut si ceva mișmașuri sa-i fure averea. Stiu ca pare poveste de telenovela dar e pura realitate. Doamna aceasta a paralizat complet, dupa o cearta cu fiul ei, tot pe seama cunostintei mele. El si-a dat seama ca a fost pacalit in cele din urma. Cunostinta mea s-a căit și, desi pare greu de crezut, s-a impacat cu fostul sot. Cine a fost personajul negativ de aici? Si al 3-lea exemplu: exista pe Youtube un youtuber, baiat de 18 sau 19 ani, care se lua de contentul altor Youtube-ri. Nu intotdeauna era obiectiv, aducand in discutie si detalii din viata privata a celor pe care ii critica, jignindu-i intr-o maniera vădit rautacioasa. S-a luat de doua fete, facandu-le curve doar pentru ca au scos un video in care au vb despre virginitate, el cuplandu-se apoi cu o fata de joasa factura, tot de pe Youtube, fata care vb urat, se comporta ca cea mai rau famata usuratica, el stricandu-si reputatia si acuzat, pe buna dreptate, ca s-a combinat cu ceea ce a criticat. Inainte, cand ma critica cineva cu lucruri reale pe care le-am facut, stateam si ma intrebam daca eu sunt buna sau rea. Pana la urma intrebarea se rezuma asa: daca cei care ne critica/judeca pentru faptele noastre au dreptate in ceea ce spun, ne "citesc" si ne ochiesc defectele si nu ne suporta, pe buna dreptate, cine inseamna ca e in cazul asta personajul negativ: noi sau ei? Scuzati categoria dar aici e cea mai intensa activitate de pe site.

7 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Salut,
Oamenii judeca cand se simt inferiori si cand nu au control in viata lor.
In primul caz e greu sa spui ca e vina ta pentru intimitatile cu fostul sef deoarece a fost o decizie. Iar seful tau urma sa te faca raspunzatoare pentru tot ce a facut.
Noua ta sefa se simte in pericol de aceea face presiuni si ii este frica sa nu faci acelasi lucruri adica cu anaf-ul.
De obicei partea negativa e cea care se foloseste fara scrupule pe altii ca sa iasa curati.
Cei care judeca ar trebui sa se uite ij viata lor si daca nu gasesc un lucru negativ inseamna ca se mint pe ei insasi.

| Freya1 a răspuns:

Bun!
In prima faza tu ai avut o mare parte de vina.Nu trebuia sa te incurci cu un barbat casatorit sub nici o forma pentru ca roata se intoarce dupa cum vezi.Iar a doua chestie, nu trebuia sa accepti sa faci lucuri ilegale pentru nimeni si nimic pentru ca din nou roata se intoarce dupa cum bine vezi.Seful tau era si el un om fara caracter daca isi insela nevasta, facea afaceri ilegale iar dupa in loc sa se caiasca si chiar sa dispara a inceput sa mai arunce cu mizerie in stanga si in dreapta pentru greselile lui.Deci in prima faza e egalitate intre voi.Despre actuala sefa ce sa spun, cred ca ar trebui sa isi vada de treaba ca in fond nu i-ai facut nimic ei.
La exemplul 2 eu consider ca o mare parte de vina o are fata respectiva ce a umblat doar dupa averi, spun asta pentru ca e clar ca nu a fost iubire avand in vedere planul malefic pe care la pregatit pe mai departe.Ea a vrut sa se ridice financiar pe spatele fraierului si a reusit, iar cand a vazut ca risca sa cada de pe piedestal pentru ca batrana si-a bagat coada a avut tupeul jegos sa isi bata joc de viata unui alt om doar sa se mentina ea la inaltime.Iar de fostul/actualul ei sot ce sa zic, un fraier.
Iar exemplul 3 mi se pare o copilarie.Cand te loveste dragostea uiti de toate perceptiile si principiile pe care le ai ca acolo deja nu mai dictezi tu ci inima si instinctul iar lumea e libera sa vorbeasca.
Mereu va exista cineva care sa judece, poate nu este corect sa vorbim unul despre altul dar gura lumii nu o astupa nici pamantul.Asa ca eu cred ca daca gresim sau ne facem de ras trebuie sa ne asumam nu sa ne plangem.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

L-am iubit pe fostul meu sef si cum ai zis si tu, m-am lasat condusa de emotie si instinct dar nu m-am culcat niciodata cu el, a fost o relatie platonica.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nici macar nu ai avut o relatie in adevaratul sens al cuvantului cu el? Cati ani ai? Si ce detalii intime a dat despre tine daca nu ai avut o relatie cu el?

| LoveSleep a răspuns:

In (1) si (2) nu faci decat sa ne spui ca esti buna la sex oral si ca te-a ajutat sa ajungi in locuri in care nu ai fi putut ajunge niciodata fara asta. Tu esti in ambele, stim, stai linistita.
In (3) esti ofticata pentru ca o tipa al carei caracter se aseamana cu al tau este criticata de toata lumea, sau in cazul descris de tine, de o anume persoană.

Ce vrei sa-ti spunem? Ca meriti respect? Ca ai facut ce trebuia, ca esti perfecta dar lumea e rea? Oh, de ce judecă oamenii ăștia răi atât de mult? Săraca de tine.

| sofisis a răspuns:

Nu stiu cu ce am putea sa te ajutam sa te elucidezi. Ai facut multe greseli. Cunostinta ta la fel. Foarte multe. Acum nimeni nu e perfect si ideal ar fi sa isi vada fiecare de viata lui. Din pacate suntem fiinte sociale si vrem, nu vrem discutam. Ca de unul, ca de altul ...de oricine. Pana la urma tu ce vrei sa aflii? Daca esti un personaj negativ? Strict din punctul meu de vedere, un om rau este acela care face rau voit, nu acela care greseste din cauza lipsei de experienta. Deci din punctul meu de vedere ai fost doar imatura. Atat in relatia cu seful cat si in cea cu sefa urmatoare. Mama ce-i faceam eu aleia daca ma ataca asa...stergeam cu ea pe jos. Verbal, bineinteles. Tu probabil te-ai simtit cu musca pe caciula si ai acceptat tot ce a avut ea de indrugat. Eu mi-as fi asumat cu capul sus greseala facuta si ii inchideam gura in secunda 2. Dar ca sa ajungi aici, trebuie sa te mai experimentezi in viata.
Cunostinta aia a ta este in schimb un personaj negativ. Aia a facut lucruri in mod deliberat, calculat si cu intentia clara de a face rau.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Uneori, când ne lovim de judecățile altora gândim în sinea noastră că acel lucru nu este real. Iar de cele mai multe ori așa este, mai ales dacă primim astfel de judecăți de la colegii de serviciu sau de la oamenii care nu ne cunosc prea bine.

Lucrurile se schimbă însă în momentul în care o persoană dragă ne spune astfel de cuvinte. Când ne lovim de criticile cuiva din familie și ni se par nedrepte cel mai bine este să nu uităm cine suntem și să ne păstrăm calmul. Trebuie să vă spuneți următoarele cuvinte: "Știu cine sunt, știu ce obstacole am depășit, sunt mândră de fiecare etapă pe care am parcurs-o și am învățat din greșeli. Nimeni, în afară de mine, nu are dreptul să mă judece, pentru că numai eu știu prin ce am trecut, cum gândesc și ce simtcu adevărat".